Gaz płynny jako idealne źródło ogrzewania

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gaz płynny jako idealne źródło ogrzewania

Płynny gaz zdobywa coraz szersze kręgi nabywców. Użytkowników tego rodzaju ogrzewania zarówno domu, jak i wody, przybywa m.in. dlatego, że jest to źródło ekonomiczne, wpisujące się mocno w ideę ecofriendly, a także w nurt slow life, pozwalając żyć w zgodzie ze sobą, z przekonaniem, że najbliższe środowisko nie jest nam obojętne. Ekologiczność i ekonomiczność stosowania gazu płynnego dostrzegł także rząd, który zachęca do tego, by korzystać z tego rodzaju źródła ciepła. Bez względu na to, czym się kierujemy, gaz płynny jest obecnie najlepszym sposobem na ogrzanie domu.

aktualizacja: 2022-09-21 10:15:45

Gaz płynny jako ekologiczne źródło energii

Temat ekologii podnoszony jest niemal codziennie. O zanieczyszczonym powietrzu i środowisku mówi się nieustannie w mediach. Rząd wprowadza kolejne programy, które miałyby pozytywnie wpłynąć na czystość powietrza. Jedną z newralgicznych kwestii, jest właśnie ogrzewanie. W ekologicznym źródle ogrzewania gazem płynnym tkwi olbrzymi potencjał. Zastąpienie węgla gazem LPG bez wątpienia może przyczynić się do rozwiązania problemu wysokiej emisji CO2.

Gaz płynny a greenwashing

Na sklepowych półkach, w reklamach tv, czy tych wyświetlanych w sieci, każdego dnia spotykamy się z produktami "eko" lub "bio". Nie inaczej jest z opałem. Tzw. ekogroszek niewiele ma wspólnego z pozostawaniem w zgodzie z ekologią. Jak się okazuje, ten rodzaj paliwa opałowego emituje ponadnormatywne ilości tlenku węgla, azotu i różnego rodzaju pyłów, które przekraczają normy nawet czterdziestokrotnie. Przedrostek "eko" nie zawsze idzie więc w parze z ekologią, a producenci tłumaczą jego obecność w nazwie ekonomicznością takiego rozwiązania. Jednak nie da się ukryć, że w powszechnej świadomości "eko" ściśle kojarzy się przede wszystkim z ekologią. Dlatego też Komisja Etyki Rady Reklamy oceniła tego rodzaju praktyki jako greenwashing, co można przetłumaczyć jako "zieloną ściemę", czyli celowe wprowadzanie konsumentów w błąd.

Przeciwieństwem nieekologicznych metod ogrzewania jest gaz płynny oferowany przez BAŁTYKGAZ. Gaz tego typu uznawany jest za ekologiczne paliwo opałowe. Na taką ocenę składają się zarówno właściwości, jak i sposób jego pozyskiwania, wydajność, struktura chemiczna oraz niskoemisyjność.

Grzejnik
Ogrzewanie domu gazem

Zalety ogrzewania domu gazem płynnym

Gaz płynny nie ogranicza się do ogrzewania domu czy firm. Jego zastosowanie jest szersze. To Bezpieczne i ekologiczne źródło ogrzewania ma także szereg zalet, które składają się na popularność gazu LPG.

Komfort użytkowania

Ogrzewanie gazem płynnym jest wygodniejsze od palenia w piecu węglem, czy drewnem. Na pierwszy plan wysuwa się tu bezobsługowość systemu grzewczego zasilanego LPG. Jedyna rzecz, do której jesteśmy zobowiązani po uruchomieniu całej instalacji to przeprowadzanie przeglądu kotła raz do roku, co sprowadza się do umówienia z odpowiednim serwisem, który taki przegląd wykona. System wyposażony w termostaty i czujniki temperatury jest wyjątkowo prosty w sterowaniu. Dostosowywanie ciepła do oczekiwań użytkownika to kilka kliknięć w sterowniku. Jeśli zdecydujemy się na automatykę c.o. mamy wówczas możliwość tak zaprogramować system, by nie trzeba było nic konfigurować podczas całego sezonu grzewczego.

Dostępność LPG bez granic

Ogrzewanie domu gazem płynnym jest możliwe nawet w miejscach oddalonych od cywilizacji, tam, gdzie nie ma najmniejszych szans na podłączenie do gazu ziemnego. Niezwykle istotne jest to, że zbiornik na gaz płynny można umieścić na każdej (nawet najmniejszej) działce, która ma funkcję budowlaną. Co więcej, do wyboru mamy zbiorniki naziemne i podziemne. Te drugie znajdą szczególne zastosowanie właśnie na mniejszych działkach. Zauważmy też, że gaz płynny dostarczany jest przez wyspecjalizowane pojazdy. Cysterny są tak zaprojektowane, że z powodzeniem uzupełnią zbiornik, nawet jeśli nie jest on usytuowany w pobliżu drogi.

Zbiornik na gaz płynny na działce
Zbiornik na gaz płynny pasuje na każdą działkę

Wartość opałowa

Jeśli rozważamy wybór sposobu ogrzewania domu, to miejmy na uwadze fakt, że opłacalność zastosowania danego paliwa nie wynika jedynie z ceny. Liczy się także jego wartość opałowa. Co to oznacza? Zwróćmy uwagę na ilość ciepła, jaką uzyskamy w wyniku spalenia jednego kilograma paliwa.

Te wartości dla danych grup prezentują się następująco:

  • węgiel kamienny - 24 MJ/kg,
  • koks - 27 MJ/kg,
  • olej opałowy - 42 MJ/kg,
  • gaz ziemny - 31 MJ/kg,
  • gaz płynny - 46,34 MJ/kg,
  • energia elektryczna - 3,6 MJ/kWh*

*Źródło: https://www.baltykgaz.pl/pl/wartosci-opalowe-nosnikow-energii

Gaz płynny góruje nad innymi paliwami opałowymi. Jest nieporównywalnie efektywniejszy od węgla czy drewna, co przemawia na jego korzyść.

Wielofunkcyjność - ogrzewanie domu, wody i nie tylko

Gaz płynny pozwala ogrzewać nie tylko pomieszczenia. Dwufunkcyjnym kotłem gazowym podgrzejemy także wodę użytkową. Dzięki temu zoptymalizujemy przestrzeń: nie musimy instalować osobnych systemów i ponosić dodatkowych kosztów. Co więcej, gaz płynny daje możliwość zasilania kominków. Kominki gazowe są łatwe i przyjemne w użytkowaniu, a zapalarka sprawnie i bezpiecznie "roznieci ogień". Możliwe jest także wykorzystanie gazu LPG do gotowania na kuchence gazowej.

Przygotowanie posiłku na kuchence gazowej
Przygotowanie posiłku na kuchence gazowej

Gaz płynny w budownictwie wielomieszkaniowym

Budownictwo wielomieszkaniowe już od lat wykorzystuje ekologiczne źródła ogrzewania. Jak się okazuje gaz płynny może z powodzeniem być wykorzystywany w domach wielorodzinnych. Z jednej strony jest to źródło ekologiczne, przyjazne najbliższemu otoczeniu, z drugiej strony należy zwrócić uwagę na komfort użytkowania kotła, który w zasadzie jest bezobsługowy. Co więcej, decydując się na automatykę możemy konfigurować dowolne scenariusze działania kotła, co prowadzi do optymalnego zużycia energii. Jako uniwersalne paliwo do ogrzewania gaz płynny nie tylko podniesie temperaturę w domu, ogrzeje także wodę i zasili kuchenkę. Może być więc jedynym źródłem energii w całym budynku mieszkalnym.

Gaz płynny w różnych sektorach gospodarki

Sektor prywatny nie jest jedynym, który może korzystać z gazu płynnego. Korzyści, jakie niesie ze sobą ogrzewanie tym paliwem opałowym dostrzegają coraz szerzej inne sektory gospodarki. Gaz płynny świetnie sprawdza się też w rolnictwie, przemyśle czy w sektorze usługowym.

Gaz płynny dla rolnictwa

Dostępna niemal "od ręki" energia płynąca z gazu płynnego to bezpieczna i ekologiczna forma ogrzewania, której zalety dostrzegł sektor rolniczy. Zbiorniki z gazem płynnym wykorzystywane są w branży hodowlanej, ale także używane podczas suszenia zbóż, tytoniu, ziół, owoców, czy warzyw.

Dla branży hodowlanej zbiorniki z gazem płynnym są niezwykle korzystne m.in. pod kątem utrzymywania doskonałych warunków hodowlanych. Najnowocześniejsze systemy umożliwiają regulowanie w zakresie od 30% do 100% maksymalnej wydajności, natomiast promienniki nawet w zakresie od 10% do 100%. System grzewczy oparty o gaz płynny to bardzo wysoki komfort w postaci dostosowania go do każdego celu - podgrzewania powietrza, ogrzania konkretnych sektorów, przygotowania budynków zanim jeszcze pojawi się w nich trzoda lub drób. Gaz płynny doskonale sprawdza się także w dojrzewalniach, przechowalniach owoców, czy warzyw eliminując dodatkową pracę wynikającą ze stosowania takich paliw jak miał węglowy, czy odpady z przemysłu drzewnego.

Szklarnie zimą
Ogrzewanie gazem płynnym wykorzystywane jest w rolnictwie

Gaz płynny dla przemysłu

Ogrzewanie, cięcie, podgrzewanie, suszenie to tylko kilka możliwości, jakie zyskuje przemysł stosując gaz płynny. Gaz LPG wykorzystywany jest skutecznie w takich branżach jak gastronomia, pralnie, piekarnie i cukiernie, budownictwo i budowa dróg, przemysł ceramiczny, czy ogrzewanie hal fabrycznych, sportowych i kościołów.

Gaz płynny dla usług

Zbiornik gazowy doskonale sprawdza się w branży gastronomicznej. Hotele i restauracje wykorzystują gaz płynny do zasilania kuchni, ale również do ogrzania całego budynku niezależnie od tego, jakiej jest on wielkości. Biurowce mogą także być efektywnie, ekonomicznie i ekologicznie ogrzewane gazem LPG. Co więcej, systemy oparte o gaz płynny umożliwiają zaprogramowanie scenariuszy, które dostosowują ogrzewanie budynku do cyklu pracy pracowników. W dni wolne, w święta system zmniejszy temperaturę, dzięki czemu wydatki na energię zostaną zoptymalizowane. Gaz LPG odnajdzie zastosowanie w magazynach, bez względu na ich powierzchnię. Zasili nagrzewnicę, promienniki, a także instalację c.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania