Zalety posiadania wentylacji mechanicznej w domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Zalety posiadania wentylacji mechanicznej w domu

Oszczędność energii to podstawowa zaleta, wynikająca z zastosowania w domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System za pomocą czerpni pobiera z zewnątrz świeże powietrze, które podczas transportu do budynku przechodzi przez wymiennik ciepła, a powietrze zużyte usuwane jest przez wyrzutnię. Dzięki temu powietrze wprowadzane do wnętrza domu jest już wstępnie ogrzane. Nie ma też potrzeby montowania w szczelnych oknach nawiewników.

aktualizacja: 2022-12-20 05:48:08

Mamy możliwość kontrolowania dopływu powietrza i zapewnienia pomieszczeniom większej lub mniejszej wentylacji w zależności od temperatury zewnętrznej i indywidualnych preferencji. Stała i efektywna wymiana sprawia również, że we wnętrzu domu panuje przyjemny i zdrowy mikroklimat. Oczyszczanie powietrza umożliwiają filtry, które w zależności od klasy pozwalają eliminować większe i mniejsze zanieczyszczenia. Dzięki takiej wymianie powietrza, w budynku nie ma problemu z zawilgoceniem pomieszczeń.

Montaż instalacji wymaga poprowadzenia systemu rur i anemostatów, co należy zaplanować na etapie realizacji inwestycji, a najkorzystniej uwzględnić takie rozwiązanie już na etapie wyboru projektu domu. Dzięki temu poszczególne branże projektu będą odpowiednio skoordynowane.

System wentylacji mechanicznej wymaga zaprojektowania i znalezienia odpowiedniego miejsca na umieszczenie centrali wentylacyjnej, czerpni i wyrzutni powietrza, można za to zrezygnować z kominów wentylacji grawitacyjnej. Kanały wentylacyjne służące do dostarczania świeżego powietrza i pozbywania się powietrza zużytego można poprowadzić w warstwach stropu, a w przypadku projektów domów z poddaszem nieużytkowym wykorzystać do tego znajdującą się tam przestrzeń.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Zdaniem naszych Czytelników

Gość archi-bud

25 Dec 2022, 15:28

Oni nie są odklejeni tylko śmierdząca komuna, projekty z prl-u poprzerabiane po prędce na kolanie. Szkoda gadać.

Gość Instalator

24 Dec 2022, 22:03

Takie projekty instalacji rekuperacji jak Wy w projektach Archonu dodajecie to szkoda papieru. Druga sprawa to kto daje 5 cm styropianu na płytę. Jesteście odklejeni od rzeczywistości. Wasze projekty to kara boska dla wykonawców. Kominy w środku pokoju, słupy więźbowe i inne kwiatki. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!