Przebywanie zwierząt w strefie chronionej czujkami ruchu to najczęstsza przyczyna fałszywych alarmów, które mogą niepotrzebnie wzbudzać niepokój domowników. Wszystkie zwierzęta mogące skakać lub wdrapywać się na wysokości będą naruszać czujkę i powodować załączanie się alarmu.
Jednym z najczęściej zadawanych nam pytań w kontekście czujek odpornych na zwierzęta to pytanie, dlaczego w specyfikacjach produktów firmy Optex nie umieszczamy informacji na jaką wagę zwierzęcia odporna jest czujka. Otóż dlatego, że nie jest to jedyna wartość, na którą należy zwrócić uwagę. Istotne są parametry takie jak: wysokość zwierzęcia, sposób poruszania, a nawet owłosienie.
Czujka ruchu, zarówno czujka PIR (podczerwieni) jak i czujka wykorzystująca technologię dualną (podczerwień i mikrofale) nie jest w stanie określić wagi obiektu. Wielkość zwierzęcia jest zatem najdokładniejszym wskaźnikiem odporności na zwierzęta.
Pamiętajmy o tym, że jeżeli czujka ma nie reagować na psa, to musi odróżniać psa od człowieka.
Czujki wewnętrzne z serii FlipX firmy Optex zostały wyposażone w specjalnie zaprojektowany element Human-Catch, który umożliwia precyzyjne rozróżnienie wielkości obiektów. Dzięki najnowszej funkcji czujka potrafi odróżnić psa od człowieka i zapewnia doskonałą ochronę przed intruzami nie reagując jednocześnie na małe zwierzęta domowe.
Każdy dom jest inny, dlatego skuteczny system zabezpieczeń musi uwzględniać różnorodne czynniki i być dopasowany do indywidualnych potrzeb domowników. Pomoc w doborze odpowiednich produktów, które będą elementami sprawnego systemu alarmowego to jeden z naszych priorytetów.
Ekspert: Jacek Wójcik, OPTEX