Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Domy i konstrukcje

Konsbud: System HBE w Polsce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2016-11-14

Domy w technologii drewna klejonego warstwowo w systemie HBE zaczęły swoją historie ok. 20 lat temu w Niemczech. Na początku drewno klejone w budownictwie mieszkaniowym wykorzystywano wyłącznie na konstrukcję stropów dla domów o ścianach wznoszonych w tradycyjnej metodzie murowanej. Z czasem zauważając wiele korzyści rozpoczęto wykonywanie całych domów w tej technologii.

Konstrukcja monolityczna

Pierwszą sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to konstrukcja przegród w systemie HBE. Ściany i stropy to konstrukcja monolityczna (nie szkieletowa!!!). Elementy wykonane są z drewna klejonego warstwo (świerk skandynawski, który charakteryzuje się małymi przyrostami rocznymi co ma duży wpływ na właściwości i jakość drewna) wysuszonego na etapie produkcji do 10-12%. Jednorodna wilgotność w całym przekroju elementów powoduje, że ściany i stropy narażone na opady atmosferyczne podczas montażu nasiąkają tylko powierzchniowo, po czym szybko oddają przyjętą wilgoć. Takie wysuszenie podczas produkcji "zabija" biologie przez co konstrukcja jest odporna na grzyby i szkodniki. Warto też zaznaczyć, że system HBE legitymuje się wysoką ognioodpornością, często przewyższającą konstrukcje tradycyjne. Jak to możliwe? Powierzchnia elementów jest dokładne heblowana co sprawia, że płomień ślizga się i nie chwyta konstrukcji. Jeżeli jednak przy większym pożarze dojdzie do zajęcia się elementów to na ich powierzchni tworzy się zwęglona warstwa która odcina dopływ powietrza. Dzięki temu opala się tylko zewnętrzna powierzchnia konstrukcji pozostawiając przekrój nośny nienaruszony. Wszystkie te zalety system zawdzięcza konstrukcji monolitycznej.

Jak to jest zrobione?

Domy w technologii drewna klejonego warstwowo w systemie HBE zaczęły swoją historie ok. 20 lat temu w Niemczech System HBE stosuje się w budownictwie jedno i wielorodzinnym, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań do stosowania go również w budynkach użyteczności publicznej czy w halach jako wypełnienie między układami nośnymi.

Konstrukcja prefabrykowanych ścian składa się z paneli połączonych ze sobą dzięki specjalnie wyprofilowanym pióro-wpustom oraz gwoździowaniu ukośnym na połączeniach. Standardowa grubość ścian zewnętrznych dla budynków do dwóch i pół kondygnacji (parter, piętro i poddasze użytkowe) to 10cm. Ściany działowe, które w systemie HBE są również ścianami nośnymi mogą mieć grubość 8cm, ale zazwyczaj grubość przyjmuje się taką jak dla ścian zewnętrznych. Ściany działowe pełniące rolę ścian nośnych, zmniejszają rozpiętości stropów przyczyniając się do zmniejszenia ich grubości, a co za tym idzie do obniżenia kosztów. Zastosowanie stropów HBE przynosi wiele korzyści wiążących się z błyskawicznym czasem montażu oraz możliwością przenoszenia projektowanych obciążeń zaraz po ułożeniu paneli stropowych. Kolejnym atutem jest brak stempli w pomieszczeniach podstropowych co umożliwia szybkie rozpoczęcie prac wykończeniowych na niższych kondygnacjach. Konstrukcja więźby dachowej wykonana jest z drewna klejonego warstwowo BSH lub klejonego po długości KVH. Zazwyczaj stosuje się krokwie o przekroju 8x20cm. Uwarunkowane jest to 20 centymetrową warstwą izolacji termicznej jaką przewidziano w tym systemie.

Jak wygląda budowa domu w systemie HBE?

Budowę tradycyjnie rozpoczynamy od wykonania fundamentów. Dzięki niewielkiemu ciężarowi domu z drewna klejonego ławy fundamentowe można odpowiednio zmniejszyć w porównaniu do ław przewidzianych dla budynku wznoszonego w metodzie tradycyjnej. Co ciekawe z tego samego powodu możliwe jest posadowienie domu na słabych gruntach, na których tradycyjna, ciężka budowla nie mogłaby powstać. Jak widać pierwsze korzyści (oszczędności) pojawiają się już na początkowym etapie budowy. Po wykonaniu ław oraz ścian fundamentowych wykonuje się podłogę na gruncie. Jej dokładne wykonanie ma znaczący wpływ na dalszy, sprawny przebieg budowy.

Po zakończeniu prac związanych ze stanem zerowym można przystąpić do montażu konstrukcji w systemie HBE. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe prefabrykowane elementy ścian. Istotnym elementem jest dokładne posadowienie pierwszego narożnika. Każdy następny element to już kwestia dosłownie minut. Dokładna prefabrykacja na magazynach sprawia, że elementy ścienne są praktycznie pozbawione niedokładności, które dość często zdarzają się na tradycyjnie wznoszonych obiektach. Po wykonaniu ścian parteru przystępuje się do układania stropu. Przy budynku o powierzchni parteru ok. 120m2, wyżej opisane prace zajmują ok. 3 dni. Więźbę dachową wykonuje się w sposób tradycyjny.

Elewacja domu w tej technologii z wyglądu niczym nie odbiega od tej wykonanej tradycyjnie. Z tą różnicą, iż dzięki zastosowanym materiałom otrzymujemy lepsze parametry izolacyjności termicznej. Wszystkie przegrody w systemie HBE charakteryzują się również dyfuzyjnością. Oznacza to, że wewnątrz pomieszczeń zawsze panuje optymalna wilgotność, która wpływa na nasze samopoczucie. Przegrody otwarte dyfuzyjnie muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Tutaj zastosowano:

Pierwszą sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to konstrukcja przegród w systemie HBE Warstwy ściany zewnętrznej (od środka):

  •     Płyta g-k
  •     Ściana w systemie HBE o gr. 10cm
  •     Wiatroizolacja o wysokiej paroprzepuszczalności
  •     Wełna mineralna, trójwarstwowa o gr. 16cm (standardowo)
  •     Mineralny tynk zbrojony siatką

Przy takim układzie warstw współczynnik przenikania ciepła kształtuje się na poziomie U=0,2W/m2K . Przy niewielkim nakładzie finansowym można zwiększyć grubość wełny mineralnej i osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie przegród pasywnych czyli UW/m2K.

Prace wykończeniowe

Rozprowadzenie instalacji wod-kan, c.o. i elektrycznych w budynkach w systemie HBE zostało przemyślane tak aby prace z tym związane przebiegały szybko i sprawnie. Rury centralnego ogrzewania, zimnej wody i ciepłej wody użytkowej są rozprowadzone w posadzce, skąd zrobione są podejścia do urządzeń sanitarnych oraz do grzejników. Ciekawie rozwiązany został sposób rozprowadzenia instalacji elektrycznej. Otóż przy połączeniu poszczególnych paneli ściennych miedzy frezami pióro-wpustów przewidziano specjalny kanał na przewody elektryczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu okablowanie obiektu nie jest czynnością pracochłonną.

Układanie płyt g-k na ścianach również zostało uproszczone. Płyty zamiast na stelażu mocowane są bezpośrednio do konstrukcji ściany za pomocą wkrętów do drewna. Dzięki temu płyty nie pracują na stelażach i nie powstają spękania między nimi.

Monolityczna konstrukcja systemu HBE ma też wiele praktycznych zalet. Dla przykładu, zawieszenie szafek wiszących w kuchni to teraz kwestia paru wkrętów, a nie wiertarki, kołków montażowych, kurzu i straty czasu. Podobnie rzecz ma się z montażem schodów, żyrandoli itp.

Podsumowując

System HBE wśród wielu nowoczesnych technologii wyróżnia się przede wszystkim izolacyjnością termiczną pozwalająca zmniejszyć koszty na etapie użytkowania obiektu. Kolejny atut to przegrody dyfuzyjnie otwarte, dzięki czemu w pomieszczeniach zawsze panuje odpowiednia wilgotność a dodając do tego wygląd stropów w systemie HBE całość tworzy niepowtarzalny nastrój. Dodatkowo ze względu na prefabrykację elementów ściennych konstrukcja powstaje w przeciągu tygodnia a doprowadzenie do stanu deweloperskiego w ciągu 3 miesięcy. Ciekawostką jest również możliwość wznoszenia konstrukcji niezależnie od pory roku i temperatury. Przy szeregu korzyści należy podkreślić, że budowa domu w systemie HBE jest konkurencyjna cenowo. Dodatkowo na rynku wtórnym, który weryfikuje rzeczywistą wartość obiektów, domy w tej technologii są droższe od tych tradycyjnych.

źródło i zdjęcia: Konsbud

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum