Światło dzienne wpadające przez duże przeszklenia nie tylko powiększa optycznie wnętrza, lecz również ma zbawienne działanie na ludzki organizm. Dostęp do promieni słonecznych pobudza do działania i dodaje optymizmu. Z kolei jego brak powoduje wydzielanie się melatoniny, która wywołuje senność i apatię. Sztuczne oświetlenie nie zawsze pozwala rozwiązać ten problem. Najlepszym sposobem na zapewnienie dostępu światła dziennego przez cały rok jest zastosowanie wielkoformatowych powierzchni przeszklonych w projekcie elewacji. Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z opcjonalnym, całkowicie otwieranym narożem pod kątem 90°.
Jak uzyskać efekt całoszklanej ściany? Wbrew pozorom wielkopowierzchniowe szyby to nie wszystko. Dla uzyskania efektu maksymalnej transparentności należy zastosować systemy okienne i drzwiowe o odpowiednio wąskich ramach. W panoramicznym systemie Schüco ASS 77 PD.HI jedynymi widocznymi elementami konstrukcji są smukłe pionowe profile aluminiowe, których szerokość na styku skrzydeł zredukowano do zaledwie 37 mm, a próg i zewnętrzna rama zostały ukryte. Imponujący efekt przeszklonej architektury tworzą skrzydła o ciężarze nawet do 500 kg i maksymalnych wymiarach: szerokości do 3200 mm i wysokości do 3500 mm. Idealnym rozwiązaniem dla domów zlokalizowanych w malowniczym otoczeniu natury jest rozwiązanie z otwieranym narożem 90°, w którym wyeliminowano tradycyjny statyczny słupek. Podstawowe rozwiązanie można rozbudować o dwa dodatkowe skrzydła czy dodatkowe pola nieotwierane, uzyskując w ten sposób panoramiczne przeszklenia w wariancie jednopłaszczyznowym, a także okalającym róg budynku, które zapewnią maksymalne doświetlenie wnętrz o każdej porze dnia.
Pełny komfort obsługi
Do tej pory drzwi z serii ASS 77 PD.HI można było obsługiwać za wewnętrznego panelu sterowania, urządzenia mobilnego, pilota lub czytnika linii papilarnych. Teraz asortyment został rozbudowany o drzwi obsługiwane ręcznie Schüco ASS 77 PD.HI Manual, z subtelnym pochwytem biegnącym przez całą wysokość profilu. Dyskretne rozwiązanie nie zaburza subtelnej estetyki drzwi, a przy tym gwarantuje bezpieczne i wygodne przesuwanie skrzydła o ciężarze nawet do 300 kg. W wersji manualnej zastosowano ponadto mechanizm ryglujący w skrzydłach zamykanych w narożu. W stabilną konstrukcję można wstawiać ciepłe pakiety szybowe o grubości nawet do 60 mm, uzyskując ochronę cieplną na najwyższym dla tego typu rozwiązań nawet na poziomie Uw=0,96 W/m2K. Dzięki temu wnętrza będą nie tylko wypełnione światłem, lecz również komfortowo ciepłe.
źródło i zdjęcia: Schüco International Polska