Drewno kojarzy nam się z ciepłem, naturą i ekologią – dlatego chętnie otaczamy się nim w naszych domach czy mieszkaniach. Naturalne surowce zawsze są w dobrym stylu. Oprócz drewnianych mebli czy podłóg, dużą popularnością cieszy się także stolarka okienna i drzwiowa wykonana z tego materiału. Na przestrzeni lat ich forma i konstrukcja się zmieniały.
Produkowane obecnie drewniane okna są eleganckie, solidne i stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Istnieje wiele gatunków drewna, z których mogą być wytwarzane okna czy drzwi. W Polsce największą popularnością cieszy się drew- no sosnowe ze względu na powszechną dostępność tego gatunku.
Do produkcji okien i drzwi w Kornicach wykorzystywane jest tylko drewno najwyższej jakości, pochodzące od sprawdzonych dostawców. Pozwala to zapewnić klientom produkt wysokiej klasy, który będzie im służył przez lata. O wysokiej jakości okien drewnianych decyduje odpowiednio wyselekcjonowane i wysuszone drewno oraz jego gęstość. W fabryce Eko-Okien powstaje stolarka otworowa z takich gatunków jak sosna, świerk, dąb i egzotyczne meranti.
Niepowtarzalny urok drewna
Sosna uważana jest za jeden z najdłużej żyjących gatunków roślin na ziemi. Jej drewno jest stosunkowo trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie sprężyste i łatwe w obróbce. Naturalna jasna barwa drewna sosnowego wprowadza ciepło i przytulność do wnętrza. Sprawia też, że łatwo można pokryć je wybranym lakierem, co daje duże możliwości aranżacyjne. Największą zaletą sosny są jej doskonałe właściwości termoizolacyjne – współczynnik przenikania ciepła drewna sosnowego jest niższy (a więc lepszy) niż na przykład, świerku czy meranti. Sprawia to, że drewno sosnowe jest chętnie używane w produkcji okien energooszczędnych.
Sosna to nie jedyne drzewo iglaste wykorzystywane do produkcji okien. Dobrze tu sprawdza się także świerk, który jest lekki, miękki i słabo żywiczny. Okna świerkowe mają średnie parametry wytrzymałościowe, ale są zdecydowanie tańsze od innych. Świerk charakteryzuje się także niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dobrze izoluje wnętrze i zapobiega stratom ciepła zimą, a latem zapewnia przyjemny chłód. Drewno świerkowe nie jest jednolite, występują na nim niewielkie sęki, dlatego zwykle maluje się je farbami kryjącymi. Zarówno sosnowe, jak i świerkowe okna i drzwi, cechuje korzystna cena i łatwa dostępność, co przesądza o ich dużej popularności.
Wśród rodzimych, drewnianych surowców wykorzystywanych w stolarce otworowej i nie tylko, nie można zapomnieć o najszlachetniejszym z gatunków – dębie. To najlepszy pod względem parametrów wytrzymałościowych budulec o ciekawej barwie i fakturze. Jego dębina, ze względu na bardzo wysoką gęstość, osiąga najlepszy współczynnik dźwiękoszczelności i izolacji termicznej spośród innych gatunków drewna dostępnych w Polsce.
Drewno dębowe dostępne jest w szerokiej palecie odcieni od koloru żółtobrązowego po charakterystyczne czerwonawe zabarwienie. Wraz z upływem czasu drewno dębowe ciemnieje, uzyskując głębszy odcień.
W ofercie stolarki drewnianej Eko-Okien znajduje się również drewno egzotyczne o oryginalnym, różowym zabarwieniu – meranti. Pochodzi z drzew liściastych rodzaju Shorea, które rosną głównie w Indonezji, Malezji i na Filipinach. Meranti charakteryzuje się przede wszystkim wysoką odpornością na wilgoć (wyższą niż w przypadku drewna sosnowego), sporą wytrzymałością i twardością. Ma też bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. Wyróżnia go oryginalne usłojenie drewna, przez co bardzo efektownie wygląda pomalowane lakierem transparentnym. Okna z meranti ucieszą wszystkich, którzy poszukują piękna egzotyki w połączeniu z wysoką jakością i trwałością wyrobów.
Doskonałe z natury
Drewno do wyrobu stolarki powinno być starannie wyselekcjonowane. Dobór materiału wysokiej jakości, pozbawionego skaz, w dużej mierze przesądza o efekcie końcowym. To ważne szczególnie w przypadku drewna, którego struktura będzie widoczna po nałożeniu lakieru. Właściwy przebieg wszystkich etapów produkcji decyduje o właściwościach użytkowych okna.
Okna drewniane z odpowiednio dobraną szybą i grubością profili będą dźwiękochłonne. Dzięki nowoczesnemu parkowi technologicznemu i ciągłości produkcji, okna i drzwi drewniane wyprodukowane w zakładzie Eko-Okien w Kornicach, są trwałe i charakteryzują się dobrym współczynnikiem termoizolacji.
W stylu eko
Drewno jest cennym, naturalnym surowcem i w dodatku całkowicie odnawialnym. Do produkcji drewnianych okien i drzwi zużywa się mniej energii niż w przypadku innych surowców. Drewno wpływa ujemnie na globalne ocieplenie, zmniejszając ilość CO2 w atmosferze przez cały okres ich życia. Ogranicza też koszty energii, będąc naturalnym termicznym izolatorem.
Do produkcji stolarki otworowej Eko-Okna używają drewna posiadającego certyfikat FSC, co oznacza, że surowce pochodzą ze sprawdzonych i zaakceptowanych źródeł. Ponadto, z myślą o środowisku naturalnym, firma doskonali proces produkcji wdrażając coraz to nowe technologie i stosując innowacyjne i energooszczędne rozwiązania. Podejmuje też szereg inicjatyw proekologicznych. Jedną z nich jest akcja sadzenia drzew, dzięki której wspiera bioróżnorodność, walczy z suszą i poprawia jakość powietrza.
Naturalnie... Naturo!
Firma Eko-Okna S.A. od kilku lat ma w swojej ofercie okna drewniane w systemie Naturo. Produkowane są z wcześniej wspomnianych gatunków drewna: lita sosna, lity świerk, egzotyczne meranti czy dąb. Materiał jest klejony z 3 lub 4 warstw z uwzględnieniem przemiennego ułożenia słojów. Naturo łączy w sobie klasyczny materiał, jakim jest drewno, z nowoczesnym sznytem i najlepszą ochroną termiczną. Okna produkowane w tym systemie nie tylko są stylowe i funkcjonalne, ale przede
wszystkim energooszczędne.
Ciekawy rysunek i barwa okien z drewna cieszy się niesłabnącym uznaniem i renomą na całym świecie. Wysokie parametry użytkowe i wyjątkowy design sprawiają, że zainteresowanie tym produktem wciąż wzrasta.
źródło i zdjęcia: EKO-OKNA S.A.