Więcej niż oświetlenie: Innowacyjne słupki RZB z funkcją ładowania samochodów

Oświetlenie i ładowanie: czy można to połączyć? Zespół RZB postanowił odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznym „tak“. Firma stworzyła innowacyjne słupki oświetleniowe, które łączą funkcję oświetlenia z technologią ładowania pojazdów elektrycznych. WAGO dostarczyło liczniki MID oraz elementy techniki łączeniowej, zapewniając tym samym kompleksowe rozwiązanie dla nowoczesnych przestrzeni miejskich.

Więcej niż oświetlenie: Innowacyjne słupki RZB z funkcją ładowania samochodów
WAGO ELWAG Złączki instalacyjne, uniwersalne, oświetleniowe
www.wago.com
WAGO ELWAG Złączki instalacyjne, uniwersalne, oświetleniowe
Dane kontaktowe:
71 360 29 70
Piękna 58A, 50-506 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Od ponad 80 lat RZB (Rudolf Zimmermann, Bamberg GmbH) produkuje wydajne i wysokiej jakości oprawy oświetleniowe. W tym czasie firma nauczyła się, że warto ciągle się rozwijać i być otwartym na nowe pomysły. Potwierdza to innowacyjna oprawa słupkowa "Lupalo", która łączy funkcje oświetlenia z e-mobilnością dzięki wbudowanemu punktowi ładowania pojazdów elektrycznych.

Głównym pomysłodawcą był właściciel firmy, dr Alexander Zimmermann. Podczas przebudowy fabryki w Bambergu, wpadł na pomysł zainstalowania ukrytej stacji ładowania w oprawie oświetleniowej.

Zespół kierowany przez Sebastiana Zajonza i Andreasa Becka stanął przed wyzwaniem zintegrowania technologii ładowania z oprawą oświetleniową. Początkowo rozwiązanie to miało służyć wyłącznie wewnętrznym potrzebom RZB, jednak jego skuteczność przekonała firmę do wprowadzenia go na rynek. Tak powstała marka RZB Energy.

Redukcja liczby przewodów dzięki połączeniu dwóch rozwiązań

Dlaczego integracja infrastruktury ładowania z oświetleniem zewnętrznym ma sens?

Jedną z zalet jest estetyka - rozwiązanie wygląda schludniej i bardziej nowocześnie. Dodatkowo eliminuje konieczność podwójnej instalacji stacji ładowania i oświetlenia parkingów. Dzięki temu potrzebny jest tylko jeden fundament i o połowę mniej połączeń kablowych niż w przypadku oddzielnych rozwiązań. Mniejsze są również nakłady pracy, co ostatecznie przekłada się na oszczędność czasu i kosztów” – wyjaśnia Sebastian Zajonz, kierownik grupy ds. rozwoju i budownictwa w RZB.

Połączenie oświetlenia i ładowania sprawia, że parking wygląda schludniej i nie wymaga instalowania podwójnej liczby kabli.
Połączenie oświetlenia i ładowania sprawia, że parking wygląda schludniej i nie wymaga instalowania podwójnej liczby kabli.


Słupki oświetleniowe można umieścić na publicznych parkingach, przed centrami handlowymi i szpitalami, na parkingach firmowych, a także na prywatnych posesjach właścicieli domów.

„Uważam, że nasze słupki mogą znacząco przyczynić się do rozwoju publicznej infrastruktury ładowania, ponieważ ich instalacja jest bardzo prosta. Wiele osób boryka się z problemem, gdzie zainstalować i jak zabezpieczyć wallboxa, aby był łatwo dostępny i jednocześnie chroniony przed wandalizmem” – mówi Zajonz, opisując zalety zewnętrznego oświetlenia słupkowego ze zintegrowaną technologią ładowania.

Liczniki MID - beznarzędziowe oprzewodowanie za pomocą dźwigni

WAGO wsparło ten projekt, dostarczając rozwiązania do ładujących słupków oświetleniowych. Słupek można zamówić z licznikiem energii WAGO (nr kat. 879-3000), który jest zgodny z MID i mierzy prąd z dokładnością do 1 kilowatogodziny.

„Decydującym czynnikiem była możliwość łatwego podłączenia przewodów bez użycia śrub czy narzędzi, co oferują liczniki energii MID od WAGO” – wyjaśnia Zajonz. Dzięki zaciskowi Push-in i dźwigniom podłączenie przewodów do licznika energii jest szybkie, wygodne i eliminuje potrzebę stosowania narzędzi.

