Po co właściwie montuje się klimatyzację w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Po co właściwie montuje się klimatyzację w domu?

Cel montażu klimatyzacji teoretycznie jest prosty - ma ona chłodzić pomieszczenia. Dzięki temu nie musimy obawiać się letnich upałów. Okazuje się jednak, że klimatyzator ma znacznie więcej funkcji. Może on pomóc np. w oczyszczaniu powietrza lub zwiększyć efektywność energetyczną budynku. Odpowiedzmy sobie zatem, po co montuje się klimatyzację.

aktualizacja: 2024-05-28 12:19:58

Główna funkcja klimatyzacji - chłodzenie

Chłodzenie to nadrzędny cel systemu klimatyzacji. Dzięki temu osoby będące w pomieszczeniu mogą cieszyć się komfortową temperaturą. Jednak warto dodać, że klimatyzacja dobrze wpływa na wiele sprzętów elektronicznych. Przykładem są choćby serwerownie emitujące dużo ciepła. Ich poprawne działanie w dużej mierze zależy od utrzymania odpowiednich warunków termicznych.

Klimatyzator również ogrzewa

Dzisiejsze klimatyzatory to rewersyjne pompy ciepła. Można odwrócić ich działanie i ogrzewać pomieszczenie, zamiast je chłodzić. Funkcja jest szczególnie przydatna w okresach przejściowych jak wiosna lub jesień, kiedy częste są wahania temperatur.

W pewnych przypadkach klimatyzacja może służyć jako samodzielne źródło ciepła. Zaznaczmy jednak, że nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku należy skonsultować się z profesjonalnym instalatorem, który określi możliwość zastosowania tego rozwiązania.

Świetnym klimatyzatorem do ogrzewania jest Rotenso Imoto. To wydajne i energooszczędne urządzenie, które wyróżnia się stonowanym designem. Zestaw o odpowiedniej mocy potrafi ogrzewać całe pomieszczenie, do którego został dobrany. Stanowi wówczas samodzielne źródło ciepła. Jak sprawdza się w praktyce? Zobacz film 🎥

TANIE OGRZEWANIE DOMU - Klimatyzacja do ogrzewania - 3 x Rotenso Imoto

System klimatyzacji pomaga oczyszczać powietrze

Wiele klimatyzatorów z wyższej półki posiada kompleksowe systemy filtracji powietrza. Urządzenie zatrzymuje wówczas groźne bakterie, grzyby, pleśnie, wirusy czy pyłki. Umożliwiają to specjalne filtry oraz pozostałe urządzenia umieszczane w jednostce wewnętrznej.

Poświęćmy chwilę filtrom wbudowanym w klimatyzatory. To właśnie one zatrzymują szkodliwe zanieczyszczenia napływające z powietrzem. Istnieją też egzemplarze, które neutralizują przykre zapachy pochodzące np. z kuchni. Zaznaczmy, że ich zastosowanie nie zawsze jest standardowe, a wiele filtrów dostępnych jest jako opcja.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w klimatyzatorze jonizatora powietrza. Generowane przez niego ujemne jony, które otaczają zanieczyszczenia i powodują ich opadanie. W jonizatory powietrza iAIR wyposażone są następujące modele Rotenso: Mirai, Versu Mirror R15, Versu Pure, Versu Cloth, Versu mirror R14, Versu Silver, Revio, Teta Mirror, Teta, Imoto, Ukura/Ukura H.

System klimatyzacji pomaga oczyszczać powietrze

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na zdrowie

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na zdrowie. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim chodzi o utrzymanie odpowiedniej temperatury. To szczególnie istotne latem, gdyż upały zwiększają ryzyko różnych ataków (zawałów, wylewów) lub udarów cieplnych. Należy pamiętać, aby nie ustawiać temperatury niższej niż 6/7 stopni Celsjusza względem temperatury zewnętrznej.

Ponieważ pyłki, kurz, grzyby, pleśnie lub roztocza są zatrzymywane przez filtry, zmniejsza się ryzyko wystąpienia alergii. Z pewnością docenią to osoby cierpiące na uczulenia. Utrzymanie komfortu termicznego z kolei sprawia, że osoby przebywające w pomieszczeniach mają lepsze samopoczucie i są produktywniejsze. Wszystkie wymienione zalety i wiele więcej wykazuje model klimatyzatora Rotenso Fresh, wyposażony w filtr EPA E12.

Klimatyzatory pozytywnie wpływają na zdrowie, lecz pod pewnym warunkiem. Musi ona być regularnie czyszczona. W przeciwnym wypadku może dojść do rozwoju bakterii lub pleśni, które rozniosą się razem z nawiewanym powietrzem.

System Multi 1:X pozwala na zbudowanie systemu klimatyzacji obejmującego do 5 jednostek wewnętrznych obsługiwanych przez jedną jednostkę zewnętrzną.
System Multi 1:X pozwala na zbudowanie systemu klimatyzacji obejmującego do 5 jednostek wewnętrznych obsługiwanych przez jedną jednostkę zewnętrzną.
System split 1:1 umożliwia budowę systemu klimatyzacji składającego się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej.
System Split 1:1 umożliwia budowę systemu klimatyzacji składającego się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej.

Zwiększanie efektywności energetycznej

Nowoczesne klimatyzatory, takie jak Rotenso, bazują na technologii inwerterowej, oznacza to, że są w stanie modulować swoją mocą nominalną. Po osiągnięciu określonej temperatury zmniejszają intensywność działania. Jeśli temperatura zacznie wzrastać, zwiększą swoją wydajność, aby utrzymać żądaną wartość.

Zastosowanie technologii inwerterowej sprawia, że klimatyzatory zużywają znacznie mniej energii. Dlatego ich użycie jako jedynego źródła ciepła może okazać się ekonomicznym rozwiązaniem. Podobnie jest z dogrzewaniem pomieszczeń w okresach przejściowych.


https://rotenso.com/pl/

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!