Historia CKK Jordanki jest krótka, w przeciwieństwie do sięgającej średniowiecza historii terenu, ale od początku zapowiadała się obiecująco. Już dziś obiekt został uhonorowany licznymi nagrodami za rozwiązania architektoniczne, a godna pochwał jest również jego bogata oferta towarzysko-kulturalna. Projekt był realizowany od 2009 r., wielokrotnie przy tym ulepszany, aby tworzone wnętrza jak najlepiej wypełniały przypisaną im multizadaniowość. Przeznaczenie obiektu określone było już na samym początku: koncerty, przedstawienia teatralne, operowe i musicalowe, seanse kinowych, a także konferencje i spotkania biznesowe. Prace budowlane ruszyły w kwietniu 2013 r. Jak możemy przeczytać na stronie CKK Jordanek całkowita wartość projektu wynosi aż 224.769.739,24 zł.
Technologia pod strzechy
Powodzenie realizacji tak ogromnego przedsięwzięcia to zasługa zastosowania m.in. najnowocześniejszych technologii, wspierających inwestycję "od środka". Tu pole do popisu oddano Systemowi KAN-therm, którego systemu KAN-therm PP, Steel, Press oraz Ogrzewania Podłogowego zrealizowano w obiekcie.
– "Należy podkreślić znaczenie stosowania wysokiej jakości i sprawdzonych technologii w tego typu realizacjach" – tłumaczy Wiesław Piechowski, Menadżer Regionu KAN.
– "To gwarancja bezawaryjnej pracy Systemu przez długie lata, a zatem użytkowanie bez zbędnych napraw, dłuższej i bezawaryjnej eksploatacji instalacji czy wymiany trudno dostępnych elementów".
Wyróżnikiem realizacji w CKK Jordanki jest zastosowanie specjalnej rury KAN-therm Blue Floor przeznaczonej do ogrzewania podłogowego – o większej elastyczności, ułatwiającej szybszy i bezpieczny montaż.
Krótka historia, mnóstwo nagród
Stworzony przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa budynek w 2010 roku otrzymał nagrodę na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości. Centrum zostało uznane także za jedną z najlepszych realizacji z betonu w 2015 r. w konkursie WAN i jeden z "7 Nowych Cudów Polski" w rankingu National Geographic. Zostało wpisane również na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zdobyło Nagroda Roku 2015 SARP, którą Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało CKK Jordanki w kategorii "Obiekt użyteczności publicznej – obiekt kultury". Jest jeszcze Nagroda Bryła Roku 2015 w kategorii "Wybór jury", a także Wyróżnienie w kategorii "Nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej" w konkursie Modernizacja Roku 2015. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec.
Hiszpański architekt w polskim mieście
Fernando Menis, doceniany na całym świecie twórca współczesnej architektury, nie lubi projektów seryjnych. Woli tworzyć dzieła unikatowe, w których bawi się światłem i fakturą, tak aby w pełni wydobyć walory powstającego projektu. Łączy przy tym wartości funkcjonalne z estetycznymi, stawiając na osiągnięcia współczesnej myśli technologicznej. Zewnętrzna szata budynku jest zatem zaskakująco prosta, wręcz surowa i wtapia się w otaczającą jordanowską zieleń. Zupełnie nie zapowiada tego, co zobaczymy w środku: pełne klimatu wnętrze nawiązujące do gotyckiej architektury Starego Miasta, niesamowity artyzm i z pietyzmem zrealizowane detale. To połączenie współczesnych trendów architektonicznych z toruńskim dziedzictwem kulturalno-historycznym.
Zapraszamy do środka
Miejscem idealnym na organizację niewielkich konferencji i spotkań biznesowych jest profesjonalna Sala Prasowa (press room) o powierzchni 50 m². Strefę tę wyróżnia designerski sufit o konstrukcji picado w ceglanej okładzinie, który jako charakterystyczny element wykończenia wnętrza pojawia się również w innych strefach obiektu, m.in. w Sali Kameralnej, przeznaczonej do spotkań koncertowo-widowiskowych. Pomieszczenie to za pomocą przesuwnej ściany można połączyć z Salą Koncertową, przeznaczoną do organizacji spotkań na większą skalę. Jest to największa przestrzeń koncertowo-widowiskowa w CKK Jordanki, wyróżniająca się przede wszystkim wspaniałą i dopracowaną architekturą wnętrza. Odzwierciedla koncepcję Menisa, łączącą cegłę, jako materiał nawiązujący do średniowiecznej historii miasta, z betonem stosowanym w nowoczesnych realizacjach.
Dwa słowa o historii
Jordanki są częścią dawnego Przedmieścia Chełmińskiego rozciągającego się za murami Starego Miasta. W czasach średniowiecza stanowiły zaplecze gospodarczo-rolnicze Torunia. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki powstało w miejscu dawnej fosy okalającej bastiony wokół Starego Miasta. Teren swoją nazwę zawdzięcza Henrykowi Jordanowi – lekarzowi i społecznikowi, pionierowi wychowania fizycznego i pomysłodawcy tworzenia w Polsce publicznych ogrodów zabaw i gier ruchowych dla dzieci. Ale w Toruniu Ogród Jordanowski powstał dopiero w połowie lat 50. XX wieku i do dzisiaj cieszy zielenią i funkcjonalnie zrealizowaną strefą rekreacji mieszkańców oraz turystów.
źródło i zdjęcia: KAN