Zalety posiadania wentylacji mechanicznej w domu

Zalety posiadania wentylacji mechanicznej w domu

Oszczędność energii to podstawowa zaleta, wynikająca z zastosowania w domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System za pomocą czerpni pobiera z zewnątrz świeże powietrze, które podczas transportu do budynku przechodzi przez wymiennik ciepła, a powietrze zużyte usuwane jest przez wyrzutnię. Dzięki temu powietrze wprowadzane do wnętrza domu jest już wstępnie ogrzane. Nie ma też potrzeby montowania w szczelnych oknach nawiewników.

Mamy możliwość kontrolowania dopływu powietrza i zapewnienia pomieszczeniom większej lub mniejszej wentylacji w zależności od temperatury zewnętrznej i indywidualnych preferencji. Stała i efektywna wymiana sprawia również, że we wnętrzu domu panuje przyjemny i zdrowy mikroklimat. Oczyszczanie powietrza umożliwiają filtry, które w zależności od klasy pozwalają eliminować większe i mniejsze zanieczyszczenia. Dzięki takiej wymianie powietrza, w budynku nie ma problemu z zawilgoceniem pomieszczeń.

Montaż instalacji wymaga poprowadzenia systemu rur i anemostatów, co należy zaplanować na etapie realizacji inwestycji, a najkorzystniej uwzględnić takie rozwiązanie już na etapie wyboru projektu domu. Dzięki temu poszczególne branże projektu będą odpowiednio skoordynowane.

System wentylacji mechanicznej wymaga zaprojektowania i znalezienia odpowiedniego miejsca na umieszczenie centrali wentylacyjnej, czerpni i wyrzutni powietrza, można za to zrezygnować z kominów wentylacji grawitacyjnej. Kanały wentylacyjne służące do dostarczania świeżego powietrza i pozbywania się powietrza zużytego można poprowadzić w warstwach stropu, a w przypadku projektów domów z poddaszem nieużytkowym wykorzystać do tego znajdującą się tam przestrzeń.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Komentarze

Gość archi-bud
25-12-2022 15:28
Oni nie są odklejeni tylko śmierdząca komuna, projekty z prl-u poprzerabiane po prędce na kolanie. Szkoda gadać.
Gość Instalator
24-12-2022 22:03
Takie projekty instalacji rekuperacji jak Wy w projektach Archonu dodajecie to szkoda papieru. Druga sprawa to kto daje 5 cm styropianu na płytę. Jesteście odklejeni od rzeczywistości. Wasze projekty to kara boska dla wykonawców. Kominy w środku pokoju, słupy więźbowe i inne kwiatki. ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz