Kiedy drzwi są naprawdę antywłamaniowe?

Kiedy drzwi są naprawdę antywłamaniowe?

Drzwi frontowe to kolejna droga dla złodzieja. Upowszechnia się opinie, że dobre atestowane drzwi antywłamaniowe budzą respekt i złodziej zastanowi się dwa razy, czy opłaca mu się je forsować. Tymczasem na forach internauci zwracają uwagę na to, że ciężko jest znaleźć bardzo dobre drzwi antywłamaniowe... bo większość z oferowanych na rynku drzwi z atestami C i certyfikatami nigdy nie powinna być dopuszczona do sprzedaży pod nazwą antywłamaniowe. Jaka jest prawda?

Odpowiedź eksperta: Od dawna nie ma już norm, wg których klasyfikowano drzwi do klasy C. Zapomnieli o tym ubezpieczyciele i obecnie jest tak, że towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają przy podpisywaniu umowy na ubezpieczenie domu, aby drzwi wejściowe miały klasę C, podczas gdy w Polsce od wielu już lat obowiązują normy europejskie, które klasyfikują antywłamaniowość drzwi liczbami od 1 do 6. Ponadto w drzwiach antywłamaniowych powinny być montowane zamki o odpowiedniej klasie antywłamaniowości, a nie zawsze tak jest.

 

Klasyfikacji O, T i A, B i C dla zamków też już od dawna nie ma. Zamki są klasyfikowane od 1 do 7. W drzwiach domów szczególnie zagrożonych należy montować zamki co najmniej klasy 5.

 

Trzecim problemem jest wytrzymałość antywłamaniowa samych wkładek w zamkach. Wkładki obecnie są oznaczane klasami 0, 1 i 2. Można przyjąć z niewielkim błędem, że dawna klasa C to klasa 2 wg nowych norm.

Stefan Jerzy Siudalski – biegły sądowy w dziedzinie „ochrona mienia”, autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma „Ochrona mienia”, od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

fot. Gerda

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz