Instalacja centralnego odkurzacza według własnego projektu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja centralnego odkurzacza według własnego projektu

Wspólnie z mężem samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację o dł. ok. 30 m i sami ją ułożyliśmy. Jesteśmy inżynierami, więc wystarczyła nam dostępna w Internecie instrukcja. Instalacja celowo jest bardzo prosta, żeby długo i bezawaryjnie działała. Ograniczyliśmy do minimum liczbę gniazd i szufelek - mówi Magda, Członkini Klubu Budujących Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od początku 2014 r.

Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia 160 m2 i garaż 50 m2.

Instalacja:

 • Gniazda – po jednym w holu na parterze i piętrze oraz w garażu; automatyczna szufelka w kuchni. 
 • Akcesoria – wąż ssący o dł. 9 m z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, rura teleskopowa, podstawowy pakiet akcesoriów, dokupiono turboszczotkę do dywanów i separator popiołu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniową filtracją – cykloniczną oraz z elektrostatycznym filtrem odwróconym z materiału Gore-Tex; moc 1200 W; 61 dB. Gwarancja 5 lat.

Kompaktowa jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi przy wyjściu gospodarczym
Kompaktowa jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi przy wyjściu gospodarczym
W budynku zastosowano tylko 3 gniazda – jedno z nich umieszczono w holu na parterze
W budynku zastosowano tylko 3 gniazda – jedno z nich umieszczono w holu na parterze

Decyzja: w nowym domu chciałam mieć prosty w obsłudze, efektywny i cichy odkurzacz centralny, żeby ułatwić sprzątanie i już nie dźwigać odkurzacza. W domu rodziców katastrofą było przenoszenie ciężkiego odkurzacza wodnego i akcesoriów – przy każdym sprzątaniu trzeba było zrobić kilka kursów. Od tego rodzaju sprzętu odstraszała skomplikowana obsługa, np. wlewanie i wylewanie wody.

Dzięki centralnemu odkurzaniu pragnęłam jeszcze uniknąć wtórnego zakurzenia pomieszczeń i wąchania specyficznego zapachu, który denerwował mnie w trakcie używania tradycyjnego urządzenia.

Wspólnie z mężem samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację o dł. ok. 30 m i sami ją ułożyliśmy. Jesteśmy inżynierami, więc wystarczyła nam dostępna w Internecie instrukcja. Instalacja celowo jest bardzo prosta, żeby długo i bezawaryjnie działała. Ograniczyliśmy do minimum liczbę gniazd i szufelek. Przed wyborem jednostki centralnej, zasięgnęliśmy opinii użytkowników na forum budowlanym. Model jednostki wybraliśmy tak, żeby miał zapas mocy.

Krótki przewód wyrzutni powietrza, bez tłumika, wyprowadzono przez zewnętrzną ścianę
Krótki przewód wyrzutni powietrza, bez tłumika, wyprowadzono przez zewnętrzną ścianę
Automatyczna szufelka w kuchni jest rzadko używana
Automatyczna szufelka w kuchni jest rzadko używana

Instalacja centralnego odkurzacza - rady i przestrogi:

 • Odkurzacz ma rewelacyjną siłę ssania. Sprząta się nim szybko i łatwo, a na dodatek cicho. Możemy odkurzać, kiedy śpią dzieci. Wykorzystujemy jeden wąż, który przechowujemy na wieszaku w schowku pod schodami. Choć jest lekki i dużo łatwiej się go przenosi, niż tradycyjny odkurzacz, rozważamy zakup drugiego na piętro, żeby zawsze był pod ręką. Okazało się, że jeśli jest blisko, chętnie odkurzamy. Ze względu na małe dzieci, musimy to robić codziennie i 2 węże usprawnią pracę.

  Codzienne odkurzanie sprawia, że w ogóle nie używam szufelki automatycznej w kuchni. Niekiedy robi to mąż. Największe zainteresowanie tym mechanizmem wykazuje synek, traktując jako zabawkę. Samochody sprzątamy tym samym wężem i akcesoriami, natomiast posadzkę w części gospodarczej domu po prostu zamiatamy.
   
  Pomocnym urządzeniem jest separator popiołu i turboszczotka. Ta ostatnia sprawdza się w porównywalny sposób co elektroszczotka, której używaliśmy w odkurzaczu wodnym. Radzimy wybrać wąż z funkcją uruchamiania odkurzacza na rękojeści. Nabyte akcesoria systemowe, naszym zdaniem, mają dobrą jakość. Obsługa odkurzacza jest prosta – przez 1,5 roku tylko 3 razy wyrzucaliśmy śmieci z pojemnika. Nie wymienialiśmy filtra.
   
 • Gniazda, które kupiliśmy na Allegro i zamontowaliśmy tuż przed przeprowadzką, nie są do końca kompatybilne z wężem. Mają delikatny luz, i kiedy mocniej pociągamy za wąż, tracą z nimi styk. Ostrzegamy przed kupnem taniego niemarkowego osprzętu! Układanie instalacji jest bezproblemowe, w sprzedaży są specjalne rury, kształtki i kleje.
Akcesoria do sprzątania przechowuje się w schowku pod schodami
Akcesoria do sprzątania przechowuje się w schowku pod schodami

Instalacja centralnego odkurzacza - koszty:

 • I etap – materiały 300 zł; robocizna własna. 
 • II etap – jednostka centralna z akcesoriami 1700 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość USMIX

21 Lut 2016, 20:20

Jestem dystrybutorem i instalatorem odkurzaczy. Proszę sprawdzić podłączenie odprowadzenia powietrzna na zewnątrz ponieważ przy połączeniu odkurzacza jest bardzo mocno zakurzona obudowa co jest również niepokojące. Chyba, że jest to kurz, który znajduje się w pomieszczeniu. Jednakże ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje