Uznając dział klimatyzacji za jeden z kluczowanych obszarów działalności, Panasonic zapowiedział zwiększenie inwestycji w tym obszarze na europejskim rynku. Firma zamierza skoncentrować się na rozwijaniu systemów HVAC dedykowanych obiektom komercyjnym i przemysłowym. Tym samym Panasonic kontynuuje rozpoczętą w 2015 roku strategię, która zakładała podwojenie sprzedaży w ciągu 3 lat, czyli do końca 2018 roku, kiedy to marka będzie obchodziła stulecie swojego istnienia.
Realizacja strategii ma się opierać na przyspieszeniu organicznego wzrostu firmy m. in. poprzez powiększenie zespołów sprzedażowych, posprzedażowych i inżynierskich. Panasonic chce w ten sposób zagwarantować klientom profesjonalnym szerokie wsparcie techniczne zarówno w trakcie procesu sprzedaży, jak i w okresie użytkowania systemów klimatyzacyjnych marki. Firma planuje także rozszerzyć ofertę urządzeń do zastosowań komercyjnych i przemysłowych.
Poza inwestowaniem w organiczny rozwój firmy Panasonic pracuje nad nowymi sojuszami, fuzjami oraz przejęciami. Ponadto zamierza zwiększać swoją obecność w branży produkcyjnej w Europie, a także inwestować w nowe rozwiązania, m.in. technologię chłodzenia dwutlenkiem węgla.
Podczas targów Climatizacion 2017 Panasonic zaprezentował również nowości w obszarze systemów HVAC. Wśród nich pojawiły się: VRF Smart Connectivity, interfejs do zarządzania energią w budynkach komercyjnych, stworzony wspólnie przez Panasonic oraz Schneider Electric, oraz aplikacja do transmisji danych za pomocą światła - Light ID.
VRF Smart Connectivity to prosty interfejs mający na celu monitorowanie i optymalizację pracy m.in. systemów ogrzewania, wentylacji, oświetlenia czy bezpieczeństwa. Rozwiązanie umożliwia bezpośrednią komunikację szeregową między systemami zarządzania budynkiem i kontrolerami pokojowymi Schneider Electric a urządzeniami Panasonic VRF. W pełni zintegrowane sterowanie systemami Panasonic ECOi jest możliwe za pośrednictwem kabla i bez wykorzystania pośrednich bramek lub bezprzewodowo przy użyciu standardu ZigBee. Ponadto interfejs może działać jako samodzielna jednostka, oferując w standardzie wyjście BACNET. Posiada wówczas dotykowy ekran wyświetlający informacje w 20 językach. Jednostka jest wyposażona w czujnik temperatury i wilgotności względnej. Dodatkowo może być bezprzewodowo połączona z czujnikami: ściennym, sufitowym, czujnikiem drzwi oraz poziomu CO2.
źródło i zdjęcia: Panasonic