Szerokość liczników w wersji z pomiarem bezpośrednim wynosi jedynie 72 mm. To z kolei oszczędza miejsce. Oprócz wartości energii czynnej i biernej, liczniki rejestrują również częstotliwość sieci oraz prąd, napięcie i moc dla wszystkich faz. Kolejną zaletą jest duży, podświetlany wyświetlacz, na którym użytkownik może odczytać wszystkie ważne informacje, o ile jest on zainstalowany w widocznym miejscu.

Dzięki interfejsom M-Bus i Modbus® oraz dwóm wyjściom impulsowym licznik zapewnia pełną komunikację. Jest to bardzo praktyczne na przykład przy konfigurowaniu licznika MID.

„Takie rozwiązanie znacznie ułatwia cały proces” – wyjaśnia Sebastian Zajonz.

Niezawodne połączenie dzięki złączkom WAGO

Oprócz liczników energii, RZB wybrało z oferty WAGO również różnorodne złączki do realizacji projektu. W słupku zastosowano złączki instalacyjne, złączki listwowe, złączki do PCB oraz złączki SMD do PCB. Do połączenia przewodów wychodzących z płyty bazowej słupka użyto złączek listwowych TOPJOB® S z przyciskami do przewodów o przekroju 16 mm². W pozostałych zadaniach związanych z oprzewodowaniem wykorzystano złączki TOPJOB® S w wersji do 6 mm².

Do podłączania komponentów oświetleniowych zastosowano złączki z serii 221 z dźwigniami, natomiast do sterowników LED użyto złączek do PCB z serii 250. W modułach LED w górnej części słupka zainstalowano 1- i 2-biegunowe złączki SMD do PCB z serii 2060. „Wielu elektryków zna produkty WAGO i wie, jak działają. To był jeden z powodów naszej decyzji. Produkty WAGO wyróżniają się także wysoką jakością i dużą elastycznością“ – wyjaśnia projektant RZB.

W zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

Wszystkie komponenty naszego produktu są wymienne. To sprawia, że ich serwisowane jest wyjątkowo łatwe. Dzięki montażowi na szynie wszystko można bez trudu zamienić. Nasze oświetlenie jest zatem trwałe i nie jest produktem jednorazowego użytku” – wyjaśnia Zajonz.

Licznik energii i zintegrowana technika połączeń WAGO również ułatwiają wymianę komponentów. Obsługa za pomocą przycisku i dźwigni umożliwia łatwy i bezpieczny montaż oraz demontaż przewodów, na przykład podczas serwisowania.

Projekt „Lighting and Charging Technology” jest doskonałym przykładem myślenia „Out Of The (Wall) Box“. To hybrydowe rozwiązanie, które wspiera przejście na e-mobilność, powstało przy współpracy z WAGO.

źródło i zdjęcia: WAGO ELWAG

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy można połączyć funkcję oświetlenia z technologią ładowania pojazdów elektrycznych?

  Tak, zespół RZB stworzył innowacyjne słupki oświetleniowe, które łączą funkcję oświetlenia z technologią ładowania pojazdów elektrycznych.
 • Dlaczego integracja infrastruktury ładowania z oświetleniem zewnętrznym ma sens?

  Integracja ta eliminuje konieczność podwójnej instalacji stacji ładowania i oświetlenia parkingów, co skutkuje schludniejszym wyglądem, mniejszą liczbą połączeń kablowych oraz oszczędnością czasu i kosztów.
 • Gdzie można umieścić słupki oświetleniowe ze zintegrowaną technologią ładowania?

  Słupki można umieścić na publicznych parkingach, przed centrami handlowymi i szpitalami, na parkingach firmowych, a także na prywatnych posesjach właścicieli domów.
 • Jakie rozwiązania techniczne zastosowano w słupkach oświetleniowych RZB?

  W słupkach zastosowano liczniki energii WAGO zgodne z MID, złączki instalacyjne, listwowe, do PCB oraz SMD do PCB. Te elementy umożliwiają łatwe podłączenie przewodów bez użycia narzędzi oraz zapewniają pełną komunikację dzięki interfejsom M-Bus i Modbus®.
 • Jakie są zalety stosowania produktów WAGO w projektach RZB?

  Produkty WAGO, takie jak liczniki energii i złączki, ułatwiają montaż i serwisowanie dzięki obsłudze za pomocą przycisków i dźwigni, co umożliwia łatwy i bezpieczny montaż oraz demontaż przewodów.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej