Coraz większa świadomość ekologiczna przyczynia się do tego, że osoby budujące dom lub inwestujące w jego remont z rosnącym entuzjazmem decydują się na wybór rozwiązań energooszczędnych. Wyjątkiem nie pozostają okna, które są bardzo ważnym elementem domu – wpływają na ilość światła, która dostaje się do pokoju, spełniają funkcję estetyczną, a odpowiednio dobrane mogą znacząco poprawić klimat i atmosferę w pomieszczeniu.
Drewno – dlaczego najlepsze?
Drewniane okna energooszczędne to symbol nowoczesności i stylu (więcej o oknach energooszczędnych przeczytasz tutaj) Z założenia ich właściwości mają wpływ na znaczące ograniczanie strat ciepła, dlatego też wykorzystywane są przy budowie domów pasywnych. Co przesądza o tym, że okno można nazwać energooszczędnym? Jest wiele aspektów. Na pewno liczy się jego konstrukcja, montaż, ale również umiejscowienie w budynku. Tak samo ważny jest współczynnik przenikania ciepła Uw dla całego okna. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?
- "To ilość ciepła traconego przez element konstrukcyjny w ustalonych warunkach, gdy różnica między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym wynosi 1*K (lub 1°C). Zasada jest prosta: im mniejsza wartość współczynnika, tym skuteczniej okno chroni przed utratą ciepła". – tłumaczy ekspert firmy Sokółka.
Jednostką, w której można to wyrazić jest W/m2*K. Na liczbę wpływ mają: współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug), ramka dystansowa, typ ramy okiennej oraz uszczelki. Ważne jest, aby nie mylić współczynnika przenikania ciepła całego okna z współczynnikiem przenikania ciepła szyby – jak widać powyżej to drugie ma duże znaczenie przy obliczaniu pierwszego, jednak wartości nie są tożsame.
Inteligentne rozmieszczenie
Nie wszystkie okna w domu muszą być energooszczędne, dlatego dobrze przemyśleć, gdzie powinno się je zamontować przede wszystkim. Priorytetem są miejsca, które mogą zostać narażone na większe straty ciepła. Chodzi przede wszystkim o duże przeszklenia i północną część domu. Niepotrzebne jest montowanie tego rodzaju okien w częściach, w których nie utrzymuje się wysokiej temperatury w trakcie trwania sezonu grzewczego. Mowa o kuchni, garażu i pomieszczeniach gospodarczych. Nie można zapominać o estetyce – wybierz producenta, którego okna mogą wyglądać tak samo niezależnie od parametrów.
Sprawdź zysk – kalkulator oszczędności
Na pewno wielu inwestorów zastanawia się, ile tak naprawdę można zaoszczędzić, wybierając drewniane okna energooszczędne. Z odpowiedzią przychodzi firma Sokółka –producent okien drewnianych. Dla wszystkich zainteresowanych Sokółka przygotowała kalkulator, który pozwala w prosty sposób wyliczyć orientacyjne oszczędności związane z wyborem okien.
W celu wykonania obliczeń należy podać region zamieszkania, rodzaj ogrzewania, rodzaj posiadanych obecnie okien (wraz z ich wysokością, szerokością i ilością) oraz wybrać, który model drewnianych okien kalkulator ma sprawdzić pod względem oszczędności. Rezultaty pokazują, ile można zaoszczędzić po konkretnym czasie użytkowania (rok, 5 lat, 10 lat, 20 lat, 30 lat). Wyniki mogą być naprawdę zaskakujące, warto przekonać się samemu. Mieszkaniec rejonów wschodnich, który do ogrzewania wykorzystuje gaz ziemny i posiada 4 okna PVC (143cm x 176 cm), zmieniając je na okna drewniano-aluminiowe ELITE 92ALU, po 10 latach użytkowania oszczędza aż 3166 zł! To doskonała motywacja do wymiany swoich starych okien na drewniane, które są inwestycją w przyszłość.
źródło i zdjęcia: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI S.A.