Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ekologiczne kostki brukowe dla prawidłowej retencji wody

Zmiany w podejściu do projektowania przestrzeni, które obserwujemy od pewnego czasu, są wyraźnym odzwierciedleniem rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa i inwestorów. Jeszcze niedawno śledziliśmy doniesienia o placach nadmiernie zabrukowanych i utwardzonych. Dziś te wyrównane i pozbawione roślin krajobrazy ustępują miejsca bardziej zielonym terenom.

Ekologiczne kostki brukowe dla prawidłowej retencji wody
Semmelrock Stein+Design Płyty i kostki brukowe, ogrodzenia i murki, bruk klinkierowy, płyty tarasowe
www.semmelrock.pl
Semmelrock Stein+Design Płyty i kostki brukowe, ogrodzenia i murki, bruk klinkierowy, płyty tarasowe
Dane kontaktowe:
25 756 21 00
1 Maja 6, 05-340 Kołbiel

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Retencja wody i bioaktywne nawierzchnie

Obecnie priorytetem architektów przestrzeni powinno być tworzenie bioaktywnych powierzchni, które są już nie tylko modnym trendem, ale koniecznością, wynikającą z planów zagospodarowania przestrzennego.

Często jednak o tym zapominamy i już po rozpoczęciu budowy, dowiadujemy się, że np. aż 70 proc. całej powierzchni działki powinno pozostać niezabudowane, a już sporą jej część zajmuje nasz budynek.

Aquaton sombra Umbriano grafitowo-biały marki Semmelrock

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą ekologiczne kostki brukowe. Dzięki nim możemy pogodzić elementy użytkowe i ekologiczne i stworzyć funkcjonalne, utwardzone powierzchnie wokół domu czy większego budynku, które jednocześnie są w stanie swobodnie przepuszczać wodę w głąb gleby, tworząc odpowiednie warunki do rozwoju flory.

Marka Semmelrock rozumiejąc te potrzeby, nie tylko promuje zrównoważone projektowanie nawierzchni, ale proponuje rozwiązania gwarantujące najwyższą jakość nawierzchni i wspierające naturalne procesy retencji wody.

Obszar biologicznie czynny - jakie pełni funkcje i jakie korzyści przynosi inwestorom?

Przy projektowaniu ekologicznych nawierzchni kluczowe jest komponowanie ich z elementów, które pozwalają na swobodną retencję wody w glebie. Dzięki temu wspomagamy rozwój zieleni produkującej życiodajny tlen oraz zwiększamy wilgotność powietrza w otoczeniu. Jednak to nie wszystkie zalety takiego rozwiązania.

Powierzchnia biologicznie czynna:

  1. Zapobiega przeciążeniu instalacji odprowadzających wodę deszczową, a także podtopieniom w czasie ulewnych opadów. W przypadku nawierzchni przepuszczających wodę nie spływa ona na ulice tylko wsącza się w glebę.
  2. Obniżatemperaturę otoczenia i redukcje miejskie wyspy ciepła: deszcz przenikający w głąb gruntu, zwiększa wilgotność powietrza, a woda zatrzymana w strukturze kostki odparowuje pod wpływem ciepła, skutkując naturalnym procesem chłodzenia, co dodatkowo niweluje efekt miejskiej wyspy ciepła.
  3. Zapewnia optymalną przestrzeń dla życia flory i fauny:puste przestrzenie między kostkami można wypełnić ziemią, w której sieje się trawę lub kruszywo. To stwarza odpowiednie warunki dla pojawienia się roślin i owadów.

Kostka Senso Eco - zaprojektowana z myślą o tworzeniu zrównoważonych przestrzeni

Produkt ten wyróżnia przede wszystkim wysoki wskaźnik infiltracji wody, wynoszący aż 6 662 litrów na godzinę na metr kwadratowy. Wysoki wskaźnik infiltracji oznacza zwiększone przesiąkanie wody do gruntu, co przekłada się na efektywne przemieszczanie wody w glebie, zmniejszając obciążenie systemów odwadniających i zapobiegając zastojom wody.

