Czemu powinniśmy się zainteresować systemami zasilania awaryjnego?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czemu powinniśmy się zainteresować systemami zasilania awaryjnego?

Systemy zasilania awaryjnego niezbędnym elementem zapewnienia zasilania budynkom, systemom teleinformatycznym, monitorowania, nadzoru oraz kontroli.

aktualizacja: 2022-03-17 09:26:41

Jako firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, niejednokrotnie rozwiązywaliśmy problemy klientów sektora przemysłowego, borykających się z ogromnymi stratami finansowymi, związanymi z przestojami w pracy, utratą materiałów spowodowanymi zatrzymaniem procesów produkcyjnych, niedokładnościami obróbki czy też pożarami. Wszystkie te zdarzenia związane były z zanikami zasilania lub jego niestabilnymi parametrami (zapady, zaniki itp.).

W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z zagadnieniami zapewnienia gwarantowanego zasilania budynkom mieszkalnym, obiektom biurowym a nawet stosunkowo niewielkim budynkom jednorodzinnym i rezydencjom. Naszpikowane systemami teleinformatycznymi, systemami monitoringu wizyjnego, automatycznej kontroli nadzoru i dostępu obiekty stają się często głuche w sytuacji zaniku zasilania z zawodowej sieci energetycznej.

W sytuacji, gdy stan infrastruktury energetycznej nie jest oględnie mówić najlepszy, kiedy spodziewane jest nasilenie się częstotliwości awarii energetycznych, zapewnienie zasilana gwarantowanego wszystkim wrażliwym systemom teleinformatycznym i szeroko rozumianej automatyki budynkowej nabiera ogromnego znaczenia. W takiej sytuacji nieodzownym staje się zainstalowanie odpowiednio dobranego i skonfigurowanego systemu ZASILANIA AWARYJNEGO. Pod tym pojęciem rozumiemy zasilacze UPS oraz agregaty prądotwórcze pracujące pojedynczo bądź współpracujące w tak zwanych tandemach zasilania awaryjnego (zasilacz UPS + odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy)

Zasilacze UPS (fot. Comex)
Zasilacze UPS (fot. Comex)

Analizy jakości zasilania obiektu, w tym możliwe zagrożenia w przypadku zaników zasilania wpływają na prawidłowy i optymalny pod kątem mocy i czas autonomii dobór systemu zasilania gwarantowanego.

Podstawowym kryterium doboru systemu zasilania gwarantowanego jest określenie jego mocy, która wprost wynika z mocy zasilanych odbiorników.

Kolejnym etapem kompletowania systemu zasilania gwarantowanego jest dobór baterii w zależności od wymaganego czasu podtrzymania, czyli charakteru pracy odbiorników, który możemy podzielić na 3 zasadnicze warianty:

  1. Zakończenie pracy, gdy zależy nam tylko na bezpiecznym zakończeniu procesu i wyłączeniem odbiorników. W tym wypadku z reguły wymagane czasy podtrzymania wynoszą od 5 do 15 minut i najczęściej dotyczą odbiorów o bardzo dużych mocach, dla których kontynuacja pracy z baterii byłaby zbyt kosztowna.
  2. Kontynuowanie pracy do zakończenia danego procesu i bezpiecznego wyłączenia odbiorników, co wiąże się z koniecznością zapewnienia pracy awaryjnej ponad 15 minut do nawet kilku godzin.
  3. Kontynuacja pracy, gdy wymagana jest praca ciągła np. przez 24 h/dobę.

Dla wariantu 1 wystarczy zastosować z UPS standardowym zestawem baterii akumulatorów.

Warianty 2 i 3, w zależności od mocy UPS mogą wymagać zastosowania akumulatorów o bardzo dużej pojemności, masie i koszcie zakupu. W takim wypadku warto rozważyć zastosowanie agregatu prądotwórczego, jako źródła energii podczas zaniku zasilania. Jako umowną granicę stosowania akumulatorów dla systemów UPS można przyjąć moc 100kW i czas podtrzymania ok. 1 godziny.

Oprócz jakości i pewności samego zasilania, w wielu przypadkach nie mniejsze znaczenie posiada również komunikacja i oprogramowanie, do których użytkownicy systemów zasilania awaryjnego przywiązują coraz większą wagę.

Dzięki rozwiązaniom umożliwiającym zdalną komunikacją z urządzeniami UPS możliwe jest realizowanie działań związanych z monitorowaniem stanu pracy, kontrolowaniem stopnia zużycia baterii, wyłączaniem urządzenia w sytuacjach krytycznych typu pożar, wyłączaniem w bezpieczny sposób krytycznych komputerów/serwerów w przypadku dłuższych awarii zasilania unikając tym samym sytuacji, w których nagłe ich wyłączenie (odcięcie zasilania) spowoduje awarię systemu operacyjnego/aplikacji.

Agregat prądotwórczy (fot. Comex)
Agregat prądotwórczy (fot. Comex)

Systemy zasilania awaryjnego mogą być wyposażone w wiele różnorodnych interfejsów komunikacyjnych, dobieranych indywidualnie do potrzeb każdego użytkownika. Obejmują one min: interfejsy RS232, USB, RS485, EPO, styki przekaźnikowe (bezpotencjałowe), karty LAN, protokoły komunikacyjne www, SNMP, ModbusTCP, ModbusRTU a także dodatkowe oprogramowanie wspomagając np. proces wyłączania komputerów/serwerów w przypadku awarii zasilania.

W tym krótkim artykule zwracamy uwagę na podstawowe zagadnienia związane z koniecznością zapewnienia gwarantowanego zasilania zaawansowanym systemom teleinformatycznym, monitoringu, nadzoru i kontroli w nowo projektowanych i nowo wznoszonych budynkach i obiektach. Każda inwestycja wymaga indywidualnego spojrzenia, przeanalizowania potrzeb i przygotowania koncepcji, zaprojektowania instalacji, dostawy urządzeń, serwisowania.

Oferta COMEX S.A. w tym zakresie jest propozycją dla każdego, kto ceni swój czas oraz dba o pełne bezpieczeństwo użytkowników budynków i eksploatowanych w nich systemów i urządzeń.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji….. od ponad 34 lat.

Więcej informacji na stronie: www.comex.com.pl

Comex - logo

COMEX S.A.
ul. Galaktyczna 37, 80-299 Gdańsk

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły