Czy nowa wersja programu Czyste Powietrze przyspieszy pozytywne zmiany? Trendy i wyzwania na rynku
Czy nowa wersja programu Czyste Powietrze przyspieszy pozytywne zmiany? Trendy i wyzwania na rynku
Od 31 marca 2025 roku uruchomiono program Czyste Powietrze w nowej odsłonie. Wprowadzono kilka istotnych zmian, m.in. uszczelniono zasady dofinasowań poprzez określenie maksymalnych kwot dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych. Nowością jest także wzmocnienie gmin w roli operatorów wspierających beneficjentów w całym procesie inwestycyjnym zwłaszcza przy prefinansowaniu dla podwyższonego i najwyższego poziomu dofinasowania.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2025-04-14
Data aktualizacji: 2025-04-14
Podstawą doboru każdego urządzenia grzewczego powinien być rzetelnie i uczciwie przeprowadzony audyt energetyczny, który pozwoli realnie ocenić zapotrzebowanie na energię niezbędną do zapewnienia wymaganego komfortu cieplnego i ciepłej wody użytkowej. Po zakończeniu całości przedsięwzięcia należy przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej potwierdzające spełnienie wymogów programu. Kluczowym celem programu jest nadal poprawa jakości powietrza, poprawa efektywności energetycznej budynków poprzez wykonanie termomodernizacji i wymianę nieefektywnych pozaklasowych źródeł ciepła. A tych mamy wciąż do wymiany przynajmniej kilka milionów urządzeń w całym kraju.
Czyste Powietrze należy do kotłów na biomasę
Od dłuższego czasu obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania kotłami na biomasę, w szczególności kotłami na pelet. W ciągu całego 2024 roku liczba wniosków o dofinansowanie na te urządzenia rosła z miesiąca na miesiąc. W ofercie SAS znajdują się dwa modele podajnikowych kotłów peletowych o emisji pyłów do PM ≤20 mg/m3, które wpisane są na Listę ZUM i kwalifikują się do dotacji.
Mają one funkcjonalny sterownik z kolorowym dotykowym wyświetlaczem, obsługą czterech pomp obiegowych, dwóch zaworów mieszających, sterowaniem pogodowym, wbudowanym modułem Ethernet, algorytmem PID oraz możliwością podłączenia regulatora pokojowego.
Kocioł peletowy SAS BIO COMPACT PLUS
W kategorii tej oprócz tradycyjnych kotłów na pelet znajdują się również się również kotły zgazowujące drewno oraz kotły na drewno z możliwością palenia peletem.
GREEN PLUS to nowość firmy SAS, która do oferty weszła w 2025 roku. Jest to zasypowy kocioł na zgazowanie drewna sezonowanego zaprojektowany w podwyższonym standardzie, co umożliwia skorzystanie z dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze. Kocioł osiąga najwyższą, 5 klasę według normy PN-EN 303-5 + A1:2023-05 i posiada certyfikat EcoDesign, dostępny w dwóch wariantach mocy: 15 kW i 23 kW. Wyposażony w dużą komorę i szeroki otwór załadowczy, pozwala na spalanie polan drewna o długości nawet powyżej 50 cm. Uniwersalna konstrukcja umożliwia zmianę kierunku otwierania drzwiczek (prawe/lewe), a opcjonalnie istnieje możliwość zamontowania wentylatora wyciągowego bezpośrednio w górnej części korpusu kotła. Kocioł charakteryzuje się wysoką sprawnością na poziomie 90,5-90,6%.
Nowością jest także kocioł w wersji dwupaliwowej – BIO GREEN PLUS dostępny w dwóch mocach 15 i 23 kW. Uniwersalna konstrukcja kotła dwupaliwowego, który może pracować w oparciu o ręczny załadunek drewna oraz automatyczne podawanie peletu do komory paleniskowej, pozwala uniezależnić się od jednego rodzaju paliwa, co jest korzystne w przypadku braku jednego z nich, wahań cen, awarii lub przerw w dostawie prądu. Ta konstrukcja kotła jest odpowiedzią na wyraźny trend polegający na maksymalizacji bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację systemów grzewczych. W tym przypadku użytkownik otrzymuje dwa kotły w jednym urządzeniu zyskując także miejsce w kotłowni. To idealny mix kotła zasypowego o najwyższych standardach z kotłem peletowym.
Kocioł BIO GREEN PLUS
Kocioł BIO GREEN PLUS spełnia wymagania ekoprojektu (rozporządzenie UE 2015/1189), został przebadany zgodnie z normą PN EN 303-5+A1:2023-05, posiada klasę efektywności energetycznej dla paliwa podstawowego (polana drzewne): A+ . Przygotowany został do pracy z palnikiem pelletowym MiniGreen i z dedykowanym do mocy kotła zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym. Możliwy jest montaż wentylatora wyciągowego. Wyposażony został w regulator ST950K z kolorowym, dotykowym panelem, który zapewnia komunikację z modułem palnika MiniGreen, obsługę trzech pomp obiegowych, zaworu mieszającego, dwóch hallotronów (czujnik blokady ruszt palnika, czujnik otwarcia drzwiczek paleniskowych), obsługę dwóch podajników ślimakowych: podajnik wewnętrzny tzw. stoker i podajnika zewnętrznego. Posiada zestaw czujników i przewodów elektrycznych, moduł bufora, zabezpieczenie STB, konfigurowalne ustawienie podłączenia zbiornika cwu równolegle/szeregowo ze zbiornikiem buforowym. Umożliwia podłączenie dodatkowych modułów, np. wentylatora wyciągowego, modułu internetowego itd.
Innym często wybieranym rozwiązaniem z oferty SAS są kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS, na które również można uzyskać dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze. Dostępne są w mocach 10, 15, 20 oraz 25 kW. Do współpracy z kotłami zasypowymi polecamy zbiorniki buforowe SAS BST dostępne w pojemnościach od 100 do 1000 l i wielu konfiguracjach, zarówno średnic dennic jak i rozstawu muf przyłączeniowych.
Kotły zasypowe zgazowujące drewno VARMO PLUS
Polska pompa ciepła – lepiej dopasowana do warunków klimatycznych
Najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania pozostają pompy ciepła – szczególnie te pracujące na naturalnych czynnikach roboczych. VESTA to pompa ciepła typu powietrze-woda o wysokim współczynniku COP do 4.2 dla A2W35 (w cyklu grzania) i SCOP = 3,3 i klasa A ++ dla klimatu umiarkowanego. Sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że instalator otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Nie bez znaczenia dla użytkownika pozostaje fakt łatwego dostępu do doradztwa technicznego i serwisu polskiego producenta. Prawidłowo dobrane i zamontowane pompy ciepła będą pracować nie tylko ekologicznie, ale i ekonomicznie. Podstawą doboru tego urządzenia do budynku termomodernizowanego zawsze powinien być rzetelny audyt, który będzie w stanie dostarczyć inwestorowi informacji o tym, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię.
Pompa ciepła SAS VESTA została przebadana w Centralnym Ośrodku Chłodnictwa COCH w Krakowie, co zapewnia weryfikację deklarowanych parametrów technicznych i potwierdza wysoką efektywność oraz bezpieczeństwo urządzenia. Dzięki obecności na Liście ZUM pompa kwalifikuje się do programów dotacyjnych, a jej status na tej liście został utrzymany również po zakończeniu okresu przejściowego, tj. po 31 grudnia 2024 roku.
Pompa ciepła VESTA
VESTA to pompa ciepła typu powietrze-woda o wysokim współczynniku COP do 4.2 dla A2W35 (w cyklu grzania) i SCOP = 3,3 i klasa A ++ dla klimatu umiarkowanego. Sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że instalator otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu.
Nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe nadal popularne
W sierpniu 2024 roku co piąty wniosek złożony w programie Czyste Powietrze dotyczył zakupu kotła gazowego. Niestety w nowej wersji programu Czyste Powietrze kotły gazowe nie są już kosztem kwalifikowanym. Jedynie dla osób, które dokonały takiej inwestycji w 2024 roku i nie zdążyły złożyć wniosku przewidziany został odrębny nabór. Ogrzewanie gazowe wciąż stanowi znaczącą część rynku urządzeń grzewczych. Użytkownicy nadal doceniają te urządzenia za ich niskie koszty inwestycyjne, wygodę wynikającą z bezobsługowej pracy, niewielkie gabaryty. Odpowiednio dobrane kotły gazowe spełniają wymagania zarówno nowych budynków, jak i tych poddawanych modernizacji.
Jednofunkcyjny kocioł SAS CONDENS (o mocach 19, 24, 30 i 42 kW) zaprojektowano z myślą o centralnym ogrzewaniu, z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), co pozwala na dostarczanie ciepłej wody do domu. W wersji dwufunkcyjnej – SAS CONDENS PLUS (o mocach 19, 24 i 30 kW) – kocioł zapewnia zarówno centralne ogrzewanie, jak i przepływowe podgrzewanie wody dzięki wbudowanemu wymiennikowi płytowemu.
Zobacz poniżej jak powstają polskie kotły gazowe:
SAS - produkcja kotłów gazowych
Kotły z serii CONDENS/CONDENS PLUS wyposażone są w duży, czytelny wyświetlacz z tekstowymi komunikatami oraz zaawansowany system autodiagnostyki. Urządzenia te mogą pracować w oparciu o automatykę pogodową oraz dodatkowe moduły, takie jak moduł strefowy 959ZH.
Kocioł z serii CONDENS
Dla jeszcze łatwiejszej obsługi instalacji z kotłami gazowymi polecamy regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 Wi-Fi. Umożliwia on precyzyjną regulację temperatury, dostosowując ją do harmonogramu ustawionego przez użytkownika lub do zadanej temperatury. Regulatory OpenTherm zapewniają optymalny komfort cieplny dzięki inteligentnemu, intuicyjnemu sterowaniu, które pozwala utrzymać idealne warunki w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem, nastawioną stałą lub zmienną temperaturą wyznaczoną automatycznie z indywidualnej krzywej grzewczej.
Więcej o ekologicznych urządzeniach grzewczych na: www.sas.busko.pl