Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wapno, cement, gips

Dzień BHP w Kopalni Dolomitu w Jaroszowcu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2013-10-15

27 września CEMEX Polska i jej pracownicy z Kopalni Dolomitu „Stare Gliny” w Jaroszowcu zorganizowali Dzień Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, na który zaproszono wszystkich pracowników oraz gości z lokalnej społeczności. Dzień BHP był dobrą okazją do przedstawienia standardów w dziedzinie bezpieczeństwa pracy wypracowanych w zakładach CEMEX Polska.

Praca w branży budowlanej wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników, dlatego firma przykłada wiele starań w identyfikowanie oraz zarządzanie zagrożeniami, co w konsekwencji przekłada się na ograniczenie ilości wypadków.

Za swój wkład w bezpieczeństwo pracowników, CEMEX Polska został nagrodzony przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy. CEMEX chętnie dzieli się swoją wiedza i doświadczeniem w zakresie BHP.

Podczas spotkania firma podzieliła się informacjami na temat najważniejszych zagadnień związanych z bieżącą pracą zakładu oraz planami na przyszłość.

Po prezentacji w Świetlicy Wiejskiej w Golczowicach, odbyły się pokazy z zakresu BHP przygotowane dla pracowników i gości. Pokazy podzielono na cztery grupy tematyczne:

  • pierwsza pomoc – teoria i ćwiczenia dla uczestników pokazu
  • prace na wysokościach – właściwe zabezpieczenie i skutki niedostatecznej asekuracji
  • ochrona przeciwpożarowa – teoria i ćwiczenia z gaszenia ognia
  • rękawice ochronne – właściwy dobór do różnych prac

Po części teoretycznej, szkolenia przechodziły w część praktyczną, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności pod okiem fachowców. Uczestnicy chętnie brali udział w nauce pierwszej pomocy oraz testowali zdobyte umiejętnościach na fantomach do resuscytacji, wiedząc, że jest to wiedza, której nie łatwo jest się nauczyć z podręczników, a wskazówki instruktorów i trening sprawią, że poczują się oni pewniej w przypadku konieczności udzielenia pomocy.

Część warsztatowa objęła również symulację pracy na wysokości. Metody właściwego zabezpieczenia oraz skutki niedostatecznej asekuracji wyraźnie wskazały, jak bardzo ryzykuje ten, kto nie jest odpowiednio zabezpieczony podczas działań przy tego typu pracach.

Uczestnicy pokazów mogli również przekonać się, że tak samo jak istotne są odpowiednie narzędzia i zabezpieczenie, tak samo ważnym elementem są odpowiednio dobrane rękawice ochronne.

Po przedstawieniu najczęstszych przyczyn zaprószenia ognia, przeprowadzono pokaz praktycznego gaszenia pożarów, które należą do najważniejszych zagrożeń dla człowieka i jego mienia. Spotkanie było również dobrą okazją do zwiedzenia kopalni oraz dialogu na temat spraw wspólnych dla zakładu i lokalnej społeczności.

Źródło: CEMEX

Więcej

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum