Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Okna Schüco WoodDesign - piękno i ekologia w jednym

Obecnie w architekturze budynków zauważalna jest tendencja do integracji z otaczającą przyrodą. Przeważają ekologiczne i naturalne surowce, a dzięki przestronnym przeszkleniom, wnętrza harmonijnie łączą się z zielonym krajobrazem, co dodaje im charakteru. W takich założeniach doskonale sprawdzają się innowacyjne, hybrydowe systemy okienne Schüco, które są przyjazne dla środowiska dzięki zredukowanemu śladowi węglowemu oraz mają certyfikaty Cradle to Cradle.

Okna Schüco WoodDesign - piękno i ekologia w jednym
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
www.schueco.com
Schüco International Polska Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Dane kontaktowe:
46 858 32 00
Żelechowska 2, 96-321 Siestrzeń

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W budownictwie nowej generacji kluczową rolę odgrywa dbałość o środowisko naturalne. Przejawia się to w wyborze materiałów – od naturalnych, przez odnawialne, po te uzyskane w procesie recyklingu – jak również w zastosowaniu szerokich przeszkleń, które oferują widok na otaczającą naturę.

Systemy okienne Schüco, zarówno przesuwne jak i fasadowe, zostały zaprojektowane z myślą o projektach, które stawiają ekologię na pierwszym planie. Ich produkcja wykorzystuje aluminium i drewno lub materiały z recyklingu, co idealnie wpisuje się w ideę budownictwa zrównoważonego.

Dodatkowo, Schüco ma bogatą ofertę 76 produktów z atestem Cradle to Cradle, podkreślając tym samym swoje zaangażowanie w ochronę środowiska.

Przekrój przez okno drewniano-aluminiowe Schüco AWS 90 BS.SI+ WoodDesign.
Przekrój przez okno drewniano-aluminiowe Schüco AWS 90 BS.SI+ WoodDesign. (fot. Schüco)

Inspirujący duet aluminium i naturalnego drewna

Drewno, od wieków będące źródłem inspiracji dla architektów i projektantów wnętrz ze względu na jego wszechstronność i łatwość obróbki, znalazło swoje zastosowanie w innowacyjnym systemie okiennym Schüco AWS WoodDesign.

W tym systemie minimalistyczna, aluminiowa rama okna została połączona z eleganckimi powierzchniami z dębu od strony wewnętrznej, tworząc wyjątkowe połączenie materiałów. Taka kompozycja doskonale komponuje się z wnętrzami, w których dominują naturalne surowce.

System okienny Schüco AWS WoodDesign oferowany jest w dwóch wariantach, z głębokością zabudowy 75 lub 90 mm, oraz szerokością frontowej części ramy wynoszącą odpowiednio 67 i 77 mm, co pozwala na dopasowanie do różnorodnych potrzeb i preferencji. Mający srebrny certyfikat Cradle to Cradle (C2C), system podkreśla swoje zrównoważone cechy.

Dopełnieniem oferty jest panoramiczny system przesuwny Schüco AS PD 75.HI WoodDesign, który harmonijnie współgra z oknami AWS WoodDesign. Umożliwia on tworzenie ekstensywnych, szerokich przejść, w ramach których można zamontować do czterech skrzydeł o maksymalnych rozmiarach 3500x3500 mm każde.

Charakteryzując się wąskimi lub całkowicie niewidocznymi ramami, tworzy efekt "szklanej ściany", gdzie jedynie wąska, 35-milimetrowa strefa styku skrzydeł jest widoczna, mogąca być dodatkowo zaakcentowana listwą z naturalnego drewna.

Taki design jeszcze bardziej podkreśla lekkość i przejrzystość konstrukcji, wprowadzając do wnętrz więcej światła i poczucie przestrzeni.

Dwie nowe odmiany aluminium Schüco o obniżonej zawartości CO2 mają deklaracje EPD.
Dwie nowe odmiany aluminium Schüco o obniżonej zawartości CO2 mają deklaracje EPD. (fot. Schüco)

Carbon Control – aluminium o minimalnym śladzie węglowym

Aluminium jest przydatne do recyklingu, jednak jego pierwotny ślad węglowy może być bardzo wysoki, jeśli energia stosowana w procesie produkcji tego materiału pochodzi ze źródeł nieodnawialnych.

Dlatego w ofercie Schüco Carbon Control pojawiły się dwie nowe odmiany zrównoważonego aluminium: Low Carbon (LC) o niskiej zawartości wbudowanego CO2 oraz Ultra Low Carbon (ULC) o bardzo niskiej zawartości CO2.

Z tego surowca mogą być produkowane wszystkie okna, drzwi i fasady Schüco. Odmiany LC i ULC uzyskały deklaracje środowiskowe EPD zawierające dokładne informacje o ich oddziaływaniu na efekt cieplarniany.

Dokument wystawiony przez berliński Instytut Budownictwa i Środowiska (Institut Bauen und Umwelt e.V.) potwierdza, że wartość GWP gatunku LC wynosi 4,47 kg CO2e/kg, zaś ULC – zaledwie 2,27 kg CO2e/kg.

Ponadto aluminium ULC ma co najmniej 75% zawartości surowca pochodzącego z recyklingu. Architekci mogą sprawdzać wpływ zastosowania poszczególnych odmian na bilans węglowy budynku, używając oprogramowania kalkulacyjnego SchüCal 3D, które dodatkowo umożliwia wystawianie certyfikatów EPD.  

Źródło i zdjęcia: Schüco