Jaki detektor kabli wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaki detektor kabli wybrać?

Detektor kabli, czyli urządzenie do wykrywania kabli w ścianie kojarzy się przede wszystkim z profesjonalistami. Jednak mogą być one bardzo pomocne również domowym majsterkowiczom. Kiedy warto wykorzystać czujnik kabli? Zawsze wtedy, gdy chcemy wywiercić dziurę w ścianie, wykopać rów, czy wykonać inne prace, a nie mamy pewności, gdzie przebiegają kable. Detektor przewodów elektrycznych pozwoli uniknąć poważnej awarii, a przede wszystkim niebezpiecznego wypadku! 

aktualizacja: 2022-11-10 04:47:39

Co to jest detektor kabli i do czego służy?

Detektor kabli to urządzenie do wykrywania kabli w ścianie i w podłożu. Jego działanie opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, co pozwala w łatwy sposób znaleźć przewody przez które przepływa prąd. Każdy czujnik kabli zbudowany jest z generatora sygnału o wysokiej częstotliwości i jego odbiornika lokalizacyjnego.

Detektor kabli nie jest drogim urządzeniem, dlatego jeśli nie ma się pewności, gdzie znajdują się przewody, a chce się wykonać prace remontowe, czy wykończeniowe, wymagające ingerencji w ścianach, to warto się w niego zaopatrzyć i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Przecięty przewód stanowi duży problem, a awarię nie zawsze można łatwo usunąć. Warto pamiętać też, że detektor przewodów elektrycznych może też wykrywać inne elementy zbrojenia i konstrukcji nośnych, które wykonane są np. ze stali, żelaza, drewna, miedzi, aluminium, czy tworzywa sztucznego.

Jakie są rodzaje wykrywaczy kabli?

Detektory kabli można podzielić ze względu na rodzaj zastosowania na te do profesjonalnego użytku i te przeznaczone do użytku domowego np. podczas remontów, czy prac wykończeniowych. Czujnik kabli podstawowy kosztuje około 100-200 zł i zapewnia wykrywanie drewna, metalu oraz przewodów pod napięciem, a co najważniejsze pozwala na ich dość dokładną lokalizację. Urządzenie do wykrywania kabli profesjonalne dodatkowo umożliwi wykrycie drewna, materiałów sztucznych, a dodatkowo może umożliwiać wykrywanie przewodów w gruncie. Detektor kabli profesjonalny kosztuje kilkaset złotych, ale ma wszechstronne możliwości.

Jak wybrać detektor kabli? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając czujnik kabli, warto zwrócić uwagę na rodzaj wykrywanych materiałów, głębokość detekcji i głębokość wykrywania miedzi. Duże znaczenie ma także dokładność pomiaru głębokości oraz konstrukcja. Dobrze, aby detektor kabli był poręczny i odporny na pył i wilgoć. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj i wielkość wyświetlacza tak, aby można było łatwo odczytać wyniki.

Oczywiście do domowych prac wystarczy podstawowy detektor przewodów elektrycznych, jednak chcąc, aby czujnik kabli był bardziej wszechstronny, warto zwrócić uwagę na urządzenia, które wykrywają różne materiały, gwarantują dużą głębokość detekcji w stali i drewnie oraz umożliwiają wykrywanie kabli w infrastrukturze podziemnej. 

Opracowanie: Marcin Szymanik
Na zdjęciu otwierającym: Detektor Bosch D-tect 200 C Professional (fot. Bosch)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!