Jak zbudować optymalną instalację fotowoltaiczną? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość oraz wydajność modułów. To one mają za zadanie generować jak największą ilości energii elektrycznej. Ponadto niezbędny będzie również falownik, który przetworzy całą wytworzoną przez moduł energię, tak by można ją było wykorzystać w sieci domowej. O bezpieczeństwie i wytrzymałości instalacji fotowoltaicznej decyduje również wybrany system mocowania, który musi spełniać rygorystyczne normy.
System fotowoltaiczny - jaki wybrać?
Postrzegając system fotowoltaiczny (inaczej konstrukcję fotowoltaiczną) jako całość, dobrze mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. Pierwsza dotyczy kupowania instalacji fotowoltaicznej w częściach. Być może w ten sposób uda się oszczędzić część środków na inwestycję, jednak każdy fachowiec zaleca kupowanie całego systemu montażowego, gdyż tylko takie rozwiązanie zagwarantuje, że instalacja odbędzie się bez poważnych problemów, a każdy element będzie do siebie pasował. Systemy montażowe są starannie dobrane, a przede wszystkim sprawdzone części, które gwarantują długotrwały efekt. Tylko tak cały system fotowoltaiczny będzie spełniał wszystkie normy, także te dotyczące gwarancji.
Kolejny aspekt, o którym warto pamiętać to właśnie odpowiednia certyfikacja systemu fotowoltaicznego. Podstawą są oznaczenia CE, natomiast wartością dodaną będą z pewnością zewnętrzne certyfikaty, jak np. popularny niemiecki TÜV. Pozytywne referencje powinna posiadać też firma, która zajmuje się montażem instalacji. Należy pamiętać, że każde niedopatrzenie może mieć poważne skutki w postaci awarii poszczególnych elementów, a nawet stanowić zagrożenia dla właścicieli fotowoltaiki. Poważne błędy podczas montażu mogą również podstawą do odmowy naprawy gwarancyjnej. Dlatego szukając wykonawców, lepiej postawić na firmy z doświadczeniem i wiedzą, jak np. instalatorzy należący do sieci Corab Partner.
- Klienci cenią nasze produkty za intuicyjność i prosty montaż. Ważne jest również to, że system montażowy jest bardzo bezpieczny. Poświęcamy wiele czasu na testowanie naszych produktów przed wprowadzeniem ich do sprzedaży - wyjaśnia Łukasz Kotula, Dyrektor Działu Rozwoju i Szkoleń Corab.
Moduły fotowoltaiczne - jak wybrać?
Przy wyborze modułów fotowoltaicznych istotne są cztery zasadnicze kryteria, które należy mieć na uwadze, szukając najlepszego sprzętu na dach. Po pierwsze dobrze jest zweryfikować producenta ogniw, gdyż w branży fotowoltaicznej dynamicznie rośnie konkurencja. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaufanie jednej z wiodących, sprawdzonych marek. Sumiennie należy zweryfikować moduły produkcji chińskiej. Z jednej strony bowiem Chiny należą do wiodących producentów modułów i wiele bardzo dobrych modeli pochodzi właśnie z Państwa Środka, jednak z drugiej strony Chiny to również lider pod względem wytwarzania tanich produktów, o wątpliwej jakości. Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdźmy rankingi, w których uwzględnione są marki godne polecenia.
Drugi kluczowy aspekt to oczywiście cena. Tutaj również odsyłamy do rankingów, które mierzą wydajność poszczególnych modeli. Optymalne rozwiązanie to znalezienie modułu, którego stosunek ceny do jakości jest najlepszy.
Pamiętajmy o gwarancji. Najnowsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że producenci są pewni wydajnej pracy swoich modułów. Dobrze sprawdzić, jak długi jest okres gwarancji producenta sprzętu. Sprawdźmy również, czy zakupiony moduł pochodzi z polskiej dystrybucji. Jeśli trafił na dach bezpośrednio np. z Chin, w przypadku zakończenia działalności instalatora, po naprawę gwarancyjną trzeba będzie kierować się bezpośrednio do producenta lub zagranicznego dystrybutora, co nie tylko wydłuży czas oczekiwania, ale wygeneruje niepotrzebne koszty.
Wreszcie należy wziąć pod uwagę parametry modułów. To one tak naprawdę są najważniejszymi informacjami, wskazującymi na jakość produktu. Parametry należy też zweryfikować w kontekście pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej.
Podstawowym wyborem jest rodzaj panelu. Na rynku fotowoltaiki dostępne są:
- moduły monokrystaliczne,
- moduły polikrystaliczne.
Pierwsze wykonywane są z pojedynczego kryształu, co sprawia, że moduł jest bardziej odporny na wysokie temperatury, a także jest wydajniejszy. Jest to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie, ze względu na trwałość i niezawodność. Zaletą jest też mniejsza powierzchnia instalacji. Z kolei moduły polikrystaliczne są produkowane z kilku kryształów, co skutkuje nieco mniejszą wydajnością, ale za to niższą ceną. Z badań wynika, że moduły polikrystaliczne lepiej niż monokrystaliczne sprawdzają się w warunkach dużego zachmurzenia. Obecnie częściej stosuje się technologię monokrystaliczną z uwagi na większe możliwości jej rozwijania. Niektóre renomowane marki porzuciły już produkcję polikrystalicznych produktów.
Jakie parametry modułów są najważniejsze? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc MPP (maksymalny punkt pracy) dla warunków STC (standaryzowane warunki testowe). To wartość, którą bierze się pod uwagę, obliczając moc instalacji na etapie planowania. Trzeba też sprawdzić, ile będzie wynosić MPP w warunkach NOC (normalne warunki eksploatacji). Następny parametr, który należy uwzględnić to współczynnik temperaturowy PMPP (%/K). Informuje on o tym, jaką moc osiągnie panel w danej temperaturze. Ponadto, wybierając optymalny moduł dla swojej instalacji, należy sprawdzić takie parametry jak:
- efektywność,
- współczynnik wypełnienia FF,
- temperaturę ogniw przy pracy znamionowej,
- gwarancję liniową.
Falowniki - jak wybrać?
Falownik, nazywany również inwerterem to niemal równie ważny element instalacji fotowoltaicznej, jak moduł. Ogniwa produkują bowiem prąd stały, tymczasem w naszych instalacjach elektrycznych wykorzystywany jest prąd zmienny. Zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego na zmienny właśnie. W przypadku wyboru falownika kluczowa jest jego moc. Optymalne rozwiązanie to wybór urządzenia o mocy ok. 25% mniejszej niż łączna moc paneli. Wtedy inwerter najlepiej wykorzysta swój potencjał. Niezwykle ważne jest również napięcie startowe MPPT (śledzenia maksymalnego punktu mocy). Tutaj kierujemy się prostą zasadą: im mniejsze napięcie, tym lepiej. Przy wyborze falownika należy wziąć pod uwagę także:
- renomę producenta,
- długość gwarancji producenta,
- szybkość wyszukiwania i utrzymania punktu mocy maksymalnej MPP,
- stopień ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (co najmniej norma IP65),
- zakres temperaturowy pracy,
- łatwość instalacji,
- dostępność serwisu.
Oferta na rynku falowników jest niezwykle szeroka, od rozwiązań mniej zaawansowanych, bezawaryjnych i tańszych po urządzenia w wersji premium. Wszystko zależy od priorytetów inwestora.