Instalacja zawsze pod kontrolą
Nowoczesny System Zarządzania Oświetleniem (WLMS) doskonale wpisuje się w dążenie do redukcji kosztów i minimalizacji zużycia energii. Jest to harmonijne połączenie oszczędności ekonomicznych oraz efektywnego wykorzystania zasobów, które elastycznie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Praktyczna skuteczność koncepcji WLMS jest potwierdzona poprzez udokumentowane przypadki, a wykorzystanie starannie przygotowanej dokumentacji, precyzyjnie zdefiniowanego sprzętu oraz gotowej aplikacji sterującej w maksymalny sposób ułatwia proces projektowania, uruchamiania i obsługi.
Fundamentem tej koncepcji jest adaptacja systemu do precyzyjnych wymagań dotyczących oświetlenia w halach produkcyjnych oraz magazynach. W celu osiągnięcia tego celu, hala zostaje rozdzielona na tzw. wirtualne strefy, gdzie układ oświetlenia może być elastycznie ukształtowany.
Natężenie światła w każdej z tych stref jest automatycznie regulowane na podstawie sygnałów otrzymywanych z czujników i urządzeń wykonawczych. Koncept wirtualnych stref umożliwia szybką i prostą modyfikację ich przeznaczenia oraz wprowadzanie zmian w sposobie ich funkcjonowania – wszelkie te zmiany mogą być dokonywane za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Połączenie odpowiednio skonfigurowanego sprzętu z oprogramowaniem prostym w obsłudze i opartym na internecie ułatwia projektowanie i rozruch instalacji oświetleniowej oraz zapewnia wiele korzyści podczas eksploatacji.
Podstawą systemu jest inteligentne sterowanie, które zapewnia odpowiednie oświetlenie we właściwym momencie – wszystko to dzięki zastosowaniu czujników natężenia światła i czujników obecności oraz przemyślanych i zaprogramowanych scenariuszy działania.
Zalety:
- efektywne zarządzanie oświetleniem umożliwia redukcję kosztów związanych z cyklem życia urządzeń
- łatwy rozruch dzięki wspomaganej konfiguracji
- łatwa konfiguracja bez potrzeby żmudnego programowania
Sprzęt wysokiej jakości
Podstawą sprzętu jest nowy sterownik WAGO PFC200 i moduł I/O DALI z oferty WAGO-I/O-SYSTEM 750. Każdy moduł umożliwia podłączenie do systemu maksymalnie 64 opraw oświetleniowych DALI, 16 czujników DALI i 16 przycisków DALI. Ponieważ liczba zastosowanych modułów I/O może być różna, system można wykorzystywać zarówno w małych halach, jak i wielkich centrach logistycznych. Do sterownika można podłączyć także inne moduły I/O – na przykład 3-fazowy moduł pomiaru mocy, moduł do synchronizacji czasu przez odbiorniki GPS lub moduł odbiornika EnOcean.
Nowoczesne oprogramowanie
System staje się rozwiązaniem wydajnym i przyjaznym w użytkowaniu dopiero dzięki prostej konfiguracji za pośrednictwem interfejsu WWW. Wszystkie ustawienia, zarówno przy rozruchu, jak i podczas eksploatacji, są wprowadzane poprzez interfejs jednym kliknięciem myszki. Programowanie nie jest konieczne.
Oprogramowania nie trzeba instalować lokalnie, ponieważ graficzny interfejs użytkownika jest dostępny przez HTTPS i standardową przeglądarkę internetową. Wizualizacja bazująca na HTML5 czyni pracę wyjątkowo komfortową. Wartości parametrów są zapisywane na karcie SD lub poprzez SFTP na serwerze backupowym.
Można je przesyłać do nadrzędnego systemu sterowania budynkiem lub do dyspozytorni poprzez sieć MODBUS TCP/IP. W interfejsie użytkownika można wpisywać standardowe ustawienia oraz wyświetlać stany eksploatacyjne dla najważniejszych parametrów w maskach ekranowych.
Sterowniki aplikacyjne PFC200 są tak skonfigurowane, aby przetwarzać konkretną, specjalistyczną aplikację WAGO. Mają one inny numer seryjny niż standardowe sterowniki. Aplikacje są dostępne do pobrania poniżej na stronie internetowej.
Więcej informacji, jak również dokładne przyporządkowanie aplikacji do konkretnego sterownika, można znaleźć w dokumentacji. Do sterowników aplikacyjnych można załadować dowolny inny, własny program.
Oprogramowanie do sterowników aplikacyjnych do zarządzania oświetleniem
Aby wykorzystać pełny zakres funkcjonalności oświetlenia, konieczne jest zastosowanie aplikacji WAGO do zarządzania oświetleniem. Sterowniki aplikacyjne są tak skonfigurowane, aby przetwarzać konkretną, specjalistyczną aplikację WAGO.
Sterowniki odpowiednie dla danej aplikacji można rozpoznać po różnych numerach katalogowych. Użytkownikom zarejestrowanym na stronie internetowej WAGO udostępniamy drogą mailową najnowszą wersję danego oprogramowania.
W systemie zarządzania oświetleniem WAGO dostępne są następujące funkcje:
- Przełączanie: włączanie i wyłączanie (z funkcją watchdog lub bez niej), przekaźnik impulsowy, funkcja schodowa, oświetlenie automatyczne (czujnik ruchu), wyłącznik zmierzchowy
- Ściemnianie: w oparciu o czujniki obecności
- Regulacja natężenia światła: koncepcja Human Centric Lighting, utrzymywanie stałego oświetlenia, sterowanie oświetleniem dziennym
- Funkcje czasowe: programy tygodniowe, wakacyjne, specjalne, dla dni świątecznych
- Konfiguracja master/slave: dla układu sterowników aplikacyjnych WLMS
- Oświetlenie awaryjne: z własnym źródłem zasilania lub baterią centralną
- Dokładny pomiar zużycia energii
- Łatwa dokumentacja projektu.
źródło zdjęcie: WAGO ELWAG