Od kilku lat wiele firm z różnych branż działa na rynku inteligentnych domów. Wielu przyszłych użytkowników ma problemy ze zorientowaniem się w tym niezrozumiałym rynku. Jedną z różnic między systemami jest forma instalacji. Podczas gdy niektórzy dostawcy używają systemów bezprzewodowych, systemy przewodowe mają przewagę pod względem bezpieczeństwa i niezawodności. Przykładowo sieć LCN, która po prostu wykorzystuje wolną żyłę w standardowym przewodzie jako magistralę instalacyjną.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2024-01-17
Data aktualizacji: 2024-05-20
Inteligentny dom powstaje tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty współpracują ze sobą w zakresie komfortu, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa. Bez połączenia w sieć, ogrzewanie nie wyłączy się automatycznie, pomimo otwartego okna, co oczywiście byłoby katastrofalne pod względem zużycia energii. Moduły połączone w sieć umożliwią również sterowanie ogrzewaniem lub klimatyzacją w taki sposób, że okna otwierają się automatycznie, gdy jakość powietrza jest niska, ale ogrzewanie jest w tym przypadku wyłączone.
Aby to sterowanie było inteligentne, każdy moduł musi działać w dużej mierze autonomicznie, jednocześnie integrując się z całym systemem. Rdzeniem systemu LCN są moduły magistrali, montowane w tablicy elektrycznej lub w odpowiednich puszkach podtynkowych. Każdy z modułów posiada procesor, pamięć, a także wejścia i wyjścia dla czujników i odbiorników, przycisków lub innych interfejsów, takich jak np. DALI, 0-10 V. Każdy moduł działa jak mały, samodzielny system, może regulować, monitorować wartości progowe, wykonywać obliczenia logiczne i arytmetyczne.
Ponieważ każdy moduł może uzyskać dostęp do danych z czujników lub stanu wyjścia innego modułu za pośrednictwem magistrali, można realizować funkcje, które działają w całej instalacji. Nie służą one tylko jednemu celowi, ale mogą uwzględniać wszystkie obszary inteligentnego domu. Może to być komfort, efektywność energetyczna lub bezpieczeństwo. Czujnik ruchu włącza światło, w zależności od obecności, a następnie monitoruje pomieszczenia, gdy mieszkańcy są nieobecni. Parametryzacja za pomocą oprogramowania LCN-PRO określa, które funkcje są uruchamiane, kiedy i w jaki sposób. Opcjonalna wizualizacja, która jest prosta w instalacji, rozszerza interfejsy o sterowanie poprzez telefon lub komputer.
Ponieważ każdy moduł może uzyskać dostęp do danych z czujników lub stanu wyjścia innego modułu za pośrednictwem magistrali, można realizować funkcje, które działają w całej instalacji
Samowystarczalny, ale kompatybilny
Wszystkie moduły magistrali LCN są zaprojektowane uniwersalnie zarówno dla pojedynczego mieszkania, budynków komercyjnych, aż po wieżowce. LCN to profesjonalna automatyka budynkowa, która jako jedyna posiada czterostopniowy system potwierdzania i raportowania. Do modułów wysyłane są nie tylko polecenia, ale także szczegółowe informacje zwrotne i komunikaty o stanie wykonania. W ten sposób można dokładnie śledzić, czy moduł otrzymał polecenie, czy zostało ono wykonane i jaki jest jego nowy status. Dzięki takim funkcjom LCN jest nie tylko systemem dla użytkowników prywatnych, ale także dla bardzo dużych projektów. Innymi słowy, inteligentny dom z wartością dodaną.
Źródło: ISSENDORFF KG Tłumaczenie: Tomasz Lipski LCN Polska