Zabezpieczenie lotnisk przed zagrożeniem

Porty lotnicze ułatwiają wszystkim podróżowanie, ale ze względu na swoją skalę są narażone na ataki czy wybuchy paniki, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie lotnisk.

Zabezpieczenie lotnisk przed zagrożeniem
Betafence Systemy ogrodzeniowe, infrastruktura krytyczna
Dane kontaktowe:
77 40 62 200
Dębowa 4 47-246 Kotlarnia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Porty lotnicze to często małe miasta w mieście. W Polsce istniejących oraz budowanych lub modernizowanych obiektów pasażerskich tego typu jest już 15. Lotniska, jak miasto mają części usługowe, rozrywkowe czy nawet przemysłowe. Muszą mieć więc odpowiednią ochronę, która nawet w przypadku naruszenia zasad bezpieczeństwa, będzie funkcjonować bez problemu.

Sytuacje kryzysowe według KP Ochrony Lotnictwa Cywilnego

Ochrona lotnisk wymaga szczególnych inwestycji ze względu na liczne zagrożenia. Dotyczą one zarówno standardowego użytkowania, jak i sytuacji niebezpiecznych. Lista sytuacji kryzysowych znajduje się w Krajowym Programie Ochrony Lotnictwa Cywilnego. Zawiera on następujące punkty:

  • zniszczenie albo poważne uszkodzenie urządzeń działających w porcie lotniczym,
  • zniszczenie albo poważne uszkodzenie samolotu,
  • zakłócenie funkcjonowania portu lotniczego lub ruchu powietrznego za sprawą aktu przemocy skierowanego do pasażerów lub pracowników lotniska,
  • zniszczenie samolotu w czasie podróży lub spowodowanie jego uszkodzeń,
  • użycie przemozy w stosunku do osób znajdujących się na pokładzie,
  • umieszczenie w samolocie przedmiotów lub substancji mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia osób przebywających na pokładzie.

Głównym źródłem zagrożenia wg powyższego dokumentu jest terroryzm lotniczy. Świadomość tego znacząco wzrosła po zamachach z 11 września 2001 r. na World Trade Center i Pentagon, które pociągnęły za sobą wzmożenie ochrony portów lotniczych.

Skutkiem są nie tylko zwiększone kontrole pasażerów, ale i bardziej wyspecjalizowana infrastruktura krytyczna lotnisk. Dedykowane ogrodzenia lotnisk minimalizują ryzyko przedarcia się na teren niepowołanych osób, a także pomagają kierować tłumem. To szczególnie ważne w przypadku wybuchu paniki, do którego może dojść nie tylko w przypadku zamachu, ale też pożaru czy awarii urządzeń.

Innym źródłem niebezpieczeństwa są warunki atmosferyczne, przede wszystkim mgła oraz intensywne opady. Do tej grupy zagrożeń zaliczają się też oblodzenia pasa startowego i pozostałych dróg, po których poruszają się kołujące samoloty.

Odpowiednie zabezpieczenie lotnisk, wykwalifikowana kadra oraz rozbudowa infrastruktury minimalizują każde ryzyko.

źródło i zdjęcia: Betafence