Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Panele grzewcze na podczerwień - jak to działa?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Panele grzewcze na podczerwień - jak to działa?

Wysokowydajne panele grzewcze na podczerwień są rozwiązaniem z wyboru często stosowanym w przypadku wymiany starego pieca na niskoemisyjny kocioł grzewczy lub instalacji paneli fotowoltaicznych. Ich mocne strony to komfort związany z bezobsługowym użytkowaniem i energooszczędność. Są zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż tradycyjne grzejniki elektryczne. Jednak najważniejszym ich walorem jest działanie w zgodzie z naturą, z której zresztą technologia ta czerpie inspirację.

aktualizacja: 2020-12-02 09:37:08

Panele grzewcze na podczerwień - prosto z natury

Słowa "promieniowanie podczerwone" mogą wzbudzać w nas pewien niepokój i skojarzenie z czymś dla człowieka szkodliwym. W tym wypadku - nic bardziej mylnego. Technologia wykorzystywana w tego typu panelach grzewczych ma swoje źródło w obserwacji przyrody. To nic innego jak słońce jest w naturze źródłem takiego promieniowania. Czerpią z niego energię i przyjemne ciepło wszystkie istoty żywe.

Inżynierowie, którzy stworzyli tę technologię, wykorzystali właściwości włókien węglowych. Zauważyli, że po podłączeniu ich do źródła prądu zaczynają emitować dające ciepło promieniowanie podczerwone, które jest wydajne i całkowicie bezpieczne. Oczywiście, różna może być intensywność tego ciepła. Zależy ona od długości emitowanej fali.

Ciepło na fali

W przypadku podczerwieni, długość fali ma nierozerwalny związek z emitowanym przez jej źródło światłem.

Fala krótka (IR-A) emituje jasne, wyraźne światło. Z bliskiej odległości nie jest one przyjemne dla oczu, poza tym w przypadku umieszczenia łatwopalnego przedmiotu w sąsiedztwie źródła, może dojść do zapłonu. Niemniej to nadal doskonałe rozwiązanie, które z powodzeniem stosowane jest do ogrzewania dużych hal. Jego zaletą jest szybki efekt odczuwalnego ciepła.

Fala średnia (IR-B) emituje niewielką ilość światła, lub nie emituje go wcale. Ten zakres ma zastosowanie przy ogrzewaniu wybranych stref i jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.

Najodpowiedniejsze do ogrzania mniejszych powierzchni, takich jak dom czy biuro, jest promieniowanie w zakresie fali długiej (IR-C). Nie emituje światła i wykorzystywane jest jako ogrzewanie podstawowe lub dodatkowe, w formie folii, mat grzewczych lub paneli grzewczych

Panele emitujące podczerwień ogrzewają najpierw przedmioty i ludzi, którzy znajdują się w obszarze ich działania, a następnie od tych przedmiotów ogrzewa się powietrze. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego jest dokładnie odwrotnie - to powietrze wydostając się z grzejnika niesie ze sobą ciepło, które - o czym trzeba pamiętać - "ucieka" do góry. Konieczne jest zatem dostarczenie takiej jego ilości (nadmuchu), aby zapewnić właściwą temperaturę również przy podłodze. Powoduje to unoszenie się kurzu i wysuszanie powietrza. Te zjawiska nie mają miejsca w przypadku ogrzewania podczerwienią. Docenią ten walor zwłaszcza alergicy.

Panel grzewczy marki Grosmann, sprzedawany przez polską firmę Enerzon

Ich siła tkwi w połączeniu

Jedną z wielu zalet paneli grzewczych na podczerwień jest ich bardzo estetyczny wygląd, który znakomicie nadaje się do wnętrz zaaranżowanych w duchu współczesnego, minimalistycznego designu. Eleganckie, płaskie i monolityczne panele będącej nowością na polskim rynku niemieckiej marki Grosmann, sprzedawane są przez polską firmę Enerzon. Odpowiedni model wybrać można z szerokiej gamy paneli na podczerwień, różniących się wielkością oraz mocą grzania.

W ofercie firmy Enerzon znajdziemy także doskonałą propozycję dla tych wszystkich, których zainteresowała technologia grzewcza oparta na podczerwieni, ale cenią też sobie bardziej tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie wybór modelu hybrydowego 2 w 1 marki Grosmann, który łączy zalety uzyskania bezpośredniego ciepła z podczerwieni z równomiernym, konwekcyjnym ogrzewaniem. Grzejniki hybrydowe dostępne są w 3 poziomach mocy (600, 1000 i 1400 W), z możliwością wyboru pionowej lub poziomej orientacji montażu.

Wymiana instalacji grzewczej w domu bądź firmie jest doskonałą okazją do zmiany systemów grzewczych. Dokonując tak istotnej inwestycji, warto pójść o krok dalej z duchem czasu i z marką Grosmann wprowadzić nasz dom w technologiczny świat ciepła XXI w.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje