PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

"Prosument Lokatorski" - nowy program dofinansowania instalacji paneli fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2023-03-17

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło wprowadzenie nowego programu, którego celem jest zachęcenie Polaków do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Program ten, zatytułowany "Prosument lokatorski", skierowany jest do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które planują zainstalować panele fotowoltaiczne w swoich budynkach wielolokalowych. W ramach programu przewidziane są dopłaty do kosztów takiej instalacji.

W ramach programu Prosument Lokatorski, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty oraz TBS-y będą mogły liczyć na zwrot 100% wartości energii, którą przekażą do sieci energetycznej, a także na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych.

Zasady programu "Prosument Lokatorski"

Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – budownictwo społeczne, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej budynku. Autokonsumpcja energii będzie dotyczyć tylko części wspólnej, ale całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą energii według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.

Obniży to koszty utrzymania budynku, a oszczędności będą mogły zostać przekazane na modernizację, remont budynku czy inne potrzeby. Zarządzający budynkiem będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie instalacji.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek w ramach programu Prosument Lokatorski? Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Grant pokryje zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii oraz modernizację instalacji, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%. Dofinansowaniem będą też objęte instalacje wspomagające, takie jak np. magazyny energii, pompy ciepła itp.

źródło i zdjęcie: Viessmann