Mamy możliwość kontrolowania dopływu powietrza i zapewnienia pomieszczeniom większej lub mniejszej wentylacji w zależności od temperatury zewnętrznej i indywidualnych preferencji. Stała i efektywna wymiana sprawia również, że we wnętrzu domu panuje przyjemny i zdrowy mikroklimat. Oczyszczanie powietrza umożliwiają filtry, które w zależności od klasy pozwalają eliminować większe i mniejsze zanieczyszczenia. Dzięki takiej wymianie powietrza, w budynku nie ma problemu z zawilgoceniem pomieszczeń.
Montaż instalacji wymaga poprowadzenia systemu rur i anemostatów, co należy zaplanować na etapie realizacji inwestycji, a najkorzystniej uwzględnić takie rozwiązanie już na etapie wyboru projektu domu. Dzięki temu poszczególne branże projektu będą odpowiednio skoordynowane.
System wentylacji mechanicznej wymaga zaprojektowania i znalezienia odpowiedniego miejsca na umieszczenie centrali wentylacyjnej, czerpni i wyrzutni powietrza, można za to zrezygnować z kominów wentylacji grawitacyjnej. Kanały wentylacyjne służące do dostarczania świeżego powietrza i pozbywania się powietrza zużytego można poprowadzić w warstwach stropu, a w przypadku projektów domów z poddaszem nieużytkowym wykorzystać do tego znajdującą się tam przestrzeń.
Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl