Płynny gaz zdobywa coraz szersze kręgi nabywców. Użytkowników tego rodzaju ogrzewania zarówno domu, jak i wody, przybywa m.in. dlatego, że jest to źródło ekonomiczne, wpisujące się mocno w ideę ecofriendly, a także w nurt slow life, pozwalając żyć w zgodzie ze sobą, z przekonaniem, że najbliższe środowisko nie jest nam obojętne. Ekologiczność i ekonomiczność stosowania gazu płynnego dostrzegł także rząd, który zachęca do tego, by korzystać z tego rodzaju źródła ciepła. Bez względu na to, czym się kierujemy, gaz płynny jest obecnie najlepszym sposobem na ogrzanie domu.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2016-09-20
Data aktualizacji: 2022-10-26
Temat ekologii podnoszony jest niemal codziennie. O zanieczyszczonym powietrzu i środowisku mówi się nieustannie w mediach. Rząd wprowadza kolejne programy, które miałyby pozytywnie wpłynąć na czystość powietrza. Jedną z newralgicznych kwestii, jest właśnie ogrzewanie. W ekologicznym źródle ogrzewania gazem płynnym tkwi olbrzymi potencjał. Zastąpienie węgla gazem LPG bez wątpienia może przyczynić się do rozwiązania problemu wysokiej emisji CO2.
Na sklepowych półkach, w reklamach tv, czy tych wyświetlanych w sieci, każdego dnia spotykamy się z produktami "eko" lub "bio". Nie inaczej jest z opałem. Tzw. ekogroszek niewiele ma wspólnego z pozostawaniem w zgodzie z ekologią. Jak się okazuje, ten rodzaj paliwa opałowego emituje ponadnormatywne ilości tlenku węgla, azotu i różnego rodzaju pyłów, które przekraczają normy nawet czterdziestokrotnie. Przedrostek "eko" nie zawsze idzie więc w parze z ekologią, a producenci tłumaczą jego obecność w nazwie ekonomicznością takiego rozwiązania. Jednak nie da się ukryć, że w powszechnej świadomości "eko" ściśle kojarzy się przede wszystkim z ekologią. Dlatego też Komisja Etyki Rady Reklamy oceniła tego rodzaju praktyki jako greenwashing, co można przetłumaczyć jako "zieloną ściemę", czyli celowe wprowadzanie konsumentów w błąd.
Przeciwieństwem nieekologicznych metod ogrzewania jest gaz płynny oferowany przez BAŁTYKGAZ. Gaz tego typu uznawany jest za ekologiczne paliwo opałowe. Na taką ocenę składają się zarówno właściwości, jak i sposób jego pozyskiwania, wydajność, struktura chemiczna oraz niskoemisyjność.
Ogrzewanie domu gazem
Zalety ogrzewania domu gazem płynnym
Gaz płynny nie ogranicza się do ogrzewania domu czy firm. Jego zastosowanie jest szersze. To Bezpieczne i ekologiczne źródło ogrzewania ma także szereg zalet, które składają się na popularność gazu LPG.
Komfort użytkowania
Ogrzewanie gazem płynnym jest wygodniejsze od palenia w piecu węglem, czy drewnem. Na pierwszy plan wysuwa się tu bezobsługowość systemu grzewczego zasilanego LPG. Jedyna rzecz, do której jesteśmy zobowiązani po uruchomieniu całej instalacji to przeprowadzanie przeglądu kotła raz do roku, co sprowadza się do umówienia z odpowiednim serwisem, który taki przegląd wykona. System wyposażony w termostaty i czujniki temperatury jest wyjątkowo prosty w sterowaniu. Dostosowywanie ciepła do oczekiwań użytkownika to kilka kliknięć w sterowniku. Jeśli zdecydujemy się na automatykę c.o. mamy wówczas możliwość tak zaprogramować system, by nie trzeba było nic konfigurować podczas całego sezonu grzewczego.
Dostępność LPG bez granic
Ogrzewanie domu gazem płynnym jest możliwe nawet w miejscach oddalonych od cywilizacji, tam, gdzie nie ma najmniejszych szans na podłączenie do gazu ziemnego. Niezwykle istotne jest to, że zbiornik na gaz płynny można umieścić na każdej (nawet najmniejszej) działce, która ma funkcję budowlaną. Co więcej, do wyboru mamy zbiorniki naziemne i podziemne. Te drugie znajdą szczególne zastosowanie właśnie na mniejszych działkach. Zauważmy też, że gaz płynny dostarczany jest przez wyspecjalizowane pojazdy. Cysterny są tak zaprojektowane, że z powodzeniem uzupełnią zbiornik, nawet jeśli nie jest on usytuowany w pobliżu drogi.
Zbiornik na gaz płynny pasuje na każdą działkę
Wartość opałowa
Jeśli rozważamy wybór sposobu ogrzewania domu, to miejmy na uwadze fakt, że opłacalność zastosowania danego paliwa nie wynika jedynie z ceny. Liczy się także jego wartość opałowa. Co to oznacza? Zwróćmy uwagę na ilość ciepła, jaką uzyskamy w wyniku spalenia jednego kilograma paliwa.
Te wartości dla danych grup prezentują się następująco:
Gaz płynny góruje nad innymi paliwami opałowymi. Jest nieporównywalnie efektywniejszy od węgla czy drewna, co przemawia na jego korzyść.
Wielofunkcyjność - ogrzewanie domu, wody i nie tylko
Gaz płynny pozwala ogrzewać nie tylko pomieszczenia. Dwufunkcyjnym kotłem gazowym podgrzejemy także wodę użytkową. Dzięki temu zoptymalizujemy przestrzeń: nie musimy instalować osobnych systemów i ponosić dodatkowych kosztów. Co więcej, gaz płynny daje możliwość zasilania kominków. Kominki gazowe są łatwe i przyjemne w użytkowaniu, a zapalarka sprawnie i bezpiecznie "roznieci ogień". Możliwe jest także wykorzystanie gazu LPG do gotowania na kuchence gazowej.
Przygotowanie posiłku na kuchence gazowej
Gaz płynny w budownictwie wielomieszkaniowym
Budownictwo wielomieszkaniowe już od lat wykorzystuje ekologiczne źródła ogrzewania. Jak się okazuje gaz płynny może z powodzeniem być wykorzystywany w domach wielorodzinnych. Z jednej strony jest to źródło ekologiczne, przyjazne najbliższemu otoczeniu, z drugiej strony należy zwrócić uwagę na komfort użytkowania kotła, który w zasadzie jest bezobsługowy. Co więcej, decydując się na automatykę możemy konfigurować dowolne scenariusze działania kotła, co prowadzi do optymalnego zużycia energii. Jako uniwersalne paliwo do ogrzewania gaz płynny nie tylko podniesie temperaturę w domu, ogrzeje także wodę i zasili kuchenkę. Może być więc jedynym źródłem energii w całym budynku mieszkalnym.
Gaz płynny w różnych sektorach gospodarki
Sektor prywatny nie jest jedynym, który może korzystać z gazu płynnego. Korzyści, jakie niesie ze sobą ogrzewanie tym paliwem opałowym dostrzegają coraz szerzej inne sektory gospodarki. Gaz płynny świetnie sprawdza się też w rolnictwie, przemyśle czy w sektorze usługowym.
Gaz płynny dla rolnictwa
Dostępna niemal "od ręki" energia płynąca z gazu płynnego to bezpieczna i ekologiczna forma ogrzewania, której zalety dostrzegł sektor rolniczy. Zbiorniki z gazem płynnym wykorzystywane są w branży hodowlanej, ale także używane podczas suszenia zbóż, tytoniu, ziół, owoców, czy warzyw.
Dla branży hodowlanej zbiorniki z gazem płynnym są niezwykle korzystne m.in. pod kątem utrzymywania doskonałych warunków hodowlanych. Najnowocześniejsze systemy umożliwiają regulowanie w zakresie od 30% do 100% maksymalnej wydajności, natomiast promienniki nawet w zakresie od 10% do 100%. System grzewczy oparty o gaz płynny to bardzo wysoki komfort w postaci dostosowania go do każdego celu - podgrzewania powietrza, ogrzania konkretnych sektorów, przygotowania budynków zanim jeszcze pojawi się w nich trzoda lub drób. Gaz płynny doskonale sprawdza się także w dojrzewalniach, przechowalniach owoców, czy warzyw eliminując dodatkową pracę wynikającą ze stosowania takich paliw jak miał węglowy, czy odpady z przemysłu drzewnego.
Ogrzewanie gazem płynnym wykorzystywane jest w rolnictwie
Gaz płynny dla przemysłu
Ogrzewanie, cięcie, podgrzewanie, suszenie to tylko kilka możliwości, jakie zyskuje przemysł stosując gaz płynny. Gaz LPG wykorzystywany jest skutecznie w takich branżach jak gastronomia, pralnie, piekarnie i cukiernie, budownictwo i budowa dróg, przemysł ceramiczny, czy ogrzewanie hal fabrycznych, sportowych i kościołów.
Gaz płynny dla usług
Zbiornik gazowy doskonale sprawdza się w branży gastronomicznej. Hotele i restauracje wykorzystują gaz płynny do zasilania kuchni, ale również do ogrzania całego budynku niezależnie od tego, jakiej jest on wielkości. Biurowce mogą także być efektywnie, ekonomicznie i ekologicznie ogrzewane gazem LPG. Co więcej, systemy oparte o gaz płynny umożliwiają zaprogramowanie scenariuszy, które dostosowują ogrzewanie budynku do cyklu pracy pracowników. W dni wolne, w święta system zmniejszy temperaturę, dzięki czemu wydatki na energię zostaną zoptymalizowane. Gaz LPG odnajdzie zastosowanie w magazynach, bez względu na ich powierzchnię. Zasili nagrzewnicę, promienniki, a także instalację c.o.