Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy keramzytobetonowe

Keramzyt jako materiał budowlany

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2018-08-08

Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane wypalane z gliny ilastej w temperaturze około 1150 stopni Celsjusza. Do produkcji używa się glin pęczniejących. Po wstępnym rozdrobnieniu i uplastycznieniu materiał kierowany jest do pieców obrotowych.

W procesie wypalania uzyskuje się materiał w kształcie okrągłych bądź owalnych brył o zróżnicowanych frakcjach. Glina podczas spiekania znacznie powiększa swoją objętość. Każda z porowatych wewnątrz "kulek" pokryta jest twardą osłoną ceramiczną. Materiał po sortowaniu można zakupić w kilku frakcjach. Warto podkreślić, że otrzymane kruszywo należy do materiałów niepalnych, obojętnych chemicznie, odpornych na wodę, działanie pleśni, grzybów i gryzoni.

Bloczki i pustaki keramzytobetonowe

Z keramzytu wykonuje się również bloczki i pustaki. Charakteryzują się na tyle dobrą wytrzymałością oraz izolacyjnością cieplą i akustycznym, że można z nich wykonywać wszystkie rodzaje ścian, w tym jednowarstwowe. Pustaki z keramzytobetonu muruje się dość szybko i wygodnie. A to dzięki wyprofilowanym ściankom bocznym na wpust i wypust zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych - oznacza to, że zużywa się mniejsze ilości zaprawy murarskiej. Podstawowe elementy budowlane są najczęściej tradycyjnie prostokątne. Chociaż spotkać można również pustaki keramzytowe, które w poziomym przekroju przypominają kształt litery "S", co ma wymierny wpływ na poprawę izolacyjności cieplnej powstałej z nich przegrody.

Jak muruje się z pustaków keramzytobetonowych?

Do murowania ścian z pustaków zwykle stosuje się tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub specjalną zaprawę ciepłochronną. Poprawia ona izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych, przez to, że grube spoiny mają współczynnik przenikania ciepła zbliżony do tego, jaki mają pojedyncze elementy. Niektóre pustaki można również murować na cienkowarstwowe zaprawy klejowe. Warto podkreślić, że z keramzytobetonu produkowane są także prefabrykowane elementy ścienne. Na plac budowy przyjeżdżają prosto z fabryki i są montowane przez wykwalifikowanych pracowników.

źródło i zdjęcia: Keramzyt System Węcławik, Gwóźdź Spółka Jawna

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum