Ważne jest ustalenie, czy wymiary zewnętrzne podawane są z zawiasami i występującymi elementami szyfratorów oraz jaki jest kierunek i maksymalny kąt otwarcia drzwi.
Dobrze jest wybrać sejf zaopatrzony w skarbczyk – czyli mały sejf w dużym. Ponieważ zakup sejfu dokonywany jest jako inwestycja na wiele lat, warto aby sejf miał regulację ustawienia półek – będzie dzięki temu bardziej uniwersalny.
Uwaga! Sejfy o podobnych wymiarach zewnętrznych lecz o różnej klasie odporności różnią się znacznie wagą, a w zależności od typu sejfu i producenta mogą różnić się pojemnością wewnętrzną nawet dwukrotnie.
Ponieważ często sejfy montowane są w dolnej kondygnacji budynku, może się zdarzyć sytuacja, w której np. na skutek awarii instalacji wodnej lub powodzi woda w pomieszczeniu osiągnie poziom kilkudziesięciu centymetrów. Zapobiec skutkom takiej sytuacji możemy, lokując sejf powyżej możliwego poziomu zalania albo kupując sejf wodoszczelny.
Koniecznie trzeba sprawdzić, czy sejf ma fabrycznie przygotowane miejsce na przymocowanie czujki elektronicznej wykrywającej próby jego otwarcia metodami niszczącymi, np. przez nawiercenie otworu. Szczególnie jest to istotne w przypadku sejfów ognioodpornych, ponieważ nie wolno ich nawiercać.
Stefan Jerzy Siudalski – biegły sądowy w dziedzinie „ochrona mienia”, autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma „Ochrona mienia”, od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.