Ile energii wyprodukują moje moduły fotowoltaiczne?

Ile energii wyprodukują moje moduły fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne stanowią podstawę każdej instalacji fotowoltaicznej przetwarzając energię słoneczną na prąd stały. Wpływ na ich funkcjonowanie i rzeczywistą produkcję energii ma wiele czynników. Warto, abyś brał je pod uwagę przy projektowaniu domu energooszczędnego i planowaniu instalacji fotowoltaicznej.

Ile mocy wyprodukuje jeden moduł fotowoltaiczny?

Przyjmując uśrednione nasłonecznienie w Polsce, z 1 kWp* modułów fotowoltaicznych można wyprodukować ok. 950 kWh energii elektrycznej rocznie. Im większa ilość modułów fotowoltaicznych, tym większa moc. Przykładowo, instalacja składająca się z 15 modułów SunLink 345 Wp, których łączna moc wynosi 5,175 kWp, przekłada się na ok. 4916 kWh odnawialnej energii elektrycznej w ciągu roku. Zakładając idealne warunki latem, jeden panel fotowoltaiczny (345 Wp) może wyprodukować średnio dziennie ok. 2,3 kWh energii. Taka ilość energii z jednego modułu wystarczyłaby na zasilanie lodówki klasy A+ przez około 1,5 dnia lub zasilenie 55-calowego telewizora przez 8 h.

Sprawność modułów

Moc to nie wszystko - ważniejszą wartością jest sprawność modułu fotowoltaicznego. Czyli to, jak dobrze przetwarza on promieniowanie słoneczne na użyteczną energię elektryczną. Nie sugeruj się wielkością - moduł o mocy 400 W i wymiarach 1690 × 1046 mm może osiągać ponad 22% sprawności, tymczasem moduł o większej mocy (405 W) i większych wymiarach (2067 × 998 mm) może osiągać znacznie niższą sprawność (19,6%). Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. materiał, z którego wykonany jest moduł, użyta technologia, czy jakość łączeń ogniw fotowoltaicznych.

Budowa dachu

Miejsce, które chcesz przeznaczyć na instalację modułów PV wpływa na ich pracę i dostosowanie pozostałych parametrów instalacji fotowoltaicznej. Przygotowanie projektu domu z uwzględnieniem instalacji PV pomoże oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Zwróć uwagę na:

  1. Kąt nachylenia dachu - w Polsce optymalny kąt nachylenia dla paneli PV to około 30 stopni. Przy nachyleniu 10 stopni wydajność takiej instalacji spada o 10%, co jednak nie ma dużego wpływu na spadek uzysków. Nawet przy tak małym nachyleniu opłaca się zainwestować w instalację PV.
  2. Zacienienie wynikające z kominów, lukarn itp. - cały ciąg paneli fotowoltaicznych pracuje z mocą najsłabszego modułu - z tego powodu nawet najmniejsze zacienienie na module może zmniejszać uzyski. Sytuację mogą poprawić wszelkiego rodzaju optymalizatory i nowoczesne inwertery z funkcją shadow management. Jeśli jednak możesz wyeliminować zacienienie na etapie projektu - zrób to.
  3. Orientację modułów względem południa - najwyższą moc osiągają moduły ustawione w kierunku południowym w południowej porze dnia. Efektywnie zadziała również ustawienie wschód-zachód. W tej konfiguracji moduły wytwarzają mniejszą moc, ale mogą zacząć produkować energię wcześniej i pracować dłużej.
  4. Rozłożenie modułów na połaciach dachu - im prostsza konstrukcja dachu i orientacja względem południa tym mniejsza konieczność instalalowania dodatkowych rozwiązań, które zoptymalizują działanie instalacji (dodatkowych falowników optymalizatorów etc).

Gwarancja niezawodności

Zastanawiając się, ile energii wyprodukują twoje moduły fotowoltaiczne, zwróć uwagę na ich gwarantowaną żywotność oraz to, jakie doświadczenie posiada ich producent. To ważna informacja, która może sugerować, jak długo firma testuje swoje rozwiązania i technologie. Producenci wysokiej jakości modułów fotowoltaicznych gwarantują, że po 25 latach ich moduły będą wciąż działać z określoną efektywnością. Moduły SunLink PV mają aż 30-letnią gwarancję na spadek mocy, 20-letnią gwarancję na produkt i niezawodnie funkcjonują jako element wielu polskich instalacji fotowoltaicznych już od 2009 roku.

Pamiętaj, że na pełne uzyski z instalacji fotowoltaicznej wpływ mają również w dużej mierze pozostałe komponenty instalacji fotowoltaicznej i doświadczenie instalatora. Nie zawsze najdroższy sprzęt zagwarantuje Ci najlepsze uzyski. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z dystrybutorem SunLink PV w Polsce i dowiedz się, gdzie znaleźć nasze rozwiązania: www.soltec.pl 

Logo SunLink PV
www.sunlink-pv.com
Dystrybucja w Polsce: www.soltec.pl 

* Wp to jednostka określająca maksymalną wydajność, z jaką pracują moduły fotowoltaiczne, określana dla STC (ang. Standard Test Conditions), czyli dla standardowych warunków testowych (natężenia promieniowania słonecznego 1000 W/m2, temperatury ogniw 25°C).

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz