Domy szkieletowe, domy z bala - jak ogrzewać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Domy szkieletowe, domy z bala - jak ogrzewać?

Współczesne bardzo ciepłe domy - budowane techniką szkieletową i inne o konstrukcji drewnianej - w przeciwieństwie do domów murowanych z elementami betonowymi, charakteryzują się bardzo niską akumulacyjnością ciepła. Jak skutecznie je ogrzewać i jaki system wybrać?

aktualizacja: 2020-12-02 12:01:34

Technologię szkieletową stosuje się do budowy dużych całorocznych obiektów, jak również domów letniskowych. Można je produkować systemem prefabrykacji. Oprócz prostej i szybkiej budowy charakteryzują się dużymi możliwości w tworzeniu zróżnicowanego kształtu ich bryły, zastosowaniu różnych technik wykończenia wnętrz i elewacji, łatwo jest w nich rozprowadzić wszelkiego typu instalacje. Dokonywania w nich zmian, czy modyfikacji jest bardzo proste - przykładem może być różnorodna amerykańska i kanadyjska zabudowa podmiejska.

Często podkreślaną zaletą tych konstrukcji są energooszczędność i łatwość ogrzania. Budowle szkieletowe są z natury ciepłe, a jednocześnie słabo akumulują ciepło. Dlaczego? Używane do ich budowy materiały: drewno, płyty g-k, materiały izolacyjne i ocieplające, posiadają niski współczynnik przenikalności cieplnej i małą pojemność cieplną, co oznacza małą energochłonność. Jedynym elementem o większej pojemności cieplnej jest, wykonywana czasem dla ich posadowienia, płyta fundamentowa.

Powierzchnia do ogrzania oraz kubatura obiektu odgrywają istotną rolę przy zużyciu energii dla celów grzewczych warto jednak zwrócić uwagę na równie ważne elementy - są to:

 • technologia budowy;
 • straty wentylacyjne;
 • źródło ciepła i rodzaj grzejników;
 • sposób użytkowania obiektu.

Ciepłe domy, słabo akumulujące jakiekolwiek nadwyżki ciepła, łatwo przegrzać. Dlatego zastosowany w nich system grzewczy powinien być oparty o nieprzewymiarowane źródła ciepła, posiadające bardzo małą moc minimalną.

Podstawowe założenia przy konstruowaniu systemu ogrzewania do ciepłych domów to:

 • adekwatne źródło ciepła - zapewniające szybki do niego dostęp;
 • łatwo sterowalne grzejniki - gwarantujące minimalną bezwładność cieplną;
 • odpowiednio dobrane sterowanie pracą instalacji - z jak najmniejszą histerezą, umożliwiające szybkie zatrzymania grzania i pełne wykorzystanie zysków ciepła w bilansie cieplnym poszczególnych wnętrz.

Idealnym rozwiązaniem jest system grzewczy zapewniający komfort cieplny przy możliwie najniższym zużyciu energii, który szybko zareaguje na potrzeby grzewcze i niewielkim nakładem energii pozwoli w krótkim czasie i precyzyjnie uzyskać zadaną temperaturę. Dla budownictwa drewnianego będzie to system, który szybko ogrzeje i nie przegrzeje powietrza, o co bardzo łatwo w obiektach o niskiej akumulacyjności ciepła. Zastosowany w nich układ grzewczy może być centralny (wodny, elektryczny, nadmuchowy) lub niecentralny (elektryczny). Dom szkieletowy szybko się nagrzewa i równie szybko ochładza, ponieważ przegrody oraz elementy wyposażenia mają małą pojemność cieplną - w takim domu ogrzewamy powietrze.

Jaki system grzewczy wybrać?

Źródło ciepła musi być maksymalnie sterowalne - użytkownik musi mieć pełny wpływ na ilość wyprodukowanego ciepła (pompy ciepła, kotły gazowe w tym kondensacyjne, kotły elektryczne). Tylko dynamiczny system grzejnikowy gwarantuje precyzyjnie kontrolowaną emisję ciepła. Grzejniki, dystrybutory ciepła, powinny posiadać małą masę całkowitą (masa grzejnika oraz masa zawartej w nim wody). Założonego powyżej celu szybkiego i precyzyjnego grzania z pewnością nie spełnia posiadające ogromną bezwładność cieplną ogrzewanie podłogowe. Ponadto grzejnik podłogowy bardzo wolno reaguje na zmienne potrzeby grzewcze, co nie pozwala odpowiednio wykorzystać w bilansie cieplnym obiektu pojawiających się uzysków ciepła.

Grzejnik ścienny w drewnianym domu

Dobrym alternatywnym rozwiązaniem jest hybrydowa dystrybucja ciepła, w której gros ciepła emitowane jest przez dynamiczne grzejniki: 70-80%. Warunkiem jej zastosowania jest posiadanie posadzki betonowej, w części której (około 20-30% powierzchni), umieszczone są elektryczne maty grzewcze lub znacznie odchudzone ogrzewanie podłogowe. Mogą to być np. ścieżki komunikacji i łazienka (część z ogrzewaniem podłogowym nie może być zajęte przez meble).

Taki sposób dystrybucji ciepła umożliwia zmagazynowanie nadwyżki energii, wyprodukowanej przez niskotemperaturowe źródło ciepła (pompa ciepła, kocioł kondensacyjny) i zmniejszenie wahań temperatury, wówczas gdy nie ma odpowiednich sterowników. Niekontrolowana emisja ciepła przez podłogówkę zawsze będzie się wiązać z pewnymi stratami energii, jednak gdy instalacja ogrzewania podłogowego jest jedynie w części posadzki, straty są zdecydowanie ograniczone.

Łatwo sterowalne grzejniki REGULUS®-system

 • Wykonane w sposób zbliżony do chłodnicy, z materiałów gwarantujących szybkie nagrzewanie się i stygnięcie: miedzi i aluminium.
 • Oddają ciepło poprzez konwekcję i szerokokątne promieniowanie, co sprawia, że ciepło jest emitowane na pomieszczenie efektywnie i równomiernie. Różnica temperatur pomiędzy posadzką a sufitem jest minimalna i może się zamykać w dziesiątych częściach stopnia Celsjusza.
 • Są lekkie i można je montować bezpośrednio na ścianach gipsowo-kartonowych, w dowolnym miejscu, bez konieczności montażu specjalnych wzmocnie - można również mocować je do posadzki na nóżkach (np. grzejniki niskie, wąskie, długie).
 • Mała pojemność wodna oraz mała masa samych grzejników to mała bezwładność cieplna. Z kolei duża powierzchnia wymiany ciepła umożliwia efektywną pracę w szerokim zakresie temperatur czynnika grzewczego.

 

Grzejnik ścienny - widok wnętrza
Grzejnik ścienny - budowa
Grzejniki ścienne w dwóch kolorach
Grzejniki ścienne w dwóch kolorach

REGULUS®-system - systemy grzewcze na czasie

Unikalna propozycja: grzejnik wewnątrz ściany - INSIDE-system. Montowane w płytkiej wnęce w ścianie, zasłonięte estetyczną żaluzją – rozwiązanie dyskretne i funkcjonalne. Grzejniki tego typu można wbudować w niemal każdą przegrodę. Mogą być zamocowane w ścianach kolankowych, szczytowych, przedsionkach czy wiatrołapach. Można je również umieszczać wewnątrz wąskich ścianek działowych z opcją jednoczesnego grzania dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. W takim przypadku żaluzje maskujące grzejnik będą zamontowane po obu stronach ściany (każda może być w innym kolorze - dopasowanym do danego wnętrza).

Rozwiązanie to można stosować w łazienkach np. grzejnik obudowany glazurą lub pod krawędzią wanny w jej obudowie (grzejniki REGULUS®-system cechuje duża odporność na korozję). INSIDE sprawdzi się również w kuchni połączonej z salonem np. jako grzejnik podszafkowy, czy w obudowie wyspy kuchennej. By żaluzje lepiej komponowały się z wnętrzem mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, np. kolor ściany, kafelek, mebli.

Unikalna propozycja: grzejnik wewnątrz ściany - INSIDE-system

System grzejników zabudowanych w kanale grzewczym w podłodze CANAL-system. Doskonała alternatywa nie tylko dla grzejników ściennych lecz przede wszystkim dla ogrzewania podłogowego płaszczyznowego. Rozwiązanie stosowane w domach szkieletowych i drewnianych, szczególnie chętnie wykorzystywane jest w domach z bali - bardzo popularne na Podhalu.

Montaż kanałów grzewczych w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego płaszczyznowego nie stawia żadnych ograniczeń w rodzaju pokrycia posadzki - podłogi mogą być z dowolnego materiału, można także zastosować drewniane deski czy parkiet. Grzejniki kanałowe grzeją szybko i efektywnie, dystansując w tym względzie tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Najpłytsze zestawy kanałowe mają zaledwie 8 cm głębokości - mieszczą się w warstwie ocieplenia wylewki. Kanały grzewcze rozmieszcza się przy przeszklonym wyjściu na taras lub przy dużych sięgających posadzki przeszkleniach - chronią pomieszczenie przed wnikaniem w głąb chłodnego powietrza, zapobiegając parowaniu okien, działając jak kurtyna ochronna z ciepłego powietrza.

Ogrzewanie kanałowe nie ograniczają przestrzeni i nie koliduje z wystrojem - miejsce na ścianach przeznaczone na grzejniki ścienne można zagospodarować inaczej. Szeroka oferta ażurowych podestów pokrywających kanał grzewczy, w tym wykonanych z drewna, stanowi ich jedyny widoczny element i znakomicie wpisuje się w klimat domów z bali, dopełni także nowoczesny wystrój domów szkieletowych (podesty z aluminium malowanego proszkowo na wybrany kolor lub anodowane).

Grzejnik kanałowy - aranżacja

Grzejnik kanałowy

By zwiększyć moc grzejników, nie powiększając ich wymiarów oraz by zwiększyć dynamikę ich działania, zastosować można grzejniki zaopatrzone w bardzo cicho pracujący wentylator (głośność na granicy szeptu 28 dBA, moc do 10W). Wszystkie grupy grzejników REGULUS®-system mają taką opcję, grzejniki ścienne (REGULLUS, SOLLARIUS), grzejniki wewnątrzścienne INSIDE-system oraz grzejniki kanałowe CANAL-system. Wentylator zwiększa moc każdego grzejnika o 30-40%, dzięki czemu powietrze szybciej się nagrzewa. Grzejniki z wentylatorem znajdują zastosowanie w domach weekendowych lub pomieszczeniach użytkowanych krótko lub rzadziej. Cichy trójbiegowy wentylator lub z płynnie modulowaną prędkością obrotów, zapewnia wysoką efektywność tego sposobu ogrzewania oraz komfort użytkowania. Zwłaszcza w przypadku ogrzewaniu kanałowego zastosowanie wentylatorów ma istotne znaczenie, stwarza bowiem możliwość zmniejszenia ich długości i głębokości.

Na szczególną uwagę zasługuje przystosowany fabrycznie do montażu wentylatorów typoszereg E-VENT - grzanie tradycyjne, grzanie z większą dynamiką (wentylator 230V) oraz typoszereg REVERS - grzanie tradycyjne, grzanie ze zwiększoną dynamiką oraz chłodzenie pomieszczeń (wentylator 24V). Te ostanie przeznaczone są do współpracy z pompami ciepła.

Dwa modele grzejnika z wentylatorem tzw. E-VENT

Grzejniki REGULUS®-system gwarantują efekty, które dla każdego inwestora są nie do przecenienia: możliwość modyfikacji strategii grzania, elastyczny poziom dynamiki grzania, ograniczenie kosztów grzania oraz wysoki komfort cieplny. Warunkiem jest optymalna produkcja ciepła i optymalna dystrybucja ciepła. To grzejniki na czasie i dobra inwestycja na lata.


www.regulus.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje