Firma Fronius świętuje 75 urodziny!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Firma Fronius świętuje 75 urodziny!

To, co w 1945 roku zaczęło się jako jednoosobowa firma i prosta idea, obecnie jest czymś, bez czego współczesny przemysł nie może się obejść: Mówimy o Froniusie - rodzinnej firmie mającej siedzibę w Górnej Austrii, która w minionych 75 latach z regionalnego warsztatu naprawczego przekształciła się w globalnego gracza w sektorze spawalnictwa, fotowoltaiki i technologii ładowania akumulatorów. Firma zaczęła działać 20 czerwca 75 lat temu.

aktualizacja: 2020-06-25 10:28:57

Wraz z założeniem wyspecjalizowanego naprawczego warsztatu radiowo-elektrotechnicznego, Günter Fronius zapoczątkował w 1945 roku swoją działalność, rozpoczynając pełną sukcesów historię, która trwa do dziś i jest kontynuowana już przez trzecie pokolenie. Punktem wyjścia była wspólnota rynkowa Pettenbach w Górnej Austrii, gdzie wciąż mieści się siedziba firmy Fronius. Tu żył i pracował Günter Fronius, gdy w zamian za naprawy otrzymał stary wojskowy barak.

W tamtych czasach ładowanie akumulatorów samochodowych nie było wcale oczywistością - a on nie chciał pogodzić się z tą sytuacją. Ten wykształcony elektrotechnik opracował rozwiązanie, dzięki któremu akumulatorów można było używać dłużej.

To, czym jesteśmy i co oznaczamy, opiera się na perspektywicznej koncepcji mojego dziadka, mówi Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß, dyrektor spółki kierująca sprawami firmy Fronius od 2012 roku.

Rewolucja w spawalnictwie, internacjonalizacja i energia słoneczna

W 1950 roku Günter Fronius rozszerzył ówczesne portfolio produktów o transformatory spawalnicze. Na tej bazie technologicznej firma Fronius rośnie w kolejnych latach, stając się średniej wielkości przedsiębiorstwem, które w 1980 roku Günter Fronius przekazuje swoim dzieciom - Brigitte Strauß i Klausowi Froniusowi. Kontynuują oni kurs wzrostu i internacjonalizacji, co prowadzi do powstania jednostek zależnych na całym świecie. W 1992 roku firma podejmuje decyzję, aby zająć się "przyszłościowym" tematem energii słonecznej. Obecnie firma Fronius opiera swoją działalność na trzech filarach: spawalnictwie, fotowoltaice i technologii ładowania akumulatorów.

Jednostka biznesowa "Perfect Charging"

Jednostka biznesowa Perfect Charging jest równie stara co sama firma. Twórca firmy, Günter Fronius, akumulatory ołowiowe ładował już w pierwszych latach jej istnienia. Po przejściu długiego rozwoju firma na początku lat 90 przeszła z produkcji prostowników 50 Hz na produkcję systemów ładowania akumulatorów wykorzystujących wysokie częstotliwości.

Dalsze prace badawcze doprowadziły w 2007 roku do osiągnięcia prawdziwego kamienia milowego - procesu ładowania wykorzystującego skuteczną rezystancję wewnętrzną, w skrócie procesu ładowania Ri. Od tego czasu produkty firmy Fronius zaczęły automatycznie wykrywać ładowane akumulatory i ich właściwości, co sprawiło, że każde ładowanie stało się unikatowe. Obecnie Perfect Charging, wprowadzając technologię litowo-jonową z nowo zaprojektowaną cyfryzacją i łączeniem w sieć wszystkich urządzeń, robi kolejny krok w kierunku przyszłości.

Jednostka biznesowa "Perfect Welding"

Jednostka biznesowa Perfect Welding istnieje od 1950 roku. Twórca firmy Günter Fronius szybko zorientował się, że używając rozwiązań technicznych będących podstawą technologii ładowania akumulatorów można też roztapiać elektrody topliwe. W połowie lat 70 badania poczyniły duże postępy, krótko później dając rezultat w postaci Fronius Transarc 500, który dokonał prawdziwej rewolucji na rynku. Był to pierwszy na świecie inwerterowy system spawania z taktowaniem w obwodzie pierwotnym zbudowany w oparciu o tranzystory, dzięki czemu firma Fronius szybko zdobyła partnerów także poza granicami Austrii.

W 1998 roku cyfrowy TransPuls Synergic (TPS), jako pierwszy system spawania, który można było aktualizować, stał się następcą Transarc. W tym czasie firma pracowała już nad nowatorskim procesem spawania, który w 2005 roku wszedł do historii pod nazwą "Cold Metal Transfer" (CMT). Od tego czasu można łączyć ze sobą cienkie jak włos materiały, jak aluminium i stal. Dziś firma Fronius nadaje ton przez wprowadzenie TPS/i (Trans Process Solution / intelligent revolution). Ten komputer spawalniczy, dysponujący wysoką mocą obliczeniową, jest odpowiedzią na Przemysł 4.0 i w połączeniu z zarządzaniem danymi przez oprogramowanie WeldCube Premium pokazuje swoją prawdziwą moc.

Jednostka biznesowa "Solar Energy"

Jednostka biznesowa Solar Energy od 1992 roku jest częścią firmy Fronius. Falownik Fronius Sunrise wszedł na rynek w 1995 roku i w błyskawicznym czasie odniósł międzynarodowy sukces. W 2001 nastąpiła prawdziwa rewolucja w postaci wprowadzenia na rynek Fronius IG. Był to pierwszy falownik wyposażony w transformator wysokiej częstotliwości, w którym technicy mogli wymieniać płytki PCB na miejscu.

W ostatnich latach firma z producenta zajmującego się tylko falownikami przekształciła się w dostawcę rozwiązań umożliwiających wydajne i inteligentne wytwarzanie, gromadzenie, rozdzielanie i wykorzystanie energii. Asortyment firmy rozciąga się od zindywidualizowanych rozwiązań w dziedzinie gromadzenia energii, przez fotowoltaikę służącą przygotowywaniu ciepłej wody i solarną elektromobilność, aż po wytwarzanie i gromadzenie wodoru, a także infrastrukturę paliwową H2.

Kolejny krok: Trójfazowy falownik hybrydowy Symo GEN24 Plus uzupełnia portfolio o rozwiązanie typu all-in-one, zapewniające kompleksowe zasilanie własne energią fotowoltaiczną.

Firma powiązana:
Fronius

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje