Centralne odkurzanie - doświadczenia użytkowników (Patryk)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Centralne odkurzanie - doświadczenia użytkowników (Patryk)
Instalacja centralnego odkurzacza w domu Patryka, członka Klubu Budujących Dom

Parametry domu: dom parterowy z użytkowym poddaszem i z garażem, powierzchnia użytkowa 220 m2; układ pomieszczeń – 5 pomieszczeń na parterze i 4 na poddaszu

 

Instalacja: 6 gniazd – 2 na poddaszu, 2 na parterze (korytarz), 1 w garażu, automatyczna szufelka w kuchni i w wiatrołapie, szufelka podblatowa w kuchni

 

Ułożenie rur w salonie i w holu.Dla pewności rury zostały przymocowane do posadzki, by podczas zalewania betonem nie przemieściły się i nie rozszczelniły
Ułożenie rur w salonie i w holu. Dla pewności rury zostały przymocowane do posadzki, by podczas zalewania betonem nie przemieściły się i nie rozszczelniły

Decyzja: w moim przypadku decyzja o kupnie odkurzacza była oczywista. Przymierzałem się do budowy domu od kilku lat i zdecydowałem się na wiele nowoczesnych rozwiązań. Wychodzę bowiem z założenia, że dom buduje się na długie lata (jeśli nie na całe życie) i przede wszystkim ma mi się w nim mieszkać wygodnie. Wybrałem odkurzacz z cyklonem z dwóch powodów:

 

– nie muszę czyścić i wymieniać filtra (widziałem sąsiada trzepiącego worek, tumany kurzu, farfocle odczepiane ręcznie od worka i sąsiad cały w szarym pyle);

 

– zapchany filtr znacznie obniża przepływ powietrza (choćby tak jak w samochodzie) i obniża skuteczność odkurzacza. Jednostki z cykloniczną separacją zanieczyszczeń przez cały czas pracują ze 100% mocą (zapchany filtr nie ogranicza siły ssącej), a ich opróżnianie to zdjęcie pojemnika i wysypanie zawartości.

 

Porady i przestrogi

 

– Samo ułożenie instalacji jest poste, ale układając samodzielnie warto zwrócić uwagę na podejścia pod gniazda (kolana ostre), szczególnie w miejscach podłączania szufelek oraz prawidłowe usytuowanie trójników i rozgałęźników. Ważne jest również takie montowanie rurociągu, aby nie występowała „cofka” na instalacji po wyłączeniu jednostki. Całe szczęście fachowcy o tym pamiętali.

 

– Decydując się na centralny obawiałem się na początku, że wpłynie on negatywnie na funkcjonowanie rekuperatora. Bałem się, że całe powietrze dostarczane przez wentylację odprowadzane będzie przez odkurzacz i usuwane na zewnątrz. W praktyce jednak okazało się, że nie ma to większego znaczenia, bo odkurzacz pracuje u mnie raz w tygodniu i przez krótki czas, zmniejszenie odzysku ciepła jest więc niezauważalne, a dzięki pewnym nieszczelnościom – w razie niedostatecznego napływu powietrza nawiewanego przez wentylator przeniknie ono innymi drogami.

 

– Dodatkowo zdecydowałem się też na separator popiołu za 200 zł i nie żałuję – nie wzbijam już tumanów popiołu, wywijając zmiotką i szufelką. Dziwię się tylko, dlaczego od razu go nie kupiłem.

 

– Polecam również automatyczną szufelkę pod szafkami kuchennymi. Podczas sprzątania w jej pobliże podmiatasz to co jest na podłodze, następnie kapciem przesuwasz dźwigienkę, która powoduje otwarcie się kanału szufelki oraz załączenie odkurzacza. Po sekundzie po śmieciach na podłodze nie ma śladu. Najfajniejsze jest to, że do szybkiego sprzątania nie musisz rozwijać całego węża.

 

– W ostatniej chwili zdecydowałem się też (oprócz gniazda w garażu) na dodatkowe gniazdo przy wyjściu na taras. To była doskonała decyzja. Wiosną i latem sprzątam na tarasie, a nawet odkurzam piach ze schodów z kostki brukowej. To bardzo wygodne, nie muszę zamiatać, czego nie cierpię.

 

Koszty: Wykonanie projektu oraz ułożenie instalacji i montaż jednostki centralnej powierzyłem jednej firmie. Poczytałam opinie na temat wykonawców na forach i wybrałem firmę z siedzibą niedaleko miejsca mojego zamieszkania. Mam nadzieję, że w razie awarii nie będę musiał czekać długo na serwis. Za całość zapłaciłem 8000 zł. 

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jarek68

05 Lip 2012, 06:59

Nie powinna się skraplać woda. W instrukcjach dostawców odkurzaczy pamiętam takie rozwiązanie. Przy termorenowacji bardzo dobry pomysł na bezinwazyjne wykonanie instalacji odkurzacza..

time image

17 Cze 2011, 10:59

nie kumam, co ty chcesz te bruzdy zrobić w elewacji znaczy się od zewnętrznej strony?

time image

17 Cze 2011, 07:50

Przede wszystkim będzie się w tych rurach wkraplała wilgoć.Najpierw Ci to zaleje, a później wszystko zamarznie.Bardzo nieszczęśliwy pomysł.

time image

Gość ares

17 Cze 2011, 07:11

Witam, czy już w wykończonym budynku, ocieplonym ale nie otynkowanym można rury pociągnąć w elewacji, np: zrobić bruzdy w styropianie' a następnie w nich umieścić rury, jak będzie zachowywać rury zimą, czy będą tworzyć się w tych miejscach mostki cieplne..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny