Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykańczanie i urządzanie

Lampy solarne – tanie i ekologicznie światło w ogrodzie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-06-11

Lampki solarne to rozwiązanie, które pomoże oświetlić nawet najbardziej odległe zakątki posesji, a co najważniejsze - zupełnie za darmo. Z takich rozwiązań naprawdę warto korzystać.

Darmowe światło przez cały rok

Co zrobić, by lampa solarna zapewniała światło także podczas pochmurnych dni? Trzeba sięgnąć po produkty, których panel słoneczny został wykonany ze szkła monokrystalicznego. Ta technologia pozwala na ładowanie lamp solarnych nawet wtedy, gdy gruba warstwa chmur zasnuła niebo (panele starego typu, polikrystaliczne, nie dawały takich możliwości). Dzięki temu bezpłatnym światłem można cieszyć przez cały rok – także jesienią i zimą, podczas krótszych dni.

Bardzo ważne jest, aby urządzenie miało wydajny akumulator, na przykład litowo-żelazowo-fosforanowy, który pozwoli zmagazynować odpowiednio dużo energii i wykorzystać ją w nocy. Jeśli dodamy do tego wydajne diody LED, możemy się cieszyć z bezpłatnego światła na fasadzie domu, we wiacie garażowej, w altanie, na balkonie czy na podjeździe do garażu. I to bez dostępu do sieci energetycznej.

Oprawa solarna Steinel XSolar SOL-O z czujnikiem ruchu

Oprawa solarna Steinel XSolar SOL-O z czujnikiem ruchu

– Jednym z takich produktów jest oprawa solarna Steinel XSolar SOL-O z czujnikiem ruchu – mówi Radosław Szczebak, menadżer marki Steinel w Lange Łukaszuk, ekspert branży oświetlenia LED i automatyki oświetleniowej. – Czujnik pozwala lampie automatycznie włączać się o zmroku i rozjaśniać do 100% za każdym razem, gdy wykryje ruch – dodaje.

Energia złapana na południu, wykorzystana na północy

O ile chmury nie są barierą nie do przejścia, o tyle pewne jest, że panel słoneczny skierowany na północ nie będzie ładował się do pełna. Jak sobie z tym poradzić?

Producenci oświetlenia proponują więc proste rozwiązania – możliwość montowania paneli solarnych oraz LED niezależnie od siebie.

– Tak działa na przykład oprawa Steinel XSolar L-S: monokrystaliczny panel solarny kierujemy na południe, a potem 6-metrowym przewodem z zestawu łączymy go z lampą zamocowaną w altanie czy we wiacie garażowej po stronie północnej. I mamy już pełną jasność na powierzchni do 30 m². Czujnik ruchu włączy diody LED, automatycznie po wykryciu ruchu – wyjaśnia ekspert z Lange Łukaszuk. – Jeśli natomiast chcemy oświetlić w podobny sposób podjazd do garażu, możemy sięgnąć po siostrzany model XSolar GL-S mocowany na specjalnym słupku – podpowiada.

Steinel XSolar L-S

Steinel XSolar L-S

Ważne też, by solarna oprawa była odporna na wodę i inne czynniki, choćby grad.

Dyskretne oświetlenie ścieżek i rabatek

Lampy solarne oświetlają ścieżki tak, by nikt nie deptał w ciemnościach tam, gdzie mogłoby to zaszkodzić zieleni. Urządzenia te również muszą być odporne na różne czynniki i warunki atmosferyczne.

Paulmann Cube LED

Paulmann Cube LED

W tym przypadku znakomicie sprawdzi się oprawa solarna do podłoża Paulmann Cube LED 0,24W, IP67, która wytrzymuje obciążenie do 500 kilogramów – podpowiada Urszula Len, menadżer marki Paulmann. – Można ją bezpiecznie zamocować w podłożu i cieszyć się darmowym, subtelnym światłem na ścieżkach. Doskonałym jej uzupełnieniem jest lampa solarna Paulmann Ufo LED 0,2W IP44, którą na dodatek w razie potrzeby można przestawić w inne dowolne miejsce. Jest wyposażona w specjalny szpikulec, dzięki czemu można ją błyskawicznie zainstalować tam, gdzie tego potrzebujemy – wyjaśnia.

Takie nowoczesne oprawy zasilane jedynie energią słoneczną, znakomicie sprawdzają się też jako lampy podświetlające w nocy numer domu. Wszystko to za darmo, ekologicznie i bez energii elektrycznej.

 

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum