Odpowiedź eksperta: W zasadzie każda złączka dobrej jakości będzie trwała i szczelna o ile tylko zostanie prawidłowo założona i będzie pracować w warunkach przewidzianych przez producenta (temperatura, ciśnienie). Jednak złączek rozbieralnych czyli skręcanych nie stosuje się w miejscach, które mają być np. zalane betonem, w takich przypadkach należy wybrać złączki zaprasowywane.
Zaletą złączek rozbieralnych jest zaś to, że łatwiej jest zmodyfikować instalację, choćby przyłączyć kolejny punkt poboru wody. Złączkę skręcaną wymieniamy wówczas na inną, a chcąc zastąpić zaprasowaną musimy wyciąć ją wraz z kawałkiem rury.
Specyficzną grupę tworzą złączki plastikowe w postaci samozaciskowych pierścieni do rur z PEX-a. W ich przypadku można w razie potrzeby rozciąć plastikowy pierścień i zdemontować złączkę.
W praktyce różnica w sposobie połączenia, to przede wszystkim różnica w pracochłonności i czasie wykonania przez instalatora, cenie elementów, konieczności użycia określonych narzędzi lub jej braku. W praktyce znaczenie ma też to czy do miejsca połączenia jest wygodny dostęp i czy można "podejść" tam z narzędziami. Właśnie do takich trudno dostępnych miejsc są przeznaczone specjalne złączki, w które wystarczy jedynie wcisnąć rurę.
Lepiej stosować rury i złączki tego samego producenta, bo nawet niewielkie różnice w tolerancji wymiarowej mogą uniemożliwić uzyskanie szczelnych połączeń. Ponadto łącząc materiały różnych producentów zwykle tracimy gwarancję.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Złączki z plastikowymi pierścieniami przeznaczone do rur z PEX-a. By je zdemontować, wystarczy rozciąć pierścień (fot. Uponor)