Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Obalamy 5 mitów, które krążą o poliwęglanie. Nie bójmy się tego pokrycia

Poliwęglan, chociaż od ponad 60 lat jest na rynku, wciąż budzi wiele wątpliwości. W tym artykule chcemy obalić 5 najczęściej powtarzanych mitów na temat tego pokrycia.

Obalamy 5 mitów, które krążą o poliwęglanie. Nie bójmy się tego pokrycia

Mit pierwszy: poliwęglan nie przepuszcza światła

Głównym argumentem osób niechętnych poliwęglanowi jest nieprzepuszczalność promieni słonecznych przez płyty poliwęglanowe. Poniekąd jest to prawda - jeśli myślimy o płytach whitediffuser, grafitowych czy mlecznych, które przepuszczają do 50% promieni.

Zadaszenie tarasu za domem z grafitowcyh płyt poliwęglanowych. Efekt w słoneczny dzień
Zadaszenie tarasu za domem z grafitowcyh płyt poliwęglanowych. Efekt zacienienia w słoneczny dzień

Jednak przezroczyste płyty poliwęglanowe przepuszczają do 90% promieni słonecznych, czyli dokładnie tyle, ile szkło. Firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją płyt często proponują dopasowanie pokrycia z poliwęglanu do położenia względem stron świata.

Mit drugi: poliwęglan brudzi się

Poliwęglan łatwo utrzymać w czystości, dzięki jego gładkiej powierzchni - brud do niej nie przywiera. Kiedy pada deszcz, płyty poliwęglanowe „same się czyszczą”. Jeśli jednak coś przywrze, wystarczy użyć mydła w płynie czy płynu do mycia naczyń, a następnie spłukać np. myjką ciśnieniową.

Myślisz nad poliwęglanem komorowym, ale dużo czytasz o brudzie wewnątrz komór? Płyta z poliwęglanu komorowego nie zieleni się w środku, jeśli jest zabezpieczona taśmami dedykowanymi do płyt komorowych, tj. taśmą pełną i paroprzepuszczalną. Pierwsza chroni płytę przed przedostaniem się brudu i insektów do komór, a paroprzepuszczalna pozwala chronić płytę przed wilgocią.

Mit trzeci: poliwęglan żółknie

Płyty z poliwęglanu są pokryte warstwą UV. Płyty montuje się tą warstwą ku górze. Warstwa UV chroni przed szkodliwym promieniowaniem (UV-A), które powoduje odbarwianie oraz przyspiesza starzenie materiałów.

Poliwęglan może zżółknąć, jeśli jest źle czyszczony, np. mocnymi detergentami lub kiedy jest zamontowany odwrotnie, tj. warstwą UV do dołu.

Mit czwarty: poliwęglan nie izoluje termicznie i jest nietrwały

Termoizolacja w przypadku poliwęglanu jest lepsza niż przy szkle. Płyty zatrzymują ciepło. Dzięki temu poliwęglan sprawdza się świetnie jako materiał na szklarnie. Przy nagłym załamaniu pogody i spadku temperatury rośliny są chronione.

Szklarnia zbudowana z płyt poliwęglanowych
Szklarnia zbudowana z płyt poliwęglanowych

Płyty poliwęglanowe są też dwukrotnie lżejsze od szkła, ale odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz gradobicie. Dzięki tym zaletom jest bezpiecznym wyborem na zadaszenie, szklarnię, carport czy zabudowę boczną.

Mit piąty: poliwęglan jest rakotwórczy

Dzięki szerokiemu zakresowi temperatur (od -30 do +120 stopni Celsjusza) jest bezpieczny. Nie wydziela żadnych szkodliwych związków chemicznychprzy wysokich temperaturach. Poliwęglan jest wykorzystywany nawet do produkcji butelek, pojemników na żywność, a także jako osłony na rośliny.

Nie wierzmy w mity o poliwęglanie i…

…pamiętajmy, że płyty poliwęglanowe to bezpieczne rozwiązanie, które stosowane jest w wielu branżach - od gastronomicznej po budowlaną. Dzięki swoim właściwościom i odporności na uderzenia mogą być stosowane zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz.

 

Źródło i zdjęcia: Scala Plastics Poland