Podjaz ułożony z kostki Senso Eco Aquaton marki Semmelrock

Senso Eco nie tylko pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza, ale także przyczynia się do naturalnego procesu chłodzenia poprzez odparowywanie wody zatrzymanej w strukturze kostki. To także niweluje efekt wyspy ciepła i tworzy optymalne warunki dla rozwoju roślin.

Zaletą Senso Eco jest także wszechstronne zastosowanie i estetyka. Kostka pozwala na układanie czterech różnorodnych wzorów, dając dużą swobodę w projektowaniu oraz występuje w bardzo jasnym kolorze ‘bello’, który ma bardzo wysoki współczynnik odbicia światła (SRI), dzięki czemu nawet duże powierzchnie nie nagrzewają się.

Senso Eco można oczywiście łączyć z innymi produktami Semmelrock, np. kostką ekologiczną Aquaton, która po ułożeniu pozwala zachować aż 23 proc. powierzchni czynnej biologicznie. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale posiada również wysokie walory estetyczne.

Specjalne odstępniki na bokach kostki powodują, że w trakcie układania zostają zachowane 3-centymentowe odległości pomiędzy kostkami - wystarczy wypełnić je kruszywem dekoracyjnym tj. Fuggio lub trawą, by uzyskać elegancki podjazd, na którym nie zatrzyma się sprawnie odprowadzana do gleby woda.

Oba produkty będą doskonałym wyborem zarówno dla właścicieli domów prywatnych, jak i większych projektów, których inwestorzy stawiają na nowoczesność i zrównoważony rozwój, np. hoteli czy budynków publicznych.

Sprawdzone wzory i skuteczność nawierzchni Behaton Eco i Eco Ażur

Rozwiązania oferowane przez markę Semmelrock idealnie wpisują się także w potrzeby projektów o skali przemysłowej. Inwestorzy, którzy chcą stworzyć intensywnie użytkowaną estetyczną nawierzchnię, która będzie wspierać naturalny cykl hydrologiczny, powinni zwrócić uwagę na najnowszy produkt, będący bardziej ekologicznym wzorem sprawdzonego już produktu - Behaton Eco.

Nawierzchnia Behaton Eco marki Semmelrock

W zależności od wzoru ułożenia (są dwie możliwości), kostka pozwala uzyskać od 8 do 24 procent powierzchni biologicznej czynnej. Dodatkowo można ją układać przy użyciu maszyny, co znacznie przyśpiesza czas realizacji nawierzchni, zwłaszcza przy dużych powierzchniach.

Kostka Behaton Eco jest idealnym wyborem do zabudowy nawierzchni drogowych, w tym placów, parkingów i podjazdów dla samochodów osobowych. Dostępna w kolorach szarym i grafitowym.

Zwolennicy klasycznych wzorów mają do dyspozycji również model Eco Ażur, który pozwala uzyskać blisko 40% powierzchni biologicznie czynnej.

Ten bardzo prosty i popularny element wypełniony trawą lub drobnymi kamyczkami może stanowić idealny sposób na uzyskanie ekologicznego, zielonego parkingu, czy drogi dojazdowej.

Ażurowa forma stanowi doskonałe zabezpieczenie przed osuwaniem się gruntu, a dodatkowo powoduje, że woda może szybko trafić do podbudowy.

Przygotowanie przepuszczalnego podłoża to klucz do sukcesu

Skuteczna retencja wody to nie tylko wynik zastosowania wysokiej jakości materiałów. Równie istotne jest prawidłowe wypełnienie fug oraz przede wszystkim odpowiednio przygotowana podbudowa, na której układane są kostki czy płyty brukowe.

Semmelrock zaleca stosowanie naturalnego kruszywa na podbudowę, zamiast sztywnego, lub wykonanego wraz z cementem. Taka podbudowa pozwalana przesiąkanie wody do gleby, co i zapobiegnie efektowi „wanny” wypełnionej wodą, w której będą leżały elementy brukowe.

Źródło i zdjęcia: Semmelrock