Ciepłe okna na mrozy
Kluczem do komfortu zimą są nowoczesne okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, takim jak Uw=0,9 W/m2K.Skutecznie zapobiegają utracie ciepła, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania.
- Jednym z najlepszych rozwiązań są okna z pakietem trzyszybowym i ciepłą ramką dystansową, która zapewnia minimalne przewodnictwo cieplne. Przestrzeń między szybami wypełnia gaz szlachetny, na przykład argon, co dodatkowo zwiększa efektywność termoizolacyjną. Co istotne, odpowiednie okna nie tylko chronią przed zimnem, ale również latem zapewniają przyjemny mikroklimat, chroniąc przed przegrzaniem - podkreśla Rafał Buczek z firmy AWILUX, specjalizującej się w produkcji stolarki okiennej klasy premium.
Systemy PVC, takie jak Schüco LivIng, stanowią doskonały wybór dla osób poszukujących rozwiązań energooszczędnych i ekonomicznych. Dzięki 7-komorowej konstrukcji profilu oraz innowacyjnym uszczelkom, okna te osiągają współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie U=0,72 W/m2K.
To sprawia, że są idealne nawet do najbardziej rygorystycznych standardów budownictwa pasywnego. Co więcej, uszczelki wykonane z tworzywa EPDM są odporne na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur, co gwarantuje ich trwałość w każdych warunkach klimatycznych.
Dodatkowo, okna te zapewniają ochronę przed włamaniami do klasy RC2, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Coraz większą popularność zyskują także okna aluminiowe - nie tylko ze względu na ich nowoczesny wygląd, ale także doskonałe parametry termoizolacyjne. Systemy takie jak Schüco AWS 90.SI+, osiągający współczynnik przenikalności cieplnej Uw=0,82 W/m2K, spełniają wymagania budownictwa pasywnego. Dodatkowo, aluminiowe okna charakteryzują się dużą wytrzymałością, co czyni je idealnym wyborem dla osób szukających zarówno energooszczędności, jak i solidności konstrukcji.
- Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze okna nie spełnią swojego zadania, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Zwróćmy więc uwagę na to, jak istotne jest zabezpieczenie miejsc montażu odpowiednimi foliami uszczelniającymi. Dzięki wielowarstwowej izolacji okna zachowują swoje właściwości termoizolacyjne przez wiele lat, a dom pozostaje ciepły i przytulny – podpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX.
- Na szczęście coraz rzadziej spotykamy montaż oparty wyłącznie na pianach uszczelniających, które po czasie tracą swoje właściwości. Nowoczesne taśmy rozprężne i folie zapewniają maksymalną szczelność, a co za tym idzie - minimalizują straty energii - dodaje.
Bezpieczne okna chroniące przed włamaniami
Sezon jesienno-zimowy to nie tylko wyzwanie związane z ogrzewaniem, ale także z bezpieczeństwem. Krótsze dni i dłuższe noce sprzyjają włamywaczom, którzy chętnie wykorzystują niedostatecznie zabezpieczone okna i drzwi balkonowe.
Statystyki jednoznacznie wskazują, iż większość włamań dokonywana jest przez źle zabezpieczoną stolarkę. Stąd warto zainwestować w okucia antywłamaniowe oznaczone klasami RC1N lub RC2N, które skutecznie utrudniają intruzom przedostanie się do wnętrza. Klasa RC2 zapewnia pełne zabezpieczenie dzięki wklejonej szybie P4, która chroni przed stłuczeniem i wyważeniem okna.
- Dodatkowym zabezpieczeniem są klamki. W ofercie AWILUX dostępne są modele z kluczykiem oraz te ze specjalnym mechanizmem blokującym. W przypadku tych drugich, gdy nieproszony gość próbuje popchnąć okucie od zewnątrz, mechanizm w klamce blokuje przesunięcie okucia i uniemożliwia włamanie. Innym rozwiązaniem są również klamki okienne z przyciskiem, które zabezpieczają przed włamaniem z nawierceniem profilu lub też dostaniem się do trzpienia klamki przez włamywacza– wskazuje ekspert AWILUX.
Inteligentne systemy zarządzania budynkiem
Coraz więcej właścicieli domów decyduje się również na zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania budynkiem. Dzięki temu, nawet będąc poza domem, można monitorować, co się w nim dzieje i symulować obecność domowników, co skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy.
- Integrują zmotoryzowane rozwiązania i umożliwiają sterowanie nimi za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona. W inteligentnym domu ochrona aktywuje się automatycznie, gdy pojawia się zagrożenie włamania. W takiej sytuacji rolety opuszczą się, a światło włączy samoczynnie. Dodatkową korzyścią płynącą ze zautomatyzowania domu jest to, że będąc poza nim, możemy sterować oświetleniem, które będzie sprawiało wrażenie, że w domu nadal obecni są domownicy – dodaje Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.
Solidne okna - antidotum na wyzwania klimatyczne i poziom bezpieczeństwa
Solidne okna stają się nie tylko odpowiedzią na wyzwania klimatyczne, ale także solidną barierą przed intruzami, dzięki której możemy czuć się bezpiecznie we własnych czterech ścianach.
Wybierając rozwiązania klasy premium, takie jak oferowane przez AWILUX, zyskujemy pewność, że nasz dom będzie zarówno ciepły, jak i bezpieczny, a my możemy spać spokojnie, niezależnie od warunków za oknem.
źródło i zdjęcia: AWILUX Polska