Dominującą tendencją we współczesnej architekturze jest indywidualizm. Pomimo tego, że największą popularnością cieszą się szarości i biele, kompozycje fasadowe często są wzbogacane oryginalnym, specyficznym dla danego budynku akcentem kolorystycznym, jak na przykład rdzawy pomarańcz, ciemny granat czy piaskowa żółć. Dostępne na ryku okna PVC-U mogą być produkowane w wielu dobrze już znanych kolorach drewnopodobnych czy jednolitych – barwionych w masie lub oklejonych folią wykończeniową w dowolnie wybranym odcieniu. Oferowane przez firmę Schüco aluminiowe nakładki TopAlu sprawiają, że okno zyskuje coś więcej niż tylko ciekawą barwę. Profile w aluminiowych nakładkach zyskują modny, prestiżowy wygląd i trwałość okien aluminiowych.
Indywidualne okno od A do Z
Okna tworzywowo-aluminiowe Schüco łączą w sobie typową dla profili aluminiowych bardzo wysoką trwałość z doskonałą termoizolacyjnością PVC-U. Stolarka o aluminiowej powierzchni wykazuje odporność na działanie promieni UV, związki zawarte w kwaśnych deszczach, jak również uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie wielokomorowa budowa i przemyślany system uszczelnień zapewniają ochronę termiczną nawet do poziomu pasywnego włącznie. Najważniejszą zaletą okien wykonywanych w technologii TopAlu jest możliwość harmonijnego zestawiania ich z innymi aluminiowymi elementami elewacji, ze względu na ich identyczny wygląd. Pozwala to na uzyskanie spójnego wyglądu elewacji np. w projektach budynków komercyjno mieszkaniowych, w których zwykle na poziomie parteru stosuje się stolarkę aluminiową, a na piętrach mieszkalnych wykonaną z PVC-U. Paleta możliwości kolorystycznych jest jednak znacznie szersza i wykracza poza odcień aluminiowych szarości. Metalowa powierzchnia może być lakierowana proszkowo na dowolny kolor z palety RAL lub anodowana. Jeśli zachodzi taka potrzeba, rama skrzydła i ościeżnicy mogą uzyskać inny kolor. Natomiast od wewnątrz okna tworzywowo-aluminiowe zachowują tradycyjny wygląd białego PVC-U lub mogą być wykończone okleiną o ciepłym charakterze, na przykład odwzorowującą tonację i rysunek drewna.
Precyzja w każdym detalu
Technologia tworzywowo-aluminiowa pozwala na indywidualne kształtowanie designu stolarki okiennej także poprzez dobór kształtu ram. Dostępne są trzy wersje geometrii skrzydła. Podcięte skrzydło z linii Cava to propozycja dla zdecydowanej i wyrafinowanej architektury nawiązującej do finezyjnych, klasycznych form. Rondo reprezentuje delikatne, miękkie kształty typowe dla nurtów rustykalnych, zaś Classic charakteryzuje się nowoczesnym, oszczędnym wzornictwem. Te same kontury można zastosować w oknach uchylno-rozwieranych, drzwiach balkonowych, przesuwnych, a nawet wejściowych, tworząc spójny w każdym detalu projekt elewacji. Technologia nakładek TopAlu cechuje się bardzo wysoką starannością wykonania. Pionowy i poziomy profil TopAlu można ze sobą łączyć w strefie narożnej skrzydła na dwa sposoby – stykowo, w linii pionowej lub pod skosem 45°, co wpływa na finalną estetykę okna. Skrzydło z prostym, pionowym łączeniem znajduje zastosowanie w budownictwie publicznym, zaś wersja z eleganckim ukosem biegnącym od krawędzi szyby do naroża skrzydła to rozwiązanie najczęściej spotykane w domach jednorodzinnych.
Ciekawą alternatywą dla nowoczesnych projektów, które wymagają metalicznych akcentów, są okna w lśniących powierzchniach AutomotiveFinish, które idealnie odwzorowują powłoki lakiernicze stosowane w stolarce aluminiowej, a także w przemyśle samochodowym.
źródło i zdjęcia: Schüco International Polska