Fronius GEN24 Plus - ekologiczny falownik

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Fronius GEN24 Plus - ekologiczny falownik

Firma Fronius wraz z zewnętrznym ekspertem w zakresie zrównoważonego rozwoju przez rok badała cykl życia falowników GEN24 Plus. Wszystkie etapy, od zakupu, produkcji, eksploatacji po utylizację po zakończeniu cyklu życia produktu, otrzymały najlepsze oceny. Środowiskowa ocena cyklu życia została sprawdzona przez renomowany Instytut Fraunhofera, który wydał odpowiedni certyfikat. Urządzenie Fronius GEN24 Plus otrzymało tym samym pierwszą na świecie potwierdzoną przez niezależny instytut środowiskową ocenę cyklu życia.

aktualizacja: 2021-04-29 09:57:14

Oddział badań i rozwoju firmy Fronius wraz z analitykiem w zakresie zrównoważonego rozwoju mgr. inż. Haraldem Pilzem z firmy together for tomorrow przez rok naukowo opracował i sprawdził różne scenariusze1.

Wyniki są imponujące: wbrew powszechnej opinii okres amortyzacji skutków klimatycznych wynosi w zależności od scenariusza od mniej niż roku do 3-7 lat. Odpowiada to śladowi CO2 ² powstałemu na skutek przejechania przez samochód osobowy 117 000 kilometrów.

"Zrównoważony rozwój w firmie Fronius nie jest tylko frazesem, lecz jest głęboko zakorzeniony w naszym myśleniu i działaniach. Inwestujemy w wieloletnie badania, aby móc tworzyć produkty, które są przyszłościowe i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju" - mówi Martin Hackl, dyrektor globalny jednostki biznesowej Solar Energy, Fronius International GmbH. "Praca oparta na faktach i duża przejrzystość tworzą podstawę prawdziwego zrównoważonego rozwoju" - tłumaczy dalej Martin Hackl. "Również dla mnie jako biegłego udział w tym badaniu był bardzo owocny, ponieważ ocena naświetliła wiele aspektów, które są często zaniedbywane w innych środowiskowych ocenach cyklu życia" - mówi Karsten Schischke, kontroler w instytucie Fraunhofer IZM.

Dowiedziony naukowo zrównoważony rozwój

W trakcie przygotowania środowiskowej oceny cyklu życia zespół ekspertów sprawdził cały cykl życia produktu GEN24 Plus na poziomie naukowym. Pod lupę wzięto wszystko - od surowców i materiałów, przez zrównoważony rozwój w procesie produkcji, drogi transportu i żywotność produktów aż do możliwość naprawy i recykling.

Okres zwrotu i korzyści środowiskowe

Okres amortyzacji skutków klimatycznych (okres zwrotu CO2) w zależności od scenariusza wynosi od mniej niż roku do 3,7 lat. Korzyść środowiskowa jest nawet 26 razy większa od nakładu na wyprodukowanie i eksploatację falownika oraz ponowne użycie lub usunięcie odpadów³. "W przypadku bardzo niewielu produktów elektronicznych można powiedzieć, że zaoszczędzone emisje CO2 tak bardzo przeważają nad tymi, do których dochodzi.Zrównoważony rozwój jest zawsze w centrum uwagi - od pierwszej kreski projektanta, przez wybór materiałów i dostawców aż do produkcji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, inteligentnych programów serwisowych oraz możliwie najlepszego recyklingu po zakończeniu okresu użytkowania" - mówi z dumą Martin Hackl. Przez zakładany okres eksploatacji wynoszący 20 lat urządzenie GEN24 Plus pozwala zaoszczędzić do 16 932 kg CO2 . Odpowiada to dziewięciu przelotom z Monachium do Nowego Jorku.

Możliwość naprawy i recykling

Aby chronić ograniczone zasoby naszej planety, firma Fronius wyjątkowo poważnie traktuje użycie materiałów pochodzących z recyklingu i możliwość naprawy produktów. Wymienione lub uszkodzone falowniki są naprawiane w należących do przedsiębiorstwa centrach napraw."Wszystkie procesy napraw modelowane w środowiskowej ocenie cyklu życia zapewniały korzyści środowiskowe większe niż przedwczesna wymiana całego falownika" - tłumaczy David Schönmayr, kierownik projektu w oddziale badań i rozwoju, Fronius International GmbH.

Falowniki GEN24 Plus zostały zaprojektowane tak, że w ciągu zaledwie 5,5 minuty można je rozłożyć na najważniejsze części. "Demontaż i recykling aluminiowych radiatorów, uchwytów ściennych, pokryw zapobiegających zakłóceniom elektromagnetycznym i obudów z tworzywa sztucznego zapewniają największe korzyści" - zdradza Schönmayr. Wyjątkowe na skalę światową jest to, że wszystkie falowniki Fronius mogą naprawiać na miejscu wykwalifikowani partnerzy Fronius System. Kolejnym ważnym krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju jest udział recyklingu w przypadku aluminiowych radiatorów. W falownikach Fronius GEN24 Plus wykorzystuje się w tym celu tylko aluminium pochodzące z recyklingu.

Firma Fronius daje dobry przykład

Poza ceną i wydajnością podczas podejmowania decyzji o zakupie w coraz większym stopniu decydujący jest również wpływ produktu na środowisko. Europejskie regulacje i dyrektywy dotyczące środowiskowej oceny cyklu życia są dopiero na etapie powstawania. "Choć te wymogi obecnie jeszcze nie obowiązują, zdecydowaliśmy o przygotowaniu ocen w zakresie zrównoważonego rozwoju dla naszych produktów. Aby nasza wizja "24 godziny słońca" mogła zostać zrealizowana, dajemy dobry przykład" - wyjaśnia Hackl.

"Jesteśmy bardzo dumni z wyników środowiskowej oceny cyklu życia GEN24 Plus" - tłumaczy Schönmayr - "Ponieważ to wszystko jeszcze nam nie wystarcza, rozpoczęliśmy program »Sustainability by Design«, którego celem jest dalsze napędzanie opartej na dowodach, ekologicznej gospodarki obiegowej." Przygotowanie środowiskowej oceny cyklu życia jest planowane również dla innych produktów Fronius. Wyniki zostaną wykorzystane w procesie projektowania i optymalizacji produktów i usług.

1Na potrzeby środowiskowej oceny cyklu życia wykorzystano różne scenariusze w odniesieniu do lokalizacji, instalacji PV, falownika Fronius, możliwości naprawy i rodzaju utylizacji odpadów. Wykorzystano na przykład następujący scenariusz: Symo GEN24 Plus 5.0, eksploatacja przez 20 lat na terenie Niemiec, konwencjonalne podzespoły, spalanie odpadów z recyklingiem metali

2Mowa jest zawsze o tak zwanym ekwiwalencie CO2 (CO2e). Jest to jednostka, która ma celu umożliwienie porównania wpływu wszystkich gazów cieplarnianych na klimat.

3w zależności od typu urządzenia i kraju. W tym przypadku wykorzystano między innymi następujące współczynniki - klimat, surowce kopalne, zasoby metali, toksyczność dla ludzi i pył.

Firma powiązana:
Fronius

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje