Niższe koszty ogrzewania w 2023 r.

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Niższe koszty ogrzewania w 2023 r.

Zastosuj nowoczesną, ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla ogrzewania węglem. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła typu powietrze-woda mogą być aż 3,5 razy mniejsze niż kotłem węglowym! Tak wynika z szacunków Organizacji POBE (Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej), która przygotowała porównanie kosztów ogrzewania według cen w III kwartale 2022 r. Różnice są oszałamiające!

aktualizacja: 2022-11-22 09:27:34

Roczny koszt ogrzewania kotłem węglowym w domu z lat 2000 bez izolacji lub z niewielką izolacją może wynieść aż 23 800 złotych! Utrzymanie komfortu cieplnego przy użyciu pompy ciepła typu powietrze-woda wyniesie jedynie 6470 złotych. To dlatego pompy ciepła cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością.

Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy powietrze-woda to pompy z jedną z wyższych efektywności! Warto wiedzieć, że w niektórych warunkach na 5 kW energii grzewczej wystarczy dostarczyć jedynie 1 kW energii elektrycznej, pozostałe 4 kW to odzyskana energia cieplna. W połączeniu z fotowoltaiką - pompy ciepła takich marek, jak np. pracująca na ekologicznym czynniku R32 INNOVA oraz HITACHI, są w stanie przy minimalnych kosztach rocznych zapewnić odpowiednie ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. W nowej serii urządzeń Innova ciepła woda użytkowa przygotowywana jest za pomocą dodatkowego wymiennika płytowego oraz pompy obiegowej, czyli tzw. podgrzewu warstwowego. Dzięki niemu c.w.u. jest dostępna na bieżąco i magazynowana na wierzchu zbiornika oraz akumulowana jest większa ilość energii ciepłej wody użytkowej.

Dobór urządzeń

Niezwykle ważny jest dobór urządzeń do indywidualnych potrzeb. Przewymiarowane urządzenie będzie się włączać zbyt często, co doprowadzi do większego poboru prądu, a nawet do uszkodzenia sprężarki. Za małe urządzenie nie dogrzeje domu, a jego eksploatacja także będzie kosztowna. W 2021 r. wprowadzono przepisy dotyczące zapotrzebowania cieplnego budynków. Najważniejsze wymagania, jakie musi obecnie spełnić budynek, to: Ep (kWh/m²) - roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, przygotowania c.w.u., wentylacji, chłodzenia oraz oświetlenia. U (W/m²K) - współczynnik przenikania ciepła, który pokazuje, ile ciepła ucieka z domu na zewnątrz = niższa wartość to mniejsze straty. Nowe przepisy mają na celu zredukowanie zapotrzebowanie cieplnego budynku, co zmniejszy koszty ogrzewania. Warto więc postawić na ekologiczne, odnawialne źródła ciepła. Wybierając szwedzką pompę INNOVA, zredukujemy koszty do niezbędnego minimum.

Przykład 1

Przyjrzyjmy się teraz pompie ciepła powietrze-woda szwedzkiej marki INNOVA model Nordic R32.

WYSOKA EFEKTYWNOŚĆ: Nordic R32 wyposażone są w sprężarki rotacyjne, które zapewniają mniejsze drgania i cichszą pracę, a także dostosowanie wydajności urządzenia do chwilowych obciążeń cieplnych systemu grzewczego, a to zmniejsza koszty eksploatacji. Na urządzenia te można starać się o dotację z programu "Czyste powietrze".

UKŁAD KONTROLI TEMPERATURY OGRZEWANIA: Poza trybem ogrzewania, pompa ciepła może wytwarzać tak zwaną wodę lodową i przy współpracy z klimakonwektorami chłodzić pomieszczenie latem. Nowoczesna pompa ciepła Nordic R32 sama dostosowuje odpowiednią wartość wody do ogrzewania centralnego, by koszty utrzymania były jak najmniejsze, a komfort jak najwyższy. Jeśli do takiego systemu sterowania dodamy czujnik wewnętrzny (dołączony wraz z pompą), otrzymamy samoadaptujące się urządzenie. Tak skonstruowane systemy sterowania pozwalają odczuwalnie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie w porównaniu do tak nieekologicznych źródeł ciepła, jak np. kotły węglowe.

 

Przykład 2

Przykładowo: dla nowego domu o powierzchni 120 m² i 4-osobowej rodziny sprawdzi się pompa ciepła INNOVA ENTIRE o mocy 6 kW (szwedzki bestseller) z zabudowanym zbiornikiem o pojemności ok. 200 l. Wbudowana grzałka zbiornika oraz zawór 3-drogowy (wmontowany także w jednostki bez zasobnika) pozwoli zaoszczędzić na kosztach wyposażenia kotłowni. Do tego można zainstalować klimatyzator INNOVA SOLID oraz rekuperator INNOVENT S 400. Więcej o pompach ciepła marki INNOVA na Innova-ac.pl.

Pompy ciepła powietrze-powietrze

Dobrą alternatywą dla ogrzewania paliwami kopalnymi mogą być także pompy ciepła powietrze-powietrze, zwane również klimatyzatorami grzewczo-chłodzącymi. Takie jednostki ogrzewają w temperaturach od -22°C do nawet -30°C. Jednymi z bardziej wydajnych na rynku są pompy szwedzkiej marki INNOVA (innova-ac.pl): Titanium oraz Classic. Te urządzenia doskonale radzą sobie nawet w niskich temperaturach. Co więcej, posiadają wysoką klasę energetyczną A+++. Są bardzo energooszczędne - jednostka o mocy nominalnej 4,2 kW bez problemu ogrzeje pomieszczenie o powierzchni nawet 100 m².

Przy kalkulowaniu kosztów inwestycji w pompy ciepła warto także dodać, że montując takie urządzenia w swoim domu, można ubiegać się o ich dofinansowanie z programu "Czyste powietrze" (ogólnopolskiego programu wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła). Wysokość dotacji na pompy ciepła typu powietrze-powietrze uzależniona jest od dochodów wnioskującego oraz kosztów inwestycji i maksymalnie może wynieść 3 tysiące złotych. Teraz, gdy ceny paliw kopalnych oraz węglowodorów na rynkach światowych rosną, dotacje rządowe to tylko kropla w morzu potrzeb na wydatki na ogrzewanie, inwestycja w pompę ciepła, nawet opłacana ratalnie, może okazać się najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem.

Pompa ciepła marki INNOVA
Pompa ciepła marki INNOVA

Pompy ciepła marki INNOVA zapewniają niskokosztowe i ekologiczne rozwiązania. To nowoczesne urządzenia, które w efektywny sposób zapewniają komfort temperaturowy pomieszczeń, a także ciepłej wody użytkowej. Dystrybutorzy pomogą w dobraniu i zainstalowaniu odpowiednich urządzeń. Kontakt do nich można znaleźć w zakładce Nasi dystrybutorzy na stronie Innova-ac.pl.


TEMPCOLD Sp. z o.o.
ul. Burleska 3, 01-939 Warszawa
tel. 22 835 55 00 (01-02)
www.innova-ac.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania