Okna drewniane mają swój początek w lasach Podlasia. To właśnie tam najpierw wybiera się odpowiednie drzewa – zdrowe i silne. Po oznaczeniu najlepszych okazów spośród sosen i dębów drzewa są ścinane i transportowane do tartaku, gdzie tnie się je na mniejsze i łatwe do obróbki deski. Z tartaku półprodukty trafiają do fabryki okien, gdzie przechodzą ostateczną metamorfozę.
Przystanek: jakość
Zanim drewniane deski zostaną zakwalifikowane do dalszego etapu produkcji okien, sprawdzane są pod bacznym okiem ekspertów. Weryfikuje się ewentualne skazy, wytrzymałość, rozkład słoi i wiele innych parametrów decydujących o najwyższej jakości produktu finalnego, czyli okien Sokółka. Kiedy drewniane deski przejdą pozytywnie wszystkie testy, są przycinane maszynowo do odpowiednich wymiarów.
Ostateczne szlify
Gdy rama okna złożona jest w całość, drewno jest dokładnie szlifowane i wygładzane, by jak najlepiej wchłonęło impregnaty. Taki zabieg znacząco wpływa na jakość i trwałość okien, zwiększając odporność na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Po impregnacji i malowaniu okna wymagają suszenia i wygładzenia drobnych nierówności. Tak przygotowane wyposażane są w szyby i wyruszają w drogę prosto do Twojego domu.
Jesteś ciekawy, jak to wygląda? Przekonaj się na własne oczy, jak wygląda proces produkcji okien Sokółka: https://www.youtube.com/watch?v=2JiZ37UrdFs.
źródło i zdjęcia: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI S.A.