Czy opłaca się kupować działkę pod budowę domu na terenie zalewowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy opłaca się kupować działkę pod budowę domu na terenie zalewowym?

Rozważam zakup działki na terenie zalewowym (od lat nie było tam powodzi). Jak wygląda perspektywa uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na takim terenie?

aktualizacja: 2018-05-04 10:40:46

Odpowiedź eksperta: W ubiegłym roku zmieniły się przepisy prawa wodnego. W poprzednio obowiązujących zasadą był brak możliwości zabudowywania obszarów szczególnego zagrożenia powodzią, lecz funkcjonowała procedura uzyskiwania odstępstw od zakazów zabudowy i gminy nierzadko udzielały takiej zgody.

Obecnie decyzyjne w tym zakresie jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które zastąpiło Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Wydaje ono decyzję, w której określa wymagania lub warunki dla zabudowy oraz zagospodarowania terenów położonych na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią bądź odmawia uzgodnienia warunków zabudowy, np. gdy planowana inwestycja stanowiłaby zagrożenie dla ochrony zdrowia ludzi, środowiska i dóbr kultury wpisanych do rejestru zabytków.

Kupno takiej nieruchomości jest więc ryzykowne, bo uzyskanie warunków zabudowy jest możliwe, lecz nie jest sprawą pewną.

Aleksandra Korczak
fot. bohemianbikini / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

15 Cze 2018, 20:42

Z grubsza to samo miałem napisać...     To jest słup wodowskazowy z zaznaczonymi poziomami Wisły... Teraz rzeka jest gdzies, tam, czasem bywa poziom wyższy, czasem jeszcze niższy, ale, czasem, ostatnio w roku 2010 (złoty pasek na słupie,trzeci od góry), "trochę ...

time image

15 Cze 2018, 18:27

Można wybudować dom na palach i w zanadrzu mieć uwiązaną łódkę. Albo barkę na betonowym pływaku.  Gorzej będzie rozwiązać problem ścieków.

time image

Gość Bóbr

15 Cze 2018, 07:27

Czy się opłaca? Jeżeli działka mam być dla bobrów, to tak,

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny