Dobry projekt na krótką i szeroką działkę

Dobry projekt na krótką i szeroką działkę
Joanna opowiada, jak z mężem szukała projektu, który zmieści się na płytką i szeroką działkę. Od kopania fundamentów, do wprowadzenia się we wrześniu 2005 roku minęły trzy lata.
Cały dla małych  

Wszystko zaczęło się właśnie od gabinetu - Joanna opowiada, jak z mężem szukała projektu bez dodatkowego pokoju na dole. To, że takiego nie znaleźli, dziś uważa za opatrzność. Dla mamy dwóch kilkuletnich chłopców pokój zabaw obok kuchni, to rozwiązanie idealne. Dzięki temu może w ciągu dnia gotować i sprzątać, a chłopcy bawią się bezpiecznie obok. Rodzice wydzielili dla nich, ze swojej kilkutysięcznej działki, 2000 m2 na budowę.

Pierwszym problemem okazało się znalezienie domu na szeroki, ale krótki plac. Zmieściła się na niej dom z  . Dom ma powierzchnię użytkową typową dla budynków stawianych w województwie mazowieckim - 182 m2.

 Pokój dziecięcy  
 Pokój dziecięcy

Od kopania fundamentów, do wprowadzenia się we wrześniu 2005 roku minęły trzy lata. Budowa mogłaby przebiegać szybciej, ale dom stawiał Sebastian z ojcem. Obaj prowadzą własną firmę budowlaną, więc pracowali między zleceniami klientów.

Za to nie mieli kłopotu ze znalezieniem dobrych fachowców i sporo prac wykonali własnoręcznie, oszczędzając w ten sposób na robociźnie. Dzięki temu, młodzi małżonkowie uniknęli kredytu i na starcie wspólnego życia mają własny dom i nie ciążą na nich żadne zobowiązania finansowe.

Ponieważ wykończenia też robił Sebastian, nie ma mowy o żadnych błędach czy niedoróbkach. - Bryła budynku jest prosta, więc nie było z tym kłopotu. Jedynie przy wolim oku, Sebastian z tatą byli bardziej uważni. Ale nie przypominam sobie nawet jednego problemu ze stawianiem domu. Oczywiście, oprócz tego, że zawsze brakowało czasu - wspomina Joanna.

Na parterze właściciele wprowadzili niewielkie zmiany w stosunku do projektu katalogowego. Usunięta pomiędzy kuchnią i salonem ściana sprawia, że cały parter to jedna przestrzeń. Połączona została również przestrzeń kotłowni i pralni.

Salon z jadalnią  
 Salon z jadalnią
   Pokój na strychu
 Pokój na strychu

Większą rewolucję Sebastian przeprowadził na poddaszu. Nad garażem obniżył strop o ok. 30 cm i podwyższył dach. Dzięki temu w miejscu strychu powstał pokój, którego podłoga podzielona jest na dwa poziomy. Jedna z sypialni została "poświęcona" na wygodną łazienkę - dużą i dobrze doświetloną.

+
  • Dobry projekt na płytką i szeroką działkę.
  • Budowa domu systemem gospodarczym to niższe koszty.
  • Z kuchni prowadzą drzwi na taras - rozwiązanie ułatwiające pilnowanie małych dzieci i podawanie posiłków na tarasie.
  • Strych nad garażem można zaadaptować na dodatkowy pokój.
-
  • Dwa okna do wolego oka - ich cena w porównaniu ze standardowym była o 100 a nawet 200 proc. wyższa (w zależności od firmy).
  • Wjazd na działkę jest z boku domu, a nie z frontu, co bardzo wydłuża drogę dojazdową do garażu.
  • Ciasna pralnia połączona z kotłownią.

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak,
Aneta Demianowicz

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz