Uw, którego dotyczy nowelizacja prawa budowlanego jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna. Na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki między szybami. W praktyce parametry izolacyjne stolarki zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna, m.in. rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki dystansowej w pakiecie szybowym.
Im niższe Uw, tym parametry okna są lepsze. Okno z Uw równym 0,9/m2K ma więc lepsze parametry niż okno z Uw równym 1/m2K.
Do tej pory górna, dopuszczalna przez prawo budowlane granica współczynnika Uw wyznaczona była na poziomie 1,3/m2K. Z dniem 1 stycznia 2017r maksymalna dopuszczalna wysokość współczynnika będzie równa 1,1/m2K.
Wybór odpowiednich okien, może przełożyć się również na pozwolenia budowlane dotyczące nowych inwestycji. Okna, podobnie jak inne materiały budowlane, są elementem projektu budowlanego, a ich parametry muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Inwestorzy, umieszczający w projektach okna niespełniające nowych kryteriów, nie otrzymają w 2017r roku pozwolenia na budowę.
źródło i zdjęcia: BUDVAR Centrum Sp. z o.o.