Eksperci ds. zrównoważonego rozwoju z firmy Fronius spędzili osiem miesięcy na analizie cyklu życia falownika projektowego Fronius Tauro. Zbadano każdy etap, od pozyskania surowców poprzez produkcję i użytkowanie po utylizację na końcu cyklu życia produktu. Poddano badaniu nawet najmniejsze szczegóły:
- "Oceniliśmy 960 komponentów z 5050 częściami, a nawet wytrawiliśmy komponenty w kwasie siarkowym, aby móc jeszcze dokładniej określić wagę zawartych półprzewodników i złotych elementów." - tłumaczy David Schönmayr, kierownik projektu, oddział badań i rozwoju Fronius International GmbH.
Zrównoważony rozwój udowodniony naukowo
Następnie uzyskane łącznie 8400 wyników zostało sprawdzone przez renomowany instytut IZM Fraunhofer zgodnie z normami ISO 14040 oraz 14044.
- "To jest naukowo udowodniony zrównoważony rozwój. Pracujemy w oparciu o fakty, ponieważ chcemy wiedzieć, na czym stoimy i uwzględnić te wyniki w przyszłych produktach" - tłumaczy Schönmayr.
Uzyskane wyniki przekonują także Karstena Schischke z instytutu IZM Fraunhofer:
-"Bilans ekologiczny nie jest celem samym w sobie, lecz powinien w szczególności określać możliwości ulepszeń w cyklu życia. To właśnie udało się osiągnąć dzięki analizie cyklu życia Tauro [...]: Szczegółowa analiza nie tylko potwierdza istotny pozytywny wkład falowników PV w ekologiczną transformację sektora energetycznego, ale także wskazuje punkty centralne dla dalszego potencjału poprawy z punktu widzenia ochrony klimatu, ale także gospodarki cyrkulacyjnej".
Znakomite wyniki bilansu ekologicznego
Wyniki są imponujące: czas zwrotu efektów klimatycznych (CO2 payback time), czyli czas do momentu, gdy falownik będzie neutralny klimatycznie, wynosi w zależności od scenariusza od pięciu miesięcy do dwóch lat. Fronius Tauro zapewnia również najwyższe wartości, jeśli chodzi o zwrot energii. Falownik projektowy potrzebuje mniej niż rok (0,34–0,83 roku), aby wyprodukować więcej energii niż zostało zużyte na jego wytworzenie. Ponadto Fronius Tauro pozwala zaoszczędzić aż do 223 097 kg CO2-e . Odpowiada to nawet 200 lotom pomiędzy Wiedniem a Nowym Jorkiem.
- "Jest to jedna z kluczowych różnic pomiędzy firmą Fronius a innymi producentami. Wyróżniamy się znacząco poprzez w pełni przejrzyste zrównoważenie produktu. Jesteśmy pionierami w branży, zarówno pod względem poziomu szczegółowości, jak i spójności oceny cyklu życia. I chcemy mieć systemy o najlepszym śladzie węglowym”, mówi Martin Hackl, globalny dyrektor ds. marketingu i sprzedaży, jednostka biznesowa Solar Energy Fronius International GmbH.
Od użytego materiału z recyklingu do możliwości naprawy
- "Nasi klienci coraz częściej pytają o wyniki bilansu ekologicznego. Chcą wiedzieć, ile materiału pochodzącego z recyklingu znajduje się w ich falowniku i jak wygląda możliwość jego naprawy", zdradza Martin Hackl.
Fronius Tauro jest całkowicie i w pełni naprawialny. Prawie każdą część można wymienić, co również pozytywnie wpływa na żywotność. Przykładowo, jeśli po dziesięciu latach wymieniamy moduł mocy, emitowane jest do 150 kg CO2. Natomiast u konkurenta trzeba wymienić cały falownik, przy czym do powietrza trafia wielokrotnie więcej CO2. Ta unikalna opcja wymiany modułów mocy jest absolutnym czynnikiem wygody dla klientów firmy Fronius i jest również dobra dla środowiska.
źródło i zdjęcia: Fronius