Wielkoformatowe przeszklenia fasad budynków to nie jest nowe rozwiązanie. Światło od zawsze inspirowało architektów do tworzenia ciekawych efektów estetycznych, a użytkownicy dobrze doświetlonych wnętrz uznawali je za bardziej prestiżowe i komfortowe. Przez długi czas duże modernistyczne okna i fasa były charakterystyczne dla obiektów biurowych i przemysłowych, co wynikało między innymi z ograniczeń funkcjonalnych i praktycznych.
Jeszcze niedawno przeszklone fasady posiadały szerokie ramy, rzadko umożliwiały otwieranie okien i cechowały się niską szczelnością oraz izolacyjnością cieplną. Dziś, dzięki rozwojowi technologii, stolarka aluminiowa oferuje znacznie więcej – nieograniczony widok, doskonałą energooszczędność i wysoki komfort obsługi, dlatego coraz częściej pojawia się w budynkach mieszkaniowych i komercyjnych.
Od wielkiego formatu do efektu panoramiczności
W projektach nowoczesnych budynków stawia się na większą powierzchnię przeszkleń, co wpływa pozytywnie na doświetlenie wnętrz i poczucie komfortu ich użytkowania. Efekt panoramiczności nie polega jednak tylko na zwiększaniu wymiarów stolarki.
- Efekt panoramiczny uzyskuje się przede wszystkim dzięki zmniejszeniu widocznych szerokości czołowych ram lub wręcz ich całkowitemu ukryciu w konstrukcji budynku. Nowoczesne systemy aluminiowe na to pozwalają, ze względu na dużą nośność profili. Na przykład w naszych panoramicznych fasadach Schüco FWS 35 PD została ona ekstremalnie ograniczona do zaledwie 35 mm, dzięki czemu podziały przeszkleń są bardzo subtelne – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.
Panoramiczny system fasadowy FWS 35 PD znajduje zastosowanie głównie w budynkach komercyjnych i apartamentowych, pozwalając na stworzenie transparentnych powłok budynków o subtelnym designie. Bardzo modne jest stosowanie wąskich i wysokich modułów, w których szyby mogą występować na przemian z innymi typami wypełnień, tworząc indywidualny wzór.
Kolejnym chętnie stosowanym rozwiązaniem są panoramiczne drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD i Schüco ASE 67 PD, które umożliwiają wbudowanie ram w konstrukcję budynku. W efekcie wyglądają one jak rozsuwana szklana ściana, którą można zintegrować z fasadą FWS 35 PD.
Propozycją, która w logiczny sposób uzupełnia ofertę panoramicznych rozwiązań, jest okno o najwęższych na rynku ramach – Schüco AWS 75 PD.SI.
Panoramiczne okno - logiczna kontynuacja
Zwiększanie powierzchni przeszkleń kosztem czołowej szerokości ram sprawia, że nowoczesne okna panoramiczne nie tylko lepiej doświetlają wnętrza, ale też kreują efektowne wrażenie przenikania otoczenia do wnętrza.
- Chodzi o eliminację wszelkich barier widokowych i stworzenie poczucia jak najpełniejszego kontaktu z tym, co na zewnątrz. Już od długiego czasu obserwujemy ten trend i stale pracujemy nad nowymi konstrukcjami, które odpowiadają coraz bardziej wymagającym założeniom nowoczesnej architektury. Okna muszą być już nie tylko energooszczędne, ale też zapewniać szeroki widok i dostarczać jak najwięcej światła dziennego. Dlatego uznawane dotąd za wąskie, standardowe ramy okien aluminiowych i znacznie węższe od nich ramy okien blokowych o szerokości czołowej zaledwie 67 mm, w nowym systemie panoramicznym Schüco AWS 75 PD.SI zostały zredukowane do zaledwie 55 mm. Wszystko to przy zachowaniu optymalnej ochrony cieplnej, pełnej stabilności i funkcjonalności okna rozwierno-uchylnego, nawet przy bardzo dużych wymiarach skrzydeł i dwukomorowych pakietach szybowych o grubości do 50 mm – podkreśla Andrzej Polijaniuk.
Panoramiczne okna Schüco AWS 75 PD.SI to rozwiązania, które można komponować na elewacji zarówno pojedynczo, jak i w pasmach okiennych.
Wyjątkowo efektownie zaprezentują się jako element fasady panoramicznej z serii FWS 35 PD, z którą stworzą harmonijną i przezierną konstrukcję, umożliwiając przy tym efektowne wietrzenie pomieszczeń czy wyglądanie na zewnątrz. Minimalistyczny design okna podkreślają systemowe klamki bez rozety.
źródło i zdjęcia: Schüco International Polska