Milion złotych na dom to za mało!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Milion złotych na dom to za mało!
Pana Mariusza nie dotyczy przysłowie "szewc bez butów chodzi". Jako absolwent Wydziału Wentylacji i Klimatyzacji Politechniki Warszawskiej, założył w nowo budowanym domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i funkcją chłodzenia, a jako specjalista zajmujący się obecnie systemami inteligentnymi i automatyką w budynkach, nie omieszkał skorzystać z tych nowoczesnych technologii pod własnym dachem.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem, bez garażu; ściany z pustaków ceramicznych ocieplone styropianem o grubości 12 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną.
Powierzchnia działki: 1250 m2
Powierzchnia domu: 302 m2
Powierzchnia wolno stojącego garażu: 66,3 m2
Roczne koszty utrzymania domu: 11 501 zł

Pan Mariusz chciał pozostać blisko miejsca, gdzie się urodził i wykształcił i gdzie miał przyjaciół. Decyzję o budowie domu podjął razem z przyjacielem, z którym zna się od 19 lat i obaj panowie szukali dwóch sąsiadujących ze sobą parceli. Od początku zgadzali się co do głównego klucza poszukiwań.

Klucz do działki – spokój, cisza, las

Bardziej niż na cenę ziemi, kładliśmy nacisk na fajne miejsce – wyjaśnia właściciel. – Chodziło nam o takie, w którym będziemy się czuli swobodnie i w którym będzie się naszym rodzinom dobrze żyło przez lata. Liczyły się dla nas: spokój, cisza, las. Indywidualne poszukiwania, choć ogólnie znaliśmy teren, okazały się długie i bezskuteczne. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do agencji nieruchomości. Agencja wskazała nam to piękne miejsce – cichą i spokojną polanę pod lasem, na której stał zaledwie jeden dom!

 

Pan Mariusz i jego kolega tak marzyli o lesie "na plecach" działki, że spośród piętnastu wystawionych na sprzedaż działek budowlanych wybrali te przy lesie, położone najgłębiej w stosunku do głównej drogi i w odległości aż 200 m od najbliższych mediów – elektryczności, gazu ziemnego i wodociągu. Nieuzbrojona działka pana Mariusza w 2008 r. kosztowała 210 000 zł, a na media wydał dodatkowo: 3400 zł za przyłącze wodociągowe, 6000 zł za gazowe, 4000 zł za elektryczne.

 

Przyłącza kosztowałyby znacznie więcej, gdyby kosztów nie dzielono między 15 właścicieli. Szczęście opuściło pana Mariusza dopiero, kiedy starał się o pozwolenie na zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Z powodu zbyt małej działki, otrzymał odmowę i musiał zbudować szambo (przyjaciel na większej działce mógł zainstalować oczyszczalnię). Razem z robocizną i dwoma studniami chłonnymi w ogrodzie kosztowało 6300 zł.

 

Na terenie, na którym stoi dom, można stawiać budynki z płaskim dachem. Pan Mariusz wybrał tradycyjną bryłę, ponieważ tylko taki projekt spełniał ważne dla niego kryteria – przy ładnej bryle miał odpowiedni układ wnętrz oraz ogród zimowy. Tak jak sobie życzył, działka ma za plecami las, a wokół panuje cisza i spokój Ze względu na skomplikowany kształt, dach pokryto dachówką karpiówką. Ozdobą wypoczynkowej elewacji są drewniane okna z giętymi ramami. Wykonano je na zamówienie. Szyby tzw. bezpieczne mają U = 1,0 W/(m2•K). Przy zadaszonym tarasie wkrótce powstanie zewnętrzny kominek. Jeden już jest w salonie
Na terenie, na którym stoi dom, można stawiać budynki z płaskim dachem. Pan Mariusz wybrał tradycyjną bryłę, ponieważ tylko taki projekt spełniał ważne dla niego kryteria – przy ładnej bryle miał odpowiedni układ wnętrz oraz ogród zimowy. Tak jak sobie życzył, działka ma „za plecami” las, a wokół panuje cisza i spokójZe względu na skomplikowany kształt, dach pokryto dachówką karpiówką. Ozdobą wypoczynkowej elewacji są drewniane okna z giętymi ramami. Wykonano je na zamówienie. Szyby tzw. bezpieczne mają U = 1,0 W/(m2•K). Przy zadaszonym tarasie wkrótce powstanie zewnętrzny kominek. Jeden już jest w salonie

Jeden z 700 gotowych projektów

Wejście do budynku znajduje się pod okapem dachu. W drzwiach, zaprojektowano element powtarzający kształt okrągłego okna. Kolorystykę dziedzińca i schodów, wybrukowanych w dwóch kolorach, dopasowano do dachu i elewacji budynku
Wejście do budynku znajduje się pod okapem dachu. W drzwiach, zaprojektowano element powtarzający kształt okrągłego okna. Kolorystykę dziedzińca i schodów, wybrukowanych w dwóch kolorach, dopasowano do dachu i elewacji budynku
Zanim ostatecznie wybrałem dom, przejrzałem około 700 projektów – opowiada pan Mariusz. – I jak to zwykle bywa, wróciłem do pierwszego zaakceptowanego projektu, bo nie znalazłem lepszego. Dom z pracowni Archipelag odpowiadał mi pod względem architektury i układu wnętrz. Zwykle było tak, że jeśli podobała mi się bryła, problematyczne było wnętrze i na odwrót. Dla mnie krytycznie ważne były dwa punkty. Chciałem mieć spiżarnię przy kuchni, a ponadto wygodną prywatną strefę małżeńską z sypialnią, garderobą i łazienką. Koniecznie na parterze!

 

Projekt przypadł do gustu właścicielowi, ponieważ zmieścił na dolnej kondygnacji przestronną sypialnię, przy niej garderobę (9 m2) i łazienkę (10 m2) oraz dużą kuchnię (16 m2) i spiżarnię (4 m2). Obok nich znajduje się otwarte pomieszczenie dzienne (salon, jadalnia, hol), łazienka gościnna, wiatrołap, kotłownia.

 

Pan Mariusz ma też do dyspozycji gabinet (zależało mu, by znajdował się blisko wejścia do domu i tam przyjmuje niezaprzyjaźnionych gości). Poddasze obejmuje dwa pokoje dla dzieci, pokój rekreacyjny, łazienkę, centralę wentylacyjną.

 

Bryła domu, z ciekawymi płaszczyznami dachu, miała również ważny dla pana Mariusza element – duże przeszklenia w ścianach, w tym ogród zimowy. Pan domu chciał mieć oranżerię jako inny rodzaj przeszklenia i doświetlenia wnętrz. Aby nie cierpieć od gorąca, zaopatrzył ją w antyrefleksyjne szyby oraz system klimatyzacji. Niestandardową dekoracją budynku są okna – wśród nich okrągłe, z łukami, z elementami giętymi.

 

W stosunku do pierwotnego projektu, układ budynku zmienił się w dwóch miejscach. Pan Mariusz zrezygnował z garażu pod jednym dachem, ponieważ był za mały, a na dodatek kolidował z kształtem działki (trapez). Zlikwidował też przylegający do niego składzik ogrodowy. Wolał zbudować duży wolno stojący garaż, a dom ustawić względem stron świata tak, by salon znalazł się od wschodu, a ogród zimowy od południa.

 

Za wyjątkiem małżeńskiej sypialni i gabinetu, gdzie zastosowano grzejniki kanałowe, cały parter ogrzewa podłogówka. Ułożono na niej płyty gresu i drewniany finiszparkiet. Salon (51 m2) dekoruje kominek z ogromną szybą, oryginalne okno i ściany. W umeblowaniu domu panu Mariuszowi pomagała architekt wnętrz. W 70% jest to jednak jego inwencja
Za wyjątkiem małżeńskiej sypialni i gabinetu, gdzie zastosowano grzejniki kanałowe, cały parter ogrzewa podłogówka. Ułożono na niej płyty gresu i drewniany finiszparkiet. Salon (51 m2) dekoruje kominek z ogromną szybą, oryginalne okno i ściany. W umeblowaniu domu panu Mariuszowi pomagała architekt wnętrz. W 70% jest to jednak jego inwencja

Z wentylacją mechaniczną i instalacją inteligentną

Znając dziedzinę wentylacji, wiem, jak ważna w budynku jest wymiana powietrza i jak się to przekłada na samopoczucie użytkowników. Znam też komfort użytkowania budynków „inteligentnych”. Chcąc włączyć te elementy do budynku, najpierw musiałem zaprojektować instalację grzewczą. Powiązałem ją z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem i funkcją chłodzenia, a jednocześnie z systemem inteligentnego sterowania, m.in. temperaturą w każdym pomieszczeniu. Instalację grzewczą zaopatrzyłem w 5 obiegów – c.w.u., ogrzewanie podłogowe, grzejniki dół, grzejniki góra, grzejniki łazienkowe.

 

Instalacja grzewcza z kotłem kondensacyjnym dwufunkcyjnym kosztowała 75 200 zł, wentylacja mechaniczna 50 400 zł, natomiast instalacja inteligentnego sterowania, oparta na urządzeniach firmy Jung, z upustami i z samodzielnym montażem, 66 000 zł (realny koszt ponad 100 000 zł). Oprócz współpracy z systemem grzewczym, układ inteligentnego sterowania obsługuje między innymi system oświetlenia, wewnętrzne żaluzje elektryczne. Jak obliczył właściciel, na zbudowanie wszystkich instalacji technicznych zużył 2,3 km przewodów!

 

Klatkę schodową wykonano ze szkła, drewna i aluminium. Przy niej znajduje się efektowna ściana wodna, spełniająca rolę nawilżacza powietrza. W całym domu słychać delikatny szum wody. Ścianę tę oświetlają LED-y. Hol ze schodami oddziela od salonu różnica jednego schodka w poziomie podłogi Przy kuchni (16 m2) znajduje się nieogrzewana spiżarnia (4 m2). Spiżarnia w tym miejscu domu była ważnym kryterium wyboru projektu. Właściciel jest bardzo zadowolony z białych blatów, ponieważ mniej się brudzą niż ciemne. Meble kuchenne zaprojektowano w nowoczesnym oszczędnym stylu
Klatkę schodową wykonano ze szkła, drewna i aluminium. Przy niej znajduje się efektowna ściana wodna, spełniająca rolę nawilżacza powietrza. W całym domu słychać delikatny szum wody. Ścianę tę oświetlają LED-y. Hol ze schodami oddziela od salonu różnica jednego schodka w poziomie podłogiPrzy kuchni (16 m2) znajduje się nieogrzewana spiżarnia (4 m2). Spiżarnia w tym miejscu domu była ważnym kryterium wyboru projektu. Właściciel jest bardzo zadowolony z białych blatów, ponieważ mniej się brudzą niż ciemne. Meble kuchenne zaprojektowano w nowoczesnym oszczędnym stylu

Dobrze skoordynować prace

Nowoczesne instalacje dają oszczędności w każdym rodzaju energii i wysoką jakość życia, z tego względu pan Mariusz nie żałuje, że na zbudowanie i wyposażenie domu wydał 1 350 000 zł. Koszt domu, przekroczony o około 50% w stosunku do wstępnego kosztorysu wyliczonego przez autorów projektu, wynika także z zastosowania wysokiej jakości materiałów i urządzeń oraz wynajmowania droższych, za to doświadczonych wykonawców. Podczas budowy pan Mariusz kierował się mottem "Specjalistyczne prace oddaję w ręce specjalistów!".

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budowa ruszyła we wrześniu 2009 r. i trwała do lutego 2011 r. Właściciel, który prowadził budowę systemem gospodarczym, szczególnie przyłożył się do koordynacji prac. Mimo to, przy dużej ilości ekip i skomplikowanych instalacjach, nie obyło się bez poślizgów i wpadek. Przykładowo, wykonawcy nie zaizolowali folią kubełkową ław fundamentowych, więc trzeba było je odkopać i ułożyć folię. Potem, w wyniku różnych zdarzeń, budynek przez kilka zimowych miesięcy nie był przykryty dachem, co spowodowało, że parter trzeba było osuszać specjalnymi urządzeniami.

 

Ogólnie biorąc, plan koordynacji budowy powiódł się i zamknął w przewidywanym terminie. Trzeba jeszcze wykończyć oblicówkę z drewna na części elewacji i taras z drewna egzotycznego oraz umeblować wnętrza – całość za ok. 250 tys. zł.

 

Dziś trochę żałuję, że nie zdecydowałem się na indywidualny projekt – przyznaje pan Mariusz. – Na pewno zrobię to przy następnym domu. Nie obawiam się zmian. W moim przypadku zawsze prowadzą do lepszego. Zakładam, że jak będę starszym człowiekiem, zbuduję nowy dom. Inteligentny i parterowy!

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

07 Maj 2021, 16:43

18 godzin temu, Gość Michu napisał: Paskudnie urządzony salon.   13 godzin temu, gawel napisał: Architekt wypróżnił się intelektualnie, inwestorzy chyba też nie pozostali dłużni.  Co chcecie - całkiem ładny dom, wnętrza fajnie ...

time image

07 Maj 2021, 07:18

Odgrzewany kotlet sprzed 9 lat... Tak teraz budują i mieszkają obajtki i inne, zesyłane ekselencje...

time image

07 Maj 2021, 03:35

Architekt wypróżnił się intelektualnie, inwestorzy chyba też nie pozostali dłużni. 

time image

Gość Michu

06 Maj 2021, 21:49

Paskudnie urządzony salon.

time image

Gość ona

09 Paź 2013, 18:42

Powiem tak:nie zazdroszczę,bardzo zimny,nieprzytulny dom,przeinwestowany,taki na pokaz.Wolę swój dom,120 metrowy,przytulny i tętniący życiem,w którym czasami brakuje czasu,aby pościerać kurze..

time image

Gość Beti

09 Maj 2013, 11:59

Zapalanie dla efektów wizualnych w weekendy po kilka godzin koszt ok.270 zł.Paliwo wystarczyło na cały sezon jesień zima.Polecam te markowe paliwa są bezzapachowe,dają ładny płomień i są bardziej wydajne.

time image

09 Maj 2013, 08:45

A ile wyniósł koszt paliwa do biokominka ?

time image

Gość Beti

09 Maj 2013, 08:37

Ładny,ale zdecydowanie za duży.My mamy dom ogrzewany na prąd 130 m2(brak gazu)biokominek,wentylację mechaniczną koszty za prąd na rok to ok.2500zł na 4 osoby.Ocieplenie domu konkretne 30cm styropian i 40 cm wełny przy dachu.Można zdecydowanie oszczędniej :-)

time image

Gość Piotr-Nicosia

03 Wrz 2012, 10:58

Wszystko piękne jak na wystawie, dom tylko na pokaz, dla gości. Sam wybudowałem połowę mniejszy, przytulny, rodzinny. Mnie wystarczyło 350 tys, ten dodatkowy milion tutaj to po prostu kogoś ego..

time image

Gość LATO96

24 Sie 2012, 07:48

WYDAJE MI SIĘ ZE WSZYSTKIE DOMY SA BUDOWANE ZA GOTÓWKĘ, BO PRZY KOSZTACH UTRZYMANIA NIEK NIE PODAJE KWOTY KREDYTU.

time image

Gość NEstor

15 Sie 2012, 08:41

Wszystko fajnie. Można zbudować dom nawet za 5 mln zł. Jedno zasadnicze pytanie - ilu Polaków stać na takie domy??.

time image

Gość Felicyty

12 Sie 2012, 11:30

podoba się mi pomysł ze ściana wodną.

time image

Gość adiqq

03 Sie 2012, 10:18

Cytat No właśnie - myślisz w takim domu jest to realne...no ale wszystko zależy od inwencji i fantazji inwestorów nie wiem, jak się ma do tego region w którym się buduje, ale ja mam w tej cenie o której pisze inwestorka, dom 130m2 ...

time image

03 Sie 2012, 10:04

Cytat myślę, że za kolejne 200 to się wprowadzimy... No właśnie - myślisz

time image

Gość inwestorka

03 Sie 2012, 09:30

no cóż fajnie brzmi, ale gdzie tu oszczędność? Każdy wie, że im więcej okien. tym większa utrata ciepłą, poza tym ogrzać 300 m2 a np 120 to różnica. Ja buduję teraz dom pod Wawą i tak, działkę już mieliśmy, od rodziców... więc około 100 tys zostało w kieszeni, kupiliśmy ...

time image

Gość an

03 Sie 2012, 09:01

ładne te czerwone kanapy.

time image

02 Sie 2012, 13:54

Cytat Widzę, że zazdrościcie. Aż miło popatrzeć :P. Tak, ale tylko troszkę. Nie mam czasu sprzątać.

time image

Gość Mika

02 Sie 2012, 13:45

Widzę, że zazdrościcie. Aż miło popatrzeć :P.

time image

Gość Lucjusz

02 Sie 2012, 13:40

Dom jest duży, można rzec bardzo duży... Pamiętam początek lat 90-tych XX wieku. Bum na duże domy. I mam przed oczami \"chatkę\" z 21 pokojami, dwoma kuchniami + 3 łazienki. Rodzina 2 + 4. A obecnie ... dzieci mieszkają w mieście, zmieniły stan cywilny, las im się znudził. Właściciel ...

time image

02 Sie 2012, 12:00

Wysprzątane do zdjęć - to dobrze ;) , albo nie gotują a kuchnia na pokaz - to źle ;( Na mnie największe wrażenie robią te fikuśne okna (masa pieniędzy).

time image

Gość Wladi

02 Sie 2012, 11:47

Ładny, ale wygląda jakby nie był zamieszkały - trochę jak hipermarket;) Koszty oszałamiające. I gdzie tu oszczędność? Za urządzenia, które mają oszczędzać wydał majątek. Oby nie zabrakło prądu!.

time image

Gość Kamila

02 Sie 2012, 09:10

Cóż gratuluję ale jak widać na biednego nie trafiło. Nas na taki dom po prostu nie stać..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje