SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

Od ponad 40 lat produkujemy polskie urządzenia grzewcze do Waszych domów. Doświadczenie, które zbieramy od 1980 roku, dbałość o zachowanie najwyższej jakości oraz ciągle doskonalenie procesów produkcyjnych pozwoliło przygotować bogatą ofertę produktową.

Zbiorniki buforowe SAS BST

Niedawno do naszej oferty dołączyły zbiorniki buforowe. Buforowe zbiorniki ciepła inaczej nazywane zbiornikami akumulacyjnymi, przeznaczone są do magazynowania energii cieplnej wygenerowanej przez urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła, kotły stałopalne czy kotły gazowe. Nie należy mylić ich ze zbiornikami CWU, których zadaniem jest gromadzenie wody na potrzeby użytkowe domowników. W buforach magazynowana jest woda zasilająca układ instalacji grzewczej centralnego ogrzewania.

Bufory są niezbędne w instalacjach z nowoczesnymi kotłami zasypowymi, w tym z naszymi kotłami VARMO. Aby kotły te spełniały restrykcyjne wymogi co do niskoemisyjności muszą pracować z mocą nominalną. Zadaniem zbiorników akumulacyjnych jest magazynowanie okresowego nadmiaru energii, w sytuacji zmiennego zapotrzebowania na ciepło dla potrzeb grzewczych. Dodatkowo zastosowanie zbiornika wpływa na pełne wykorzystanie ciepła powstającego w procesie spalania, kocioł pracujący z mocą nominalną uzyskuje najwyższą sprawność przy zachowaniu emisji zanieczyszczeń na poziomie poniżej dopuszczalnych wartości określonych przepisami. Wytworzona w kotle energia podczas procesu spalania paliwa zostaje stopniowo przekazana za pośrednictwem czynnika grzewczego do izolowanego zbiornika akumulacyjnego. Może ona zostać wykorzystana w późniejszym okresie w miarę wzrostu zapotrzebowania na ciepła na cele instalacji grzewczej, np. centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej.

Zbiorniki buforowe są szczególnie polecane w instalacjach z pompami ciepła gdzie ich zadaniem jest zwiększenie tzw. zładu wody, czyli pojemności wodnej instalacji. Wpływa to na zmniejszenie liczby załączeń pompy ciepła, co przekłada się na wydłużenie żywotności sprężarki i tym samym całego urządzenia. Ponadto energia zgromadzone w buforze może posłużyć do odszraniana parownika pomp ciepła powietrze-woda. Możliwe jest to poprzez odwrócenie cyklu pracy pompy ciepła - czynnik o wysokiej temperaturze wtłaczany jest na parownik dzięki energii zgromadzonej w buforze. Nasze zbiorniki buforowe SAS BST wyposażone są w króćce przyłączeniowe umożliwiające podłączenie do nich kilku źródeł ciepła. Dostępne są w pojemnościach 100 l, 200 l, 300 l, 400 l, 500 l, 600 l, 800 l i 1000 l, co pozwala na optymalny dobór do potrzeb danej instalacji. Zbiornik o pojemności 1000 l występuje w dwóch wersjach - standardowej oraz niskiej co zapewnia jeszcze lepsze dopasowanie do warunków w kotłowni. Dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej straty ciepła ograniczono do minimum. Instalacja grzewcza doposażona w zbiornik buforowy to sposób na obniżenie kosztów ogrzewania co w dobie kryzysu energetycznego.

Gazowe kotły kondensacyjne

W naszej ofercie znajdziecie również kotły gazowe. Kocioł CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) w wersji jednofunkcyjnej zaprojektowano na potrzeby centralnego ogrzewania, z możliwością podłączenia zasobnika CWU. Pozwoli to na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dwufunkcyjny kocioł CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) został stworzony zarówno do produkcji CWU, jak i centralnego ogrzewania przepływowo za pośrednictwem płytowego wymiennika ciepła. Gazowe kotły SAS cechuje wysoki współczynnik sprawności cieplnej. Przekłada się to w stopniu bezpośrednim na niższe zużycie gazu. Wyposażono je w intuicyjny panel operatorski, zapewniający komfort obsługi urządzenia, a także w zaawansowany moduł sterujący.

Moduł 959ZH zapewnia sprawne zarządzanie strefą grzewczą.
Moduł 959ZH zapewnia sprawne zarządzanie strefą grzewczą.

Możliwość wygodnego sterowania naszymi urządzeniami grzewczymi to jeden z naszych priorytetów. Regulatory pokojowe OpenTherm pozwalają na uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego. Działanie urządzenia polega na inteligentnym, intuicyjnym utrzymywaniu komfortowych warunków w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem lub nastawioną stałą temperaturą. Do naszych kotłów gazowych polecamy regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 WiFi.

Duży, czytelny, kolorowy wyświetlacz dotykowy pozwala na bardzo wygodną obsługę regulatora i modulację jego parametrów. Łatwy montaż na ścianie, estetyka urządzenia, przedni panel dotykowy, a także jego niewygórowana cena stanowią kolejne jego zalety. Równie ważne jest wygodne i sprawne zarządzanie strefami grzewczymi. Do zarządzania strefą grzewczą zasilaną przez kocioł gazowy CONDENS lub CONDENS PLUS polecamy moduł 959ZH.

Jakie możliwości daje zastosowanie modułu 959ZH?

  • sterowanie zaworem trzydrogowym z siłownikiem i pompą obiegową
  • możliwość podłączenia regulatora pokojowego dwustanowego
  • komunikacja z kotłem poprzez wewnętrzny protokół AL-BUS
  • do każdej ze stref dostępny jest podgląd do aktualnych parametrów pracy, a informacja o ewentualnych błędach wyświetlana jest w formie tekstowej
  • awaria lub błąd jednej ze stref nie powoduje przerwy w pracy kotła
  • do każdej strefy można ustawić osobną krzywą grzewczą
  • zabudowa modułu w hermetycznej puszcze instalacyjnej IP65 zapewnia prosty i szybki montaż
  • możliwość współpracy z aż 16 modułami strefowymi!

Więcej o kotłach gazowych dowiesz się pod adresem mailowym: kotlygazowe@sas.busko.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 507 109 776.

Kotły na biomasę w Programie Czyste Powietrze

Programy dofinansowań są obok cen surowców i uchwał antysmogowych jednym z czynników, który wpływa na branżę urządzeń grzewczych. 3 stycznia 2023 r. ogłoszona została znowelizowana wersja Programu Czyste Powietrze, która zakłada spore zmiany dla kotłów na pelet.

Od 1 lipca 2023 r. nie ma możliwości dofinansowania kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3. Jest to zdecydowana większość kotłów peletowych jakie obecnie są na rynku. Dla przypomnienia, norma PN-EN 303-5:2012 stanowi, że kotły na biomasę drzewną 5 klasy nie powinny emitować stężenia pyłów wyższego niż 40 mg/m3. Założenia Programu mają jednak skłonić do wyboru kotła o podwyższonym standardzie. W przypadku kotłów o podwyższonym standardzie (obniżonej emisji pyłów PM≤20 mg/m3) dofinansowanie będzie możliwe także w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.

W budynkach o większym lub zmiennym zapotrzebowaniu energetycznym kotły peletowe można z powodzeniem łączyć w układy kaskadowe składające się z dwóch lub więcej urządzeń.
W budynkach o większym lub zmiennym zapotrzebowaniu energetycznym kotły peletowe można z powodzeniem łączyć w układy kaskadowe składające się z dwóch lub więcej urządzeń.

Oczywiście, mamy w naszej ofercie kotły o podwyższonym standardzie, na które możecie otrzymać aż do 20 400 zł dopłaty z Programu Czyste Powietrze. Są to kotły BIO COMPACT PLUS i BIO EFEKT PLUS. Pełna oferta kotłów peletowych dostępna na: https://www.sas.busko.pl/pl/kotly-podajnikowe-na-pelety-biomase.

Pompy ciepła na naturalnym czynniku roboczym

Projektując nasze pompy ciepła od razu postawiliśmy na naturalny czynnik roboczy - propan R290, wiedząc że to on jest przyszłością branży pomp ciepła. Już wtedy wiadome było, że czynniki fluorowane będą musiały ustąpić miejsca tym naturalnym, nie obciążającym środowiska. Oferowane przez nas pompy ciepła będą służyć przez długie lata, spełniając najbardziej restrykcyjne normy i standardy, bez obaw o ich wycofanie i brak możliwości serwisowania.

Pokazana inwestycja obejmuje dwie jednostki pompy ciepła VESTA 16. Pozwalają one na spełnienie zapotrzebowania projektowego na ciepłą wodę użytkową w tym budynku wynoszące 19.4 kW przy -22°C.
Pokazana inwestycja obejmuje dwie jednostki pompy ciepła VESTA 16. Pozwalają one na spełnienie zapotrzebowania projektowego na ciepłą wodę użytkową w tym budynku wynoszące 19.4 kW przy -22°C.

Pompa ciepła SAS VESTA sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Więcej o ekologicznych urządzeniach grzewczych na: www.sas.busko.pl 

Anna Pawłowska-Kawa


ZMK SAS Sp. z o.o.

ul. Przemysłowa 3, 28-100 Owczary

www.sas.busko.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz