Jak podczas burzy zachowywać się w domu i poza nim?

Jak podczas burzy zachowywać się w domu i poza nim?

Odpowiedź eksperta: Dziesięć pożytecznych rad, które mogą ocalić życie podczas burzy.

  1. Pozostań w budynku lub schroń się w najbliższym obiekcie zamkniętym. Jeśli usłyszysz grzmot pioruna, nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne.
  2. Nie podchodź do przedmiotów mogących przewodzić prąd. Mogą to być między innymi wanna, zlewozmywak, kaloryfery, rury metalowe, telefon, telewizor, itp.
  3. Nie używaj telefonu stacjonarnego! Wyładowanie może nastąpić w linię sygnałową! Natomiast korzystanie z telefonu komórkowego lub bezprzewodowego w trakcie burzy, jest wbrew niektórym opiniom, zupełnie bezpieczne!
  4. Nie używaj domowych urządzeń podłączanych do gniazdka, w rodzaju suszarki do włosów, elektrycznej szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia. Jeśli wyładowanie dokona się w dom lub w jego pobliżu, mogą one przenieść ładunek elektryczny na użytkownika.
  5. Jeśli prowadzisz samochód, nie wysiadaj z niego. Pojazd jest typem "klatki Faradaya", jego karoseria ekranuje ładunek elektrostatyczny. Na wszelki jednak wypadek dobrze jest zatrzymać pojazd w bezpiecznym (nie pod drzewem) i dozwolonym miejscu, zamknąć okna oraz nie dotykać jego metalowych części.
  6. Środowisko wodne nie jest w trakcie burzy twoim sprzymierzeńcem. Wyjdź z jeziora, rzeki, stawu lub basenu. Opuść jakikolwiek sprzęt pływający, nawet tak niewinny jak ponton, łódka czy rower wodny. Nie bierz prysznica w domu, ani nie wchodź do wanny.
  7. Jeśli burza zaskoczyła cię poza domem, daleko od budynków, w żadnym wypadku nie szukaj schronienia pod drzewem. Możesz natomiast schować się w jakiejś jaskini, rowie czy wąwozie. Lepiej jest przemoknąć, ale żyć.
  8. Na zewnątrz nie używaj żadnych metalowych, a nawet niemetalowych, lecz długich przedmiotów, typu wędka, bat, kij golfowy, tyczka.
  9. Jeśli nie widzisz w pobliżu żadnego schronienia, oddal się od najwyższych obiektów w okolicy. Pochyl się tylko i jak najszybciej odejdź od samotnie rosnących drzew. Przynajmniej na odległość równą minimum dwu, a lepiej trzykrotnej ich wysokości.
  10. Jeśli poczułeś, że włosy stają ci na głowie, albo odczuwasz "gęsią skórkę", to oznacza, że nie masz już czasu na nic. Jeśli zdążysz, padnij na ziemię niczym w wojsku na rozkaz kaprala. Tylko w taki sposób masz szansę na uratowanie się.

Stanisław Liberski
fot. andreymlanhi / pixabay.com

Stanisław Liberski
Stanisław Liberski

Sam o sobie mówi, że jest prawdziwym fachowcem w dziedzinie elektryki. Doskonale łączy w sobie gruntowne wykształcenie teoretyczne z bogatym doświadczeniem praktycznym. Od kilkunastu lat dzieli się swoją wiedzą i doradza użytkownikom forum.budujemydom.pl.

Jego bogata kariera zawodowa obejmuje m.in. pracę jako gastarbeiter na budowie, gdzie doskonalił umiejętności związane z wykończeniem wnętrz, m.in. malowaniem i tapetowaniem. Był również szefem firmy handlu zagranicznego, specjalizującej się w imporcie surowców, materiałów i sprzętu budowlanego. Doświadczenie to pozwoliło mu na dogłębne poznanie rynku budowlanego i nawiązanie cennych kontaktów. Dodatkowo, pełnił funkcję dyrektora ośrodka kultury, co świadczy o jego szerokich zainteresowaniach i umiejętnościach interpersonalnych.

Poza pracą zawodową, pasjonuje się pisaniem powieści oraz eksperymentowaniem z recepturami nalewek. To zamiłowania pokazują jego kreatywność i zamiłowanie do odkrywania nowych smaków.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz