Tłocznie ścieków Hydro-Vacuum TSA,TSB i najnowsze TSC

Tłocznia ścieków to nic innego jak przepompownia z separacją ciał stałych, która pozwala na przetłoczenie odseparowanych zanieczyszczeń stałych do rurociągu tłocznego. Zastosowanie tłoczni ścieków pozwala uniknąć zatykania wirników pomp, zwiększa sprawność hydrauliczną a co za tym idzie zmniejsza koszty eksploatacyjne.

Tłocznie ścieków Hydro-Vacuum TSA,TSB i najnowsze TSC
Hydro-Vacuum S.A. Pompy do wody czystej i zanieczyszczonej, przepompownie ścieków, układy zabezpieczająco-sterujące
Dane kontaktowe:
56 450 74 15
Droga Jeziorna 8 86-303 Grudziądz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jednym z głównych i najbardziej uciążliwym problemem występującym w instalacjach przetłaczania ścieków jest obecność w nich ciał stałych. Bez względu na rodzaj stosowanych pomp zawsze będzie pojawiało się ryzyko przytkania układu hydraulicznego pomp, a co za tym idzie pojawi się stan awaryjny w przepompowni. Szczególnie kłopotliwe są tutaj wleczone przez ścieki elementy stałe w postaci sznurków, szmat, bandaży itp.

Tłocznia ścieków zapewnia większą sprawność hydrauliczną Stosowanie pomp z tzw. "nie zatykającymi się wirnikami", o swobodnym przepływie będzie zawsze wiązało się ze spadkiem sprawności hydraulicznej, co w efekcie doprowadzi do zwiększonych kosztów eksploatacji przepompowni. Stosowanie przepompowni z separacją ciał stałych pozwala w sposób skuteczny unikać w/w i innych problemów, które pojawiają się w systemach przetłaczania ścieków.

W klasycznej przepompowni (mokrej) ścieki doprowadzone kanałem grawitacyjnym wpływają bezpośrednio do zbiornika retencyjnego. W przepompowniach z separacją ciał stałych ścieki wpływają do zbiornika tłoczni umieszczonej w suchej komorze, a następnie rozprowadzane są do poszczególnych separatorów. Z separatorów podczyszczone ścieki pozbawione ciał stałych, osadów i elementów wleczonych spływają grawitacyjnie poprzez elementy hydrauliczne pomp do zbiornika tłoczni.

W przypadku pracy, którejkolwiek z pomp ścieki dopływają jedynie do separatora połączonego z pompą niepracującą. Zadane poziomy ścieków w zbiorniku tłoczni kontrolowane są za pomocą sondy. Urządzenie zabezpieczająco-sterujące po otrzymaniu sygnału o osiągnięciu zadanych poziomów ścieków w zbiorniku uruchamia lub zatrzymuje odpowiednie pompy.

Uruchomiona pompa zasysa podczyszczone ścieki i wtłacza je do separatora. Energia strumienia pompowanych ścieków porywa znajdujące się w separatorze ciała stałe kierując je do rurociągu tłocznego przepompowni. Nadciśnienie powstałe w czasie pompowania zamyka przepływ powrotny ścieków do zbiornika tłoczni.

Tłocznia ścieków firmy Hydro-Vacuum W czasie trwania cyklu pracy pompy ścieki dopływają do zbiornika poprzez drugi separator i układ hydrauliczny niepracującej pompy. Po osiągnięciu dolnego zadanego poziomu ścieków w zbiorniku pompa zostaje automatycznie wyłączona. Konstrukcja separatora powoduje, że przepompownia może pracować w sposób ciągły niewymagający wprowadzania dodatkowych operacji usuwania zgromadzonych zanieczyszczeń.

Podczas każdego uruchomienia pompy następuje "samoczyszczenie" separatora. Układ hydrauliczny pomp niemający bezpośredniego kontaktu z ciałami stałymi, a w szczególności z ciałami stałymi wleczonymi nie jest narażony na przytkanie. Obie pompy są automatycznie załączane na przemian co wydłuża żywotność i efektywność działania systemu, mało tego pozwala na konserwację bez konieczności zatrzymania pracy tłoczni.

System znacząco różni się od tradycyjnej przepompowni z pompami zatapialnymi. Tłocznia jest przepompownią z pompami ustawianymi w komorze suchej. Ścieki przepływają w komorach zamkniętych co minimalizuje ich oddziaływanie na otoczenie, a szczególnie wydzielanie na zewnątrz zapachów. Tłocznia pracuje bezobsługowo, a dzięki systemowi separacji części stałych pompy nie są narażone na zablokowanie, bo przepompowują ścieki oddzielone od grubszych zanieczyszczeń. Dzięki zamkniętej, szczelnej komorze retencyjnej oddziaływanie tłoczni na otoczenie jest ograniczone do minimum.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

źródło i zdjęcia: Hydro-Vacuum S.A.