Kupiłem działkę na której znajduje się gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kupiłem działkę na której znajduje się gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

Kupiłem działkę pod budowę domu. Niestety, już po transakcji okazało się, że w gruncie znajduje się - wbrew zapewnieniom sprzedającego w treści aktu notarialnego - gazociąg. Co mogę teraz zrobić?

aktualizacja: 2018-05-04 10:18:12

Odpowiedź eksperta: W takiej sytuacji może Pan wystąpić wobec sprzedającego z roszczeniami z tytułu rękojmi za wady prawne nabytej nieruchomości. Jeżeli przebiegający przez działkę gazociąg utrudnia budowę domu (wbrew zapewnieniom sprzedającego), to wówczas będzie mógł zostać zakwalifikowany jako wada fizyczna rzeczy zmniejszająca jej użyteczność ze względu na cel oznaczony w umowie, a celem było nabycie działki z zamiarem zabudowy. Poza tym prawdopodobnie gazociąg jest obciążony prawem osób trzecich, co trzeba również zakwalifikować jako wadę nieruchomości.

Jeśli rzecz sprzedana, w tym przypadku działka, ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu jej ceny albo odstąpieniu od umowy (chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie - co w Pana sytuacji nie jest możliwe). W przypadku żądania obniżenia ceny działki, należy wskazać, że cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość nieruchomości z wadą pozostaje do jej wartości bez wady.

Może więc Pan odstąpić od umowy lub zażądać obniżenia ceny działki, próbując dogadać się ze sprzedającym lub skierować sprawę do sądu.

Aleksandra Korczak
fot. ulleo / pